afc rapid steaua bucuresti 0-2

AFC Rapid – Steaua Bucuresti, 0-2 (0-1)

Dupa pasii gresiti din ultimele etape, Ion Ion si Marius Lacatus au hotarat sa mizeze totul pe cartea atacului. Astfel, in etapa cu numarul 25, impotriva celor de la AFC Rapid, Steaua a trimis pe teren o formatie mult mai ofensiva, cu doar 3 fundasi. Si a reusit sa castige cele 3 puncte.

Steaua Bucuresti: 22. Iancu (cpt.) – 20. Sitaru, 4. Paduret, 5. Radu – 26. Zeciu, 21. Constantinescu, 16. Vilcea, 7. Patranoiu – 17. Rasdan – 11. Batfoi, 9. Mirea

Rezerve: Chis – Grigore, Jitaru, Prodan, Lolescu, Olaru, Turbatu

In meciul cu cealalta echipa care nu e Rapid Bucuresti, Florin Rasdan a fost retras la mijloc, tinut departe de poarta adversa. Drept urmare, mijlocasul stelist nu a putut influenta deloc jocul. In meciul cu AFC Rapid, probabil si din cauza lipsei lui Predescu, Rasdan a fost trimis mult mai in fata, chiar in spatele celor doi atacanti, Batfoi si Mirea.

Fostul fotbalist al Chiajnei si-a spus repede cuvantul, deschizand scorul in minutul 21. Din pacate, nu a fost destul pentru ca Steaua sa se trezeasca din starea de somnolenta care a pus stapanire pe ea in acest retur. Pana la finalul primei reprize, echipa noastra nu a mai reusit sa puncteze, intrand la pauza cu avantaj minim pe tabela.

Repriza secunda a inceput aproape la fel ca si prima, cu un gol inscris tot aproape de jumatatea celor 45 de minute de joc. Din fericire, golul a fost inscris tot de Steaua. A marcat Batfoi, in minutul 70. Chiar daca, in tur, Steaua a demolat AFC Rapid cu scorul de 7-0, astazi, meciul s-a terminat cu scorul de 2-0 pentru „militari”.

Jocul Stelei inca scartaie. Baietii sunt departe de forma pe care au aratat-o in tur. Mai sunt 5 etape pana la startul play off-ului. Sa speram ca stelistii vor reusi sa isi revina pana atunci.