steaua bucuresti progresul spartac II 6-0

Steaua Bucuresti – Progresul Spartac II, 6-0 (3-0)

Meciul cu echipa secunda a celor de la Progresul Spartac a reprezentat o gura de aer proaspat pentru Steaua Bucuresti, care, pentru prima data in acest retur, a aratat din nou forma si jocul cu care ne-a obisnuit in intreg turul acestui sezon. Militarii s-au impus usor, cu scorul final de 6-0. In tur, acestia au invins „doar” cu 3-0.

Steaua Bucuresti: 1. Chis – 4. Paduret, 20. Sitaru, 5. Radu – 26. Zeciu, 21. Constantinescu, 17. Rasdan, 19. Turbatu – 10. Predescu, 11. Batfoi, 7. Patranoiu

Rezerve: Iancu – Jitaru, Grigore, Prodan, Lolescu, Olaru, Vilcea.

Fata de ultimul meci, cu AFC Rapid, Ion Ion a pastrat neschimbat un singur compartiment, cel defensiv, unde a inceput cu trioul Paduret-Sitaru-Radu. In rest, a ales sa ii introduca pe Turbatu si Predescu, la mijloc si in atac, pentru a-i oferi echipei mai multa putere ofensiva. Iar mutarile s-au vazut imediat, inca din minutul 3, cand Predescu a inscris, din pasa lui Batfoi.

Acelasi Predescu a dus scorul la 2-0 in minutul 7, iar Rasdan a inlaturat orice grija in minutul 19, cand a facut 3-0. E important de notat ca, desi a fost unul dintre cei mai scunzi fotbalisti de pe teren, fostul jucator al Chiajnei a marcat cu capul, aratand ca are o detenta impresionanta.

Cu un scor linistitor pe tabela, stelistii au luat piciorul de pe acceleratie. Pana la finalul reprizei, tabela nu s-a mai schimbat. Astfel, la pauza, scorul meciului Steaua Bucuresti – Progresul Spartac II a fost 3-0.

Sarbatoarea a continuat si dupa finalul pauzei. Steaua a facut 4-0 dupa doar 2 minute de joc. A marcat Florin Rasdan. Intrat dupa pauza, Adi Vilcea a inscris si el, in minutul 53, ducand scorul la 5-0.

Golgeterul Stelei, Alin Predescu, ar fi putut face tripla, dar a ratat penaltiul obtinut in minutul 62. Din fericire, Marius Batfoi a dus scorul la 6-0, in minutul 69. Atacantul stelist este intr-o evidenta crestere de forma, o veste buna, avand in vedere ca playoff-ul de promovare se apropie cu pasi rapizi.

Meciul Steaua Bucuresti – Progresul Spartac II s-a terminat cu scorul 6-0 pentru stelisti. Trei puncte importante si un joc bun pentru baietii lui Ion Ion si Marius Lacatus, care vor fi nevoiti de acum inainte sa fie mult mai atenti, mult mai implicati si sa caute doar victoria.