steaua bucuresti handbal

Handbal: Steaua Bucuresti – Tatran Presov, 26-25(12-16)

Astazi, la Sala Polivalenta, Steaua Bucuresti a inceput noul sezon de handbal. Echipa condusa de Ovidiu Mihaila s-a impus in prima etapa a SEHA League, invingand Tatran Presov cu scorul de 26 la 25.

Pentru Steaua Bucuresti, acesta a fost primul meci jucat in South East Handbal Association (SEHA) League, o competitie regionala, la care a fost invitata sa participe in aceasta vara. Adversarul intalnit astazi, Tatran Presov, din Slovacia, e o echipa calificata in grupele Ligii Campionilor. Victoria este astfel si mai dulce.

Baietii antrenati de Ovidiu Mihaila au inceput mai greu meciul. Tatran a inscris doua goluri, pana cand Steaua a reusit sa deschida si ea scorul, prin Alin Rosu. Extrema stanga stelista a fost de altfel cel mai bun jucator al meciului. Rosu a tras echipa dupa el, marcand nu mai putin de 7 goluri. Au mai inscris si Nemanja Grbovic(4 goluri), Javier Humet(4), Stefan Vujic, Marin Vegar, Ionut Georgescu(3), Martin Johannson(3), Marius Stavrositu(2) si Krsto Milosevic.

Chiar daca a condus la pauza cu 16-12, Tatran Presov nu a reusit sa castige cele trei puncte puse in joc. Stelistii au intors scorul cu 2 minute inainte de finalul partidei. Acelasi Rosu a marcat golul victoriei, in minutul 59, facand ca ultimul gol al partidei, cel marcat de Urban, Tatran Presov, sa nu mai conteze deloc.

Steaua Bucuresti – Tatran Presov s-a terminat 26-25, iar romanii s-au instalat, cel putin pentru moment, pe primul loc in campionat.

Felicitari, baieti! Sa o tineti tot asa!

Photo credit: Steaua Handbal