gsp minte presa de wikipedia gazeta sporturilor e fake news

Sursele Steaua Libera sustin ca GSP minte

Ne scuzati pentru titlul bombastic. Nu sursele, ci noi spunem ca GSP minte. Pentru asta nu avem nevoie de surse, deoarece minciunile publicate in ziarul lui Tolo si nea Ovi sunt atat de slabe incat nici cei mai creduli dintre romani nu le cred.

Dupa cum probabil ca ati observat deja, GSP iubeste sa vorbeasca despre Steaua, careia ii spune doar CSA Steaua, pentru a nu fi confundata cu FC Fcsb, careia GSP ii spune Steaua, desi o decizie judecatoreasca ii interzice acelei echipe sa poarte acest nume. V-am ametit cu fraza asta? Daca da, stati linistiti. Asa se intampla cand traiesti intr-o tara unde presa minte fara oprire, unde articolele sunt facute pe surse si nimeni nu are curajul sa spuna adevarul.

Cel mai nou articol al gesepistilor ne prezinta „Planul incredibil al CSA Steaua”. Stiti care e acest plan incredibil? Faptul ca Steaua incearca sa se inscrie in liga a patra si ca negociaza cu cu anumite echipe transferul unor jucatori. E socant, nu? Nu, dar nu va faceti griji. Pentru ca Alin Grigore, autorul articolului, a reusit sa-l faca socant.

L-am mentionat pe autor pentru ca il stiti cu siguranta. Alin Grigore este acel baiat care scria, pana nu demult, articole saptamanale despre Peluza lui Gigi si despre acel baiat din Anglia care organizase protestul pro-Becali la care au iesit in strada doar 200 de oameni in toata tara. Avand in vedere ca acest ziarist si-a facut chiar si o pagina de Facebook, desi el e un nimeni, e clar ca avem de-a face cu un profesionist.

Si, ca toti profesionistii, Alin Grigore joaca doar cu surse. O sursa, de exemplu, i-a spus ca Steaua nu poate juca in liga a patra. Alta i-a spus ca Steaua a incercat sa cumpere locul unei echipe care joaca deja acolo, dar ca a fost refuzata. Niciuna din aceste surse nu indrazneste sa isi dezvaluie identitatea, desi autorul articolului spune clar ca „majoritatea cluburilor din Liga a 4-a și a 5-a sunt împotriva înscrierii lor(n.r. a Stelei) în cel de-al patrulea eșalon.”

Domnule Grigore, daca toti sunt impotriva Stelei si toti sunt deranjati, de ce se tem sa isi dezvaluie numele?

Suntem siguri ca baiatul lui Tolo o sa raspunda la aceasta intrebare. Sa speram doar ca nu o s-o faca tot pe surse.

GSP minte

Am mai explicat deja in alte articole ca Steaua poate sa se inscrie direct in liga a patra. Acest lucru s-a intamplat de mai multe ori pana acum. Mai multe echipe au facut-o. Regulamentul ii permite unei echipe sa sara peste liga a cincea si sa se inscrie direct in liga a patra, daca exista locuri libere in acea liga. GSP minte atunci cand spune ca acest lucru e imposibil. Si, daca cautati, veti gasi chiar la ei pe site articole unde ei vorbesc despre echipe care s-au inscris direct in liga a patra.

Iar acele echipe care urasc Steaua nu exista. Cum nu exista nici intentia de a cumpara o echipa. In ultimele luni, clubul nostru a purtat negocieri cu mai multe cluburi pentru transferul de jucatori. Dar doar pentru transferul de jucatori. Nimeni nu a discutat vreodata despre achizitionarea unei echipe sau despre cumpararea unui loc. Dar GSP minte, pentru ca minciunile aduc trafic.

Oferta celor de la Regal Ferdinand a fost o simpla oferta. Nimic mai mult, nimic mai putin. Steaua nu este obligata sa o accepte. Iar, asa cum am zis, echipa noastra a purtat astfel de discutii cu mai multe cluburi, nu doar cu unul singur. Deci e exclus ca aceste cluburi sa urasca Steaua.

Totusi, domnilor jurnalisti, daca vreti sa scrieti articole despre Steaua, puteti sa mergeti la club, sa bateti la usa si sa puneti intrebari. Sau, daca chiar sunteti foarte lenesi, puteti sa trimiteti un mail sau sa le scrieti pe pagina de Facebook. E atat de usor si nu e pe surse. Astfel, nu o sa va mai faceti de rusine, precum colegul dumneavoastra, Alin Grigore, un baiat care nu a mai scris o stire de mai bine de un an. Doar povesti, SF-uri si propaganda.