comprest gim steaua

Comprest GIM – Steaua Bucuresti 1-1 (1-0)

Un nou meci in deplasare pentru Steaua a adus, din pacate, doar un egal pentru echipa noastra. Baietii de la Comprest au profitat de vremea frumoasa si si-au adus prosoapele de plaja pe stadionul Rocar. Au stat pe gazon pe durata celor doua reprize de anti fotbal, imprietenindu-se cu iarba.

Steaua a inceput meciul in urmatoarea formula: Chis – Boerean, Paduret, Ed. Radu, Grigore – Curt, Constantinescu, Rasdan, Predescu – Camara, Batfoi.

Jocul echipei noastre nu a stralucit in primele minute ale partidei, iar in minutul 8 Curt iese accidentat, fiind inlocuit de Valcea.

In minutul 21 Predescu are o ocazie mare, dar balonul ocoleste poarta celor de la Comprest.

Comprest deschide scorul in minutul 31 intr-un moment de neatentie al apararii noastre.

Predescu primeste cartonas galben in minutul 35 pentru un joc periculos, dar la minge, adversarul tavalindu-se pe jos, nefiind atins de stelist. A fost inceputul unei sesiuni plonjari pentru baietii de la Comprest care au scos de la naftalina si covorasele de yoga.

In minutul 37 Camara are o incursiune pe partea dreapta, ii trimite in careu lui Rasdan, dar acesta suteaza pe langa vinclu. Acelasi Rasdan suteaza un minut mai tarziu, dar portarul celor de la Comprest apara.

Cu putin timp inainte de pauza Camara primeste cartonasul rosu, dupa ce ii raspunde cu acceasi impingere adversarului. Jucatorul celor de la Comprest primeste doar galben.

Asadar cei de la Comprest intra la cabine cu avantaj.

Steaua efectueaza doua schimbari la inceputul reprizei secunde, intra Zeciu in locul lui Boerea si Sitaru in locul lui Grigore.

Steaua forteaza egalarea si Padurest rateaza dintr-un corner executat de Valcea.

In minutul 61 Predescu dribleaza un adversar in careu, dar Valcea nu reuseste sa cadreze sutul.

In minitul 68 Batfoi este inlocuit de Mirea.

In minutul 70 Rasdan provoaca eliminarea unui jucator de la Comprest.

In minutul 71 Valcea primeste o minge in careu, salta mingea peste portar, bara pentru Steaua, dar arbitrul fruiera penalty, Valcea fiind faultat. Jucatorul celor de la Comprest primeste doar cartonas galban, desi era ultimul aparator. Predescu executa si marcheaza fara probleme.

In minutul 83 Steaua marcheaza prin Predescu, dar golul este anulat pentru un presupus offside.

In prelungirile partidei Mirea rateaza o ocazie monumentala de a duce Steaua in avantaj, trimitand mult peste poarta dintr-o pozitie ideala.

Cei de la Comprest au tras de timp, stand pe jos in foarte multe momente ale partidei, arbitrul a fost partinitor, dar din pacate nici jocul nostru nu a stralucit. Inca un pas gresit in lupta pentru promovare si staff-ul nostru tehnic trebuie sa ia masuri pentru imbunatatirea jocului Stelei.

Galeria noastra a fost ca intotdeauna la inaltime, in schimb jandarmii prezenti la meci au fost, ca de obicei, oaia neagra a evenimentelor sportive, cativa fani stelisti au fost luati la rost si interogati, desi nu s-au comportat neadecvat. Vorba „daca iesi, nu mai intri” imi va ramane mult timp intiparita in memorie.


Echipa nu merge

Am discutat in aceasta saptamana despre cateva din problemele echipei noastre. E clar acum ca baietii sunt intr-o forma slaba, ca jocul nu mai merge, ca adversarii se mobilizeaza mult mai tare, probabil pentru a ajuta Academia, dar si ca nu toate transferurile facute in aceasta iarna au fost inspirate.

Daca Rasdan a intrat perfect in joc, nu la fel se poate spune despre Batfoi si Camara. Senegalezul are o scuza. E strain, se acomodeaza mai greu. Insa Batfoi a dezamagit foarte tare. Un atacant matur, cu multa experienta la nivelul primei ligi, acesta ar trebui sa nu aiba probleme in Liga a IV-a. Nu reuseste, insa, sa-si gaseasca locul in echipa si sa dea drumul la joc.

Chiar mai rau, schimbarile permanente din atac au scos din forma aproape toti jucatorii ofensivi ai echipei. Predescu continua sa inscrie, insa o face mai mult din penalty. Mirea a fost trecut pe banca de rezerve. Iar Macris Junior…

Ne este greu sa intelegem ce s-a intamplat cu acest tanar fotbalist, de ce nu mai joaca. Un atacant ca el, care chiar iubeste Steaua, ar trebui tinut la echipa si utilizat.

Junior nu a impresionat in tur, insa nici nu s-a facut de rusine. A avut ghinionul sa inceapa sezonul cu o accidentare, insa, atunci cand a fost introdus, si-a facut datoria. Pana in acest moment, are mai multe goluri marcate pentru Steaua decat Camara si Batfoi. Asadar, de ce nu mai este folosit acest fotbalist?

E un raspuns pe care conducerea Stelei ar trebui sa ni-l dea. Din respect pentru Macris Junior, dar si pentru noi.

P.S. Nu vrem sa se inteleaga ca intentionam sa impunem jucatori la echipa. Departe de noi acest gand. Totusi, disparitia lui Macris Junior este una ciudata. Iar un fotbalist ca el ar fi fost cu siguranta util in aceasta perioada, in care echipa trece printr-o scadere evidenta de forma.