dan petrescu

Cate steaguri mai ai de gand sa pupi, Dane?

O vorba veche zice ca nu e bine sa ajungi sa-ti cunosti idolii. Cel mai bine este sa-i privesti de la departare. Asa, sansele ca ei sa te dezamageasca raman mici. Din pacate, aceasta vorba este chiar mai puternica atunci cand avem de-a face cu idoli din fotbal.

Ieri, Dan Petrescu, stelist nascut si crescut in curtea clubului nostru, a ales sa uite de unde a plecat. Acesta a declarat ca echipa lui Becali e singura Steaua pe care o cunoaste. Sigur, Dan nu e singurul care a facut asta. Au facut la fel si Duckadam, Ilie Dumitrescu si alti fosti stelisti care graviteaza in jurul clanului Becali. Dar asta nu face tradarea mai putin dureroasa.

Si da, e vorba de tradare. In primul rand, pentru ca Dan Petrescu a uitat de clubul care l-a facut mare, clubul care l-a invatat fotbal, care i-a dat sansa sa joace la cel mai inalt nivel si fara de care nu ar fi ajuns niciodata acolo unde este acum. In al doilea rand, Dan ne-a tradat pe noi, pe suporterii care i-am scandat numele si care l-am sustinut atatia ani.

Din pacate, asta nu e prima palma pe care noi, suporterii, o primim de la Dan Petrescu. Ne-a mai dat una destul de puternica si atunci cand s-a dus la Rapid. Dar l-am iertat atunci. Chiar l-am aparat. Era un antrenor tanar. Antrena la o echipa cu suporteri dificili, care il urau pentru trecutul sau stelist. Si mai era si sfatuit prost de Giovani Becali, cel care pe vremea aceea era presedinte la Rapid. Mai mult, chiar si Puiu Iordanescu a pupat steagul spurcat al subpodarilor, cu doar cativa ani inainte. De aceea am considerat ca Dan merita o mana de ajutor, pentru ca si el a facut multe pentru noi, pentru Steaua.

Devine, insa, foarte obositor ceea ce face Dan. Si nu doar el, ci si altii. Acesti oameni trebuie sa inteleaga ca nu pot trai cu fundul in doua barci. Si, daca au ales o parte, trebuie sa stie ca vor exista consecinte.

Dane, daca tu intorci spatele Stelei, pentru a le face pe plac unor fosti puscariasi, sa nu te superi daca iti vom intoarce si noi spatele. 

Steaua se intoarce, Dane!

dan petrescuCu fiecare zi care trece, ne apropiem tot mai mult de startul noului sezon. Dupa 14 ani de pauza, Steaua Bucuresti va juca din nou un meci de fotbal. Foarte multi suporteri si-au aratat deja sustinerea si au anuntat deja ca vor fi prezenti la meciurile echipei noastre.

Cel mai important e ca aici avem de-a face cu suporteri stelisti adevarati, nu doar cu simpatizanti, care anunta pe internet ca merg la meciuri sau la proteste, dar care, in cele din urma, aleg sa stea acasa, din prea multa comoditate.

Acesti stelisti vor fi pe stadion. Vor canta pentru Steaua. Vor face coregrafii si vor purta echipa spre victorii. Va trebui sa le spui si lor, Dane, ca alta echipa e Steaua. Va trebui sa-i spui si lui Lacatus. Si va trebui sa le spui si celorlalti oameni din Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti.

Iti mai aduci aminte, Dane, de Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti? Poate ai uitat, dar clubul asta te-a facut fotbalist. Cu clubul asta ai jucat tu o finala de Cupa Campionilor Europeni. Clubul asta te-a dus la nationala si te-a trimis in fotbalul din vest, nu clanul Becali. Poate ca ar trebui sa te gandesti mai bine ce datorezi si cui.