banii stelei

Ipocritii si banii Stelei

De cand Steaua a anuntat ca isi reactiveaza sectia de fotbal si de cand echipei lui Becali i-a fost interzis sa mai pretinda ca e Steaua, clubul nostru a fost in mod constant atacat, mai ales de catre „binevoitorii” din presa. Rand pe rand, in articole si emisiuni, acestia au atacat ba dreptul Stelei de a juca in Liga 1, ba dreptul de a juca in cupele europebe, ba chiar si dreptul de a avea echipa de fotbal, de parca asa ceva ar fi ilegal. Si, tot rand pe rand, fiecare minciuna de-a lor a fost distrusa. Asa au ajuns oamenii acestia sa vorbeasca despre banii Stelei.

De ce banii Stelei? Subiectul este interesant pentru un popor care traieste intr-o tara unde banii publici sunt irositi de cele mai multe ori. Este, de fapt, un nou atac impotriva faptului ca clubul nostru apartine armatei, deci statului.

Probabil ca nu mai surprinde pe nimeni faptul ca cei de la GSP au deschis discutia. Incercand sa para o aparatoare a banilor publici, Maria Andries a decis ca salariul de 1500 de euro pe luna, pe care l-ar primi antrenorul Stelei Bucuresti, este prea mare. Ea nu vrea ca acesta sa fie mai bine platit ca un general din armata si incearca sa ne faca sa credem ca avem de-a face cu o nedreptate. Din pacate pentru dansa, nu asa functioneaza lumea.

Maria Andries este un pic mai mult decat un blogger, un mic producator de continut pentru un site. Am citit articolele ei. Unele sunt bune. Insa, majoritatea sunt foarte plictisitoare. Din punctul meu de vedere, salariul ei nu ar trebui sa depaseasca 1000 de lei lunar. Dar asta este doar parerea mea. Pentru ca eu consider ca Maria Andries nu produce valoare deloc.

Dar angajatorul sau poate ca nu e de acord cu mine. Poate ca Tolo considera ca ea produce foarte multa valoare pentru blogul lor. Si atunci poate ca o plateste cu mai mult decat acea mie de lei pe luna pe care i-as da-o eu.

Asa functioneaza economia, pe care, din pacate, domnisoara Andries nu o intelege. Viitorul antrenor al Stelei va castiga, poate, 1500 de euro pe luna. Dar cu banii acestia vor veni si niste responsabilitati. El va trebui sa pregateasca echipa, va trebui sa ii invete pe jucatori, sa ii ajute sa progreseze, sa castige meciuri si sa promoveze. Daca nu isi va indeplini obiectivele, va fi dat afara. Asta e viata de antrenor.

Ce nu ne spune presa este ca Steaua va castiga si bani. Din sponsorizari, vanzari de bilete si abonamente, din vanzari de produse sau de jucatori, echipa noastra va face si bani. In ziua de azi, vanzarea unui singur jucator poate sa iti asigure bugetul pentru tot anul. E vorba de sume foarte mari, despre care ziaristii ca Maria Andries nu mai vor sa vorbeasca.

De-a lungul timpului, acesti oameni s-au contrazis de nenumarate ori. Ba i-au laudat pe patronii de fotbal, atunci cand acestia reuseau sa dea tepe jucatorilor si sa nu le plateasca contractele, ba s-au aratat revoltati atunci cand aceiasi patroni le plateau jucatorilor lor salarii de sute de mii de euro. Totul pentru ca acesti oameni nu inteleg cum functioneaza economia.

Sau poate ca gresesc. Deja toata lumea stie ca in Romania nu prea mai exista presa. Ziaristii sunt folositi azi ca sa spele creiere. Ei produc doar minciuni si sunt platiti pentru asta de patronii care isi petrec zilele la puscarie. In aceste conditii, e normal ca ei sa nu inteleaga ce inseamna un ban cinstit.

Banii Stelei vor fi intotdeauna o problema pentru acesti oameni. Chiar si cand Steaua va castiga multi bani, acestia vor continua sa se arate revoltati de faptul ca un antrenor castiga mai mult decat un general. Pacat ca nu au simtit la fel si cand un fost puscarias deturna banii Stelei, bagandu-i in propriile sale buzunare si imbogatindu-se, in timp ce distrugea fotbalul romanesc. Ar fi fost chiar interesant sa citim un articol despre cazul asta. Caz in care judecatorii s-au pronuntat deja.