Ce se intampla cu banii Stelei?

Ce se intampla cu banii Stelei?

Steaua a anuntat saptamana trecuta ca a semnat un parteneriat cu compania Carpatina, un producator de apa minerala. Stirea este una cat se poate de buna, dat fiind faptul ca finantele clubului nostru au fost atacate dur de presa, in ultimele luni.

Nu stim datele financiare ale intelegerii, insa e bine ca lumea sa stie ca brandul Steaua nu este chiar atat de neajutorat precum vor ziarele de sport din Romania sa se inteleaga. Steaua atrage. Si, cel mai important, atrage bani.

Clubul nostru este intr-adevar finantat de stat. Insa poate sa nu mai fie dependent de aceasta sursa de finantare. Si, pentru a ajunge in acest punct, e nevoie de un singur lucru: o conducere competenta.

Cand lucrezi cu un brand asa puternica ca brandul Steaua, atragerea sponsorilor este cel mai usor lucru de pe pamant. Ei vin la tine, nu trebuie sa mergi tu dupa ei. Insa e nevoie de cineva care sa le arate potentialilor sponsori ca asocierea cu brandul Steaua Bucuresti este posibila si ca ei au de castigat din ea.

Steaua nu stie sa se vanda

In acest moment, departamentul de marketing al Stelei (daca exista) trebuie neaparat sa fie tras la raspundere. Clubul nostru nu face banii pe care ar trebui sa ii faca. Si asta pentru ca nu stie sa isi valorifice cu adevarat imaginea.

Exista foarte mult interes pentru sporturile practicate la clubul Steaua. Exista interes pentru rugby, exista interes pentru handbal, exista interes pentru baschet si cu siguranta exista interes pentru fotbal. In sezonulurmator, Steaua isi va reactiva sectia de fotbal, sectie care a fost in stare de hibernare in ultimii 14 ani, din motive stiute doar de cei care au condus acest club. Interesul pentru fotbal este unul imens. Ultrasii stelisti au anuntat deja ca intentioneaza sa cumpere abonamente pentru toate locurile disponibile.

Pentru orice om cu minime cunostinte de marketing, o astfel de veste ar insemna o mina de aur. Exista nenumarate moduri prin care ea poate fi exploatata pentru a castiga sume importante de bani. Insa, asa cum am zis, e nevoie de interes in primul rand.

Steaua face bani pentru altii

Insa cel mai mare pacat al celor care administreaza acum brandul Steaua nu e faptul ca nu il folosesc la adevarata sa capacitate, ci faptul ca le permit altora sa se foloseasca de el. Cei care au urmarit cu atentie intamplarile din fotbalul romanesc, din ultimul an, stiu cu siguranta la ce ma refer.

rahatEchipa lui Becali, FC FCSB, a semnat nenumarate contracte de sponsorizare facandu-si reclama falsa. Aceasta a vandut imaginea Stelei pe sume foarte mari si inca o mai vinde. Doar din ultimul parteneriat, cu KIA Motors, FC FCSB castiga 700 de mii de euro in 2 ani.

“Intrucat valoarea, pasiunea si determinarea Stelei sunt si caracteristici ale ADN-ului Kia Motors, am hotarat ca, incepand de astazi, sa fim alaturi de suporteri si de FC Steaua Bucuresti. Sloganul Kia este Power to Surprise si, impreuna cu Steaua, suntem convinsi ca vom sarbatori numeroase succese!” a declarat Dan Chitaru, Presedinte/CEO Kia Motors Romania, la momentul respectiv. Omul voia sa isi asocieze imaginea cu cel mai puternic brand sportiv din Romania. Era normal. Dora ca echipa care primeste banii din sponsorizari nu e Steaua Bucuresti. Asta nu e normal.

ProSport a dezvaluit ce fel de oferte trimit cei de la FC FCSB. Publicitatea nu e facuta doar pe tricouri, ci si pe Facebook, acolo unde FC FCSB inca foloseste numele Stelei. E ilegal, dar inca il foloseste. Si face bani din asta. Acei bani sunt banii Stelei.

rahat Poza de mai jos a fost publicata ieri pe contul de facebook al FC FCSB. Dupa cum se vede, numele „Steaua” este prezent mare si frumos. Si la fel de bine se vad si numele sponsorilor. Cinci sponsori care se folosesc de imaginea Stelei dar care trimit banii catre alta echipa.

Talpan a incercat sa atraga atentia asupra acestor aspecte, dar a fost oprit. Si nici macar nu e treaba lui sa o faca.

Colonelul Petrea si departamentul de marketing al CSA Steaua Bucuresti ar trebui sa ia masuri pentru ca imaginea Stelei sa nu mai fie folosita pentru a-i imbogatii pe altii. Aceasta neglijenta produce prejudicii destul de mari, prejudicii care pot fi masurate si care depasesc milionul de euro.

Va raspunde cineva pentru asta? Cu siguranta nu. Pentru ca singurul din club care a raspuns pana acum pentru ceva a fost Talpan. Acest om a fost sanctionat pentru ca le-a pus bete in roate hotilor care furau banii Stelei.

Ce urmeaza?

Este destul de evident faptul ca furtul continua. In ciuda celor doua decizii judecatoresti, in ciuda comunicatelor date de Talpan, Steaua continua sa piarda foarte multi bani. Acesti bani ar fi putut fi folositi pentru a tine echipa de hochei in Bucuresti. Ar fi putut fi folositi imbunatatirea conditiilor de pregatire ale sportivilor stelisti. Sau ar fi putut fi pusi in banca, pentru a strange dobanda pentru Steaua. Orice alegere ar fi fost mai buna decat ignorarea problemei.

Daca cei din conducerea Stelei nu sunt dispusi sa munceasca serios pentru acest club, atunci va fi nevoie sa intervenim noi. Deja, i-am cerut demisia colonelului Petrea. Si multi fani ne-au scris cerandu-ne sa organizam proteste pro Florin Talpan si impotriva actualei conduceri. Ideea este foarte buna.