suporteri

Steaua Bucuresti, asculta-ne!

In urma ultimelor informatii care au aparut in presa in ultimele saptamani, putem trage doar o singura concluzie: EXISTA FOARTE MULTE PROBLEME LA CSA STEAUA BUCURESTI. Ca suporteri, nu putem sa nu fim ingrijorati. Vrem, asadar, ca Steaua sa ne asculte si sa indeplineasca ceea ce urmeaza sa-i cerem.

1. Vrem transparenta

Este destul de evident ca in interiorul clubului exista doua tabere. Una care vrea sa lupte impotriva nedreptatilor facute de FC FCSB, reprezentata de Talpan, si una care incearca sa faca uitat cat mai repede acest scandal, reprezentata de cel putin un ofiter, Cristian Petrea.

Orice intelegere a clubului nostru cu FC FCSB este contrara interesului Stelei. FC FCSB a dovedit de mai multe ori ca nu e un partener de afaceri cinstit, a adus grave prejudicii de imagine Stelei, oficialii sai au jignit de-a lungul timpului numerosi sportivi stelisti iar prejudiciul de 37 de milioane de euro este prea mare pentru a putea fi ignorat.

Mai mult, noi, suporterii, nu ne dorim o intelegere intre clubul nostru, CSA Steaua Bucuresti, si FC FCSB.

Vrem ca Steaua sa mearga pe drumul ei, fara nici o legatura cu aceasta echipa de fosti si actuali puscariasi. De aceea, este foarte important sa avem transparenta la nivelul conducerii clubului, pentru a ne asigura ca nu vor exista intalniri secrete, ca cea de vineri, dintre domnul Petrea si domnii Argaseala si Gherghisor.

O astfel de intalnire nu face altceva decat sa sporeasca suspiciunile pe care le avem fata de cei aflati acum la conducerea CSA Steaua Bucuresti.

2. Vrem demisia domnului Petrea

Masurile luate de acesta in ultimele luni sunt de neinteles. Colonelul Cristian Petrea a refuzat sa trimita catre UEFA o notificare prin care sa informeze forul continental ca FC FCSB a folosit ilegal marca si numele Stelei si ca a jucat ilegal in locul echipei noastre in campionat, a refuzat sa trimita cereri catre FRF si LPF pentru a-i obliga sa schimbe numele echipei lui Becali si a refuzat sa raspunda minciunilor lansate de Becali in presa.

Dat fiind faptul ca fostul ministru Dusa a dat ordin inca din vara lui 2014 ca CSA Steaua Bucuresti sa isi reactiveze sectia de fotbal, nu putem pune pe seama domnului colonel Petrea aceasta realizare. Mai mult, faptul ca ea a venit la aproape trei ani de la momentul in care a fost dat ordinul ne pune din nou pe ganduri.

Oare ofiterii CSA Steaua Bucuresti nu sunt obligati sa respecte ordinele primite de la ministrul apararii?

Domnul colonel Petrea a demonstrat in ultimele luni ca are mari lipsuri in ceea ce priveste capacitatea de a administra un club de nivelul Stelei. Iar comportamentul sau ciudat, parca impotriva intereselor Stelei, si apropierea sa fata de FC FCSB ne fac sa credem ca nu este persoana potrivita pentru a conduce clubul nostru. De aceea, ii cerem demisia. Colonelul Cristian Petrea nu trebuie sa mai ramana la conducerea CSA Steaua Bucuresti.

3. Vrem o comunicare mai buna cu suporterii

Pana acum, CSA Steaua Bucuresti a fost repetenta la capitolul comunicarea cu suporterii. Singurul om din intreg clubul care a reusit sa stabileasca o legatura intre conducerea Stelei si suporteri a fost Florin Talpan. Acest locotenent-colonel a fost singurul care ne-a dat informatiile de care aveam nevoie, informatii pe care presa nu le prezinta, preferand sa scrie articole in care gasim doar minciuni, atat in ceea ce priveste Steaua cat si legile fotbalului.

Florin Talpan este singurul in masura sa discute despre problemele legale al Stelei. De aceea, acest om nu trebuie oprit de la a purta discutii cu suporterii.

In conditiile in care presa din Romania prefera sa prezinte minciuni, in locul adevarului, comunicatele date de Florin Talpan devin absolut necesare.  In caz contrar, Steaua Bucuresti risca sa isi piarda suporterii, care, in lipsa de informatii corecte, vor face toti mai multi pasi catre FC FCSB.

4. Vrem o mai buna organizare a clubului nostru

CSA Steaua Bucuresti este in acest moment la pamant din mai multe puncte de vedere. Strategiile de imagine, de marketing, de comunicare, relatia cu suporterii si planurile pe termen mediu si lung lipsesc cu desavarsire. Organizarea slaba nu doar ca a afectat clubul nostru din punct de vedere financiar, dar a insemnat si o scadere in ceea ce priveste performantele.

Este inacceptabil ca sectia noastra de hochei sa fie nevoita sa isi joace meciurile de acasa la sute de kilometri distanta de Bucuresti. 

Aceste lipsuri trebuie corectate si pot fi corectate cu ajutorul unei conduceri adecvate.

5.  Sanctiunea primita de Talpan trebuie anulata

Daca Florin Talpan a fost sanctionat pentru simplul fapt ca a indraznit sa informeze suporterii despre neregulile de la FRF, atunci sanctiunea sa trebuie anulata imediat. O astfel de masura luata impotriva unui om care nu a facut altceva decat sa spuna adevarul ne arata doar ca in interiorul CSA Steaua Bucuresti exista grupuri de interese care nu vor ca acest adevar sa fie aflat.

Actiunea seamana foarte mult cu una de intimidare, menita sa-l convinga pe Florin Talpan sa nu isi faca treaba corect, si este, cu siguranta, ilegala. Daca conducerea CSA Steaua Bucuresti este nemultumita de faptul ca locotenent-coloneul Talpan a comunicat cu suporterii, atunci aceasta trebuie sa ia masuri ca intre suporteri si clubul pe care il reprezinta sa exista o buna comunicare. Sanctionarea lui Talpan nu este o solutie. Este doar o noua piedica ridicata intre suporteri si clubul pe care ei il iubesc si sustin.

Asadar, cerem ca CSA Steaua Bucuresti sa anuleze numaidecat sanctiunea primita de Talpan si sa ia masuri pentru a imbunatati comunicarea dintre club si suporteri.