cat costa o echipa de fotbal

Cat te costa o echipa de fotbal?

Cand spui „Steaua Bucuresti”, spui si „bani”. Nu se poate altcumva. Steaua inseamna performanta, iar performanta iti aduce bani. Insa, pentru a ajunge sa faci performanta, este nevoie si sa investesti bani. O echipa de fotbal produce dar si costa foarte mult. Din acest motiv, presa din Romania a ales sa loveasca din nou in Steaua, ironizand clubul nostru pentru ca incearca sa recupereze prejudiciul produs de Becali.

Prejudiciul de 37 milioane de euro a fost stabilit de un evaluator autorizat. Si nu exista nici cea mai mica indoiala ca Becali a folosit ilegal timp de mai bine de 10 ani numele si marca Steaua Bucuresti. Doua decizii judecatoresti au stabilit deja acest lucru. Drept urmare, procesul prin care Steaua cere recuperarea prejudiciului este unul corect. Aceia sunt banii Stelei si cu siguranta judecatorii vor decide din nou in favoarea clubului nostru.

Becali a obtinut foloase necuvenite pe spatele statului Roman si, in ciuda tuturor articolelor mincinoase lansate de ziaristii gesepisti, asta e o crima.  

Cat te costa o echipa de fotbal?

Articolele celor de la GSP sunt rautacioase. Insa ziaristii lui Tolo stiu despre ce vorbesc atunci cand zic ca o echipa de fotbal te costa multi bani. Stiu, pentru ca au simtit-o pe propria lor piele.

Nu, GSP nu are echipa de fotbal, daca v-ati gandit la asta. Dar gesepistii au fost prezenti langa Becali o foarte mare parte din timp, asa ca stiu foarte bine detalii pe care noi, suporterii, nu le cunoastem. Un prieten, fost ziarist in contact cu sistemul, mi-a descris aceste costuri ascunse:

1. Bilete de avion

Cateodata, echipele de fotbal au nevoie de un avion pentru a se deplasa. Pentru asta, pot avea propriul lor avion sau pot cumpara bilete. De cele mai multe ori sunt cumparate bilete. In jur de 30 ar fi destule, pentru echipa si staff. Insa orice echipa care se respecta cumpara cel putin 60. Pentru ca, pe langa cei 30 de jucatori, antrenori si manageri, mai e nevoie de ziaristi.

Intrebari pentru cititor:

  • Cu ce echipa crezi ca au calatorit in Europa ziaristii gesepisti in ultimii 15 ani?
  • Pe banii cui credezi ca au calatorit?

2. Cine, pranzuri si alte mese

Fotbalistii consuma foarte multa energie si pentru asta au nevoie de multa hrana. Cluburile investesc mult pentru a le asigura sportivilor lor alimentatia necesara. Insa costurile acestea sunt cel putin dublate atunci cand trebuie sa asigure si mesele ziaristilor.

Pentru cei care nu cunosc foarte bine presa, ziaristii stiu sa manance. Probabil ca nimeni nu mananca mai bine ca ei. Ca nu degeaba avem faimoasa replica a lui Giovanni Becali: „Ai mancat un crap de cinci kile”.

3. Cantonamente/Vacante

In pauzele dintre sezoane, echipele merg in cantonament, iar ziaristii merg in vacante. Acum, daca se intampla ca acele vacante sa aiba loc in exact aceleasi locuri unde anumite echipe isi fac cantonamentele, cu siguranta e vorba doar de coincidenta. Nu?

Nimic nu e mai frumos decat o vacanta frumoasa petrecuta alaturi de nevasta si copii intr-o destinatie exotica. Nici nu e de mirare ca, dupa atata relaxare, acestor ziaristi le cad dintii ascutiti.

4. Bonusuri de sarbatori

Bonusurile de sarbatori sunt foarte importante. Ele ii motiveaza pe fotbalisti sa nu exagereze atunci scapa din lesa antrenorului. Si ajuta sa ii motiveze si pe ziaristi. Nu va ganditi la mita, nu. E chiar vorba doar de motivatie. Cand te intorci la munca dupa vacanta de Craciun, cu toate sarmalele acelea la bord, e greu sa mai ai chef de scris.

5. Salarii

Cele mai mari costuri ale unei echipe profesioniste de fotbal sunt salariile. Jucatorii si antrenorii castiga sute de mii, chiar milioane de euro pe an. Daca mai trebuie sa pui aici si salariile moderatorilor, realizatorilor de emisiuni, ale ziaristilor si ale postacilor, atunci costurile devin imense.

Sunt imense, dar sunt necesare, pentru ca ele tin in viata o industrie aflata pe cale de disparitie. Sa pastram acum un moment de reculegere in memoria GSPTV-ului, postul de televiziune care s-a inchis odata cu finantatorul sau, Gigi Becali.

 

Acestea sunt costurile unei echipe de fotbal. Poate ca acum veti intelege de ce e atat de important pentru anumite personaje, ca Becali sa aiba Steaua. E pentru binele clubului. Pe cuvant!