suporterii stelistii steaua u cluj

Suporterii stelisti sunt cei mai buni din tara!

In Romania, nu exista suporteri mai buni decat suporterii stelisti. Evenimentele din ultimii ani m-au facut sa uit acest lucru. Insa, acest final de sezon si intamplarile de la baschet m-au ajutat sa imi amintesc adevarata fata a suporterului stelist.

Mai ales in ultimul an, am fost inundati cu articole si stiri despre anumite grupuri de pseudo-stelisti. Acestia sustineau ca sunt ultra, pretindeau ca iubesc Steaua, ca sunt o noua galerie, insa erau platiti de Becali, prin interpusi, pentru a merge la meciuri. Iar la acele meciuri, tindeau sa se faca de rusine. Asa au ajuns sa puna pe ei tricoruile cainilor, asa au ajuns sa injure Steaua si ii faca de rusine pe adevaratii suporteri stelisti.

Am spus „adevaratii suporteri stelisti” pentru ca cei care anunta acum formarea unor noi peluze sau grupari nu sunt stelisti. In cel mai bun caz, acestia sunt doar niste indivizi carora le place sa se dea mari in fata prietenilor cu realizarile Stelei. Cand esti un om mic, fara performante personale, tinzi sa te uiti in alte parti si sa iei de acolo niste performante la care nu ai contribuit, dar pe care sa ti le atribui.

Am vazut deja cu totii ce inseamna gruparea „Peluza Ros-Albastra”, iar nou formata „Steaua Hooligans” ne-a convins printr-un singur comunicat ca nu e nici grup de stelisti, nici de hooligans si nici de oameni care sa fi trecut clasa la limba romana. Din fericire, acestia nu sunt stelisti.

suporterii stelisti sud

SUDul marsaluind prin Cluj-Napoca.

Adevaratii stelisti si-au facut simtita prezenta in acest final de sezon, la baschet. Si au facut-o foarte puternic, ca o lovitura de tun. In deplasarea de la Cluj, SUDul stelist a intrat ca o armata invadatoare, intr-o tara lipsita de aparare. Si-au umilit adversarii de la U Club, chiar la ei acasa, marsaluind si cantand prin intreg orasul, fara a intalni cea mai mica urma de rezistenta.

Romania nu intelege fenomenul Ultra. Nu intelege nici ce inseamna sa fii suporter. Si probabil ca va trebui sa treaca mult timp pana o va face. Din fericire, Steaua sta bine la acest capitol. Avand alaturi oameni ca cei de la SUD, tineri puternici, loiali, ambitiosi, hotarati si plini de pasiune pentru culorile ros-albastre, clubul nostru poate privi cu optimism catre viitor.

Suporterii stelisti, din prezent si viitor, au ce invata de la acesti baieti. Sacrificiu, unitate, demnitate! Acestea nu sunt doar simple cuvinte, ci trebuie sa fie mottoul oricarui stelist adevarat. Sacrificiu pentru Steaua, uniti pentru echipa in fata dusmanilor, slujind culorile cu demnitate.

La Dinamo si U Cluj, baietii se dau cu ruj!

Prin acest articol, comunitatea Steaua Libera vrea sa ii felicite pe suporterii stelisti care au sustinut clubul Steaua in acest sezon si sa le multumeasca pentru eforturile lor. Voi faceti Steaua mare! Nu titlurile si medaliile castigate, ci voi, suporterii cu inimi mari.

In sezonul urmator, clubul nostru isi va reactiva sectia de fotbal. Acesti fantastici suporteri stelisti si-au anuntat deja sustinerea pentru acest proiect. Daca vrei si tu, cititorule, sa fii alaturi de Steaua, poti invata foarte multe de la acesti baieti inimosi!

Multumim, baieti! Felicitari si FORZA STEAUA!

 

Photo credit: Comunitatile Ultras Steaua 1947 si Ultras Steaua Bucuresti 1947