jucatorii Stelei

Sclavii ii ataca acum si pe jucatorii Stelei

Era de asteptat. De altfel, am avut chiar in weekend un semn ca va urma un atac in forta la jucatorii Stelei. Doar ca nu ne asteptam sa vina. Dar a venit. Dupa ce Gsp.ro a mintit intreaga tara ca fotbalistii stelisti nu au purtat banderole negre in memoria lui „Top” Voinescu, chiar nu trebuie sa ne surprinda ca acum ii numeste „mercenari”.

De articol s-a ocupat, asa cum probabil ati ghicit deja, Maria Andries. Delicata jurnalista gesepista este doar la al treizecilea articol in care ataca Steaua si pupa fundul sefului din Pipera in acelasi timp. Dar ce a triggeruit-o de data asta? Un om, noul atacant stelist, Abdou Kasse Camara. Nu va ganditi la prostii, perversilor! Nu imaginea fotbalistului african a infierbantat-o pe Maria, ci faptul ca acesta, in gluma, a injurat Rapidul.

Deja probabil ca stiti cu totii episodul. Dupa meci, Camara a dat un interviu. Reporterul, incercand sa obtina ceva scandalos, l-a intrebat de Rapid. Asta desi Rapidul nu joaca in aceeasi liga cu Steaua, desi meciul a fost intre Steaua si Venus, desi Camara a venit pentru prima data in Romania abia acum vreo 2 luni. Iar africanul, euforic si pus pe glume, a raspuns cu injuratura pe care cel mai probabil a auzit-o de la fani si despre care cu siguranta nici nu stie ce inseamna. Pentru Maria, a fost destul.

Gsp ataca din nou Steaua, dar nu isi cere scuze pentru minciunile publicate duminica

Fostul oficios al partidului comunist a anuntat in acest weekend ca jucatorii Stelei nu au purtat banderole negre pe brate, in memoria marelui Ion Voinescu, la meciul cu Venus. In acelasi timp, ii laudau pe fotbalistii fcsbisti pentru banderolele purtate. Articolul a fost mincinos. Fotbalistii stelisti au purtat banderole negre la meciul cu Venus. Ba chiar mai mult, au depus o coroana de flori la capataiul legendarului portar. Desi au aparut intre timp poze care au aratat ca articolul gesepist a mintit, Tolo si ai lui nu au publicat nicio scuza, nimic.

Dar acum il ataca pe Camara. Si nu doar pe Camara, ci si clubul, prin senegalez. Ii deranjeaza ca Steaua si-a luat un atacant care a dovedit inca de la primul meci ca e un plus si ca poate ajuta echipa in lupta pentru promovare. Ii deranjeaza ca Steaua e o echipa profesionista si ca isi doreste sa promoveze.

Gsp ii numeste „mercenari” pe fotbalistii stelisti. E ciudat ca nu a avut aceeasi parere si despre multi fotbalisti care au ajuns la FC Fcsb. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca li se pare normal ca Becali sa contacteze jucatori aflati sub contract cu alte echipe, fara acordul echipelor respective. Nu numai ca nu ii deranjeaza acest lucru, dar chiar il ajuta, publicand fiecare oferta pe care fostul puscarias o face inainte de fiecare meci important.

Camara a glumit. Nu a fost o gluma buna, evident. Dar a fost o gluma. Omul nu a intentionat sa jigneasca si nu merita sa fie azi atacat pentru asta.

Din fericire, intentiile celor de la Gsp nu sunt greu de identificat. Acestia incearca sa provoace un mic scandal, insinuand ca senegalezul Camara i-ar fi luat locul in echipa romanului Junior Macris. Gsp nu stie intreaga poveste de aici si nici nu i-a sunat pe cei din club, singurii care o stiu, pentru a cere lamuriri. Ii deranjeaza ca Steaua Bucuresti este o echipa profesionista de fotbal, cu jucatori profesionisti, care isi doreste sa faca performanta. Iar jucatorii Stelei sunt tineri, chiar daca Gsp ar vrea sa credem altceva. Media de varsta a lotului nostru e mai aproape de 19 ani decat de 20. Iar acesti fotbalisti tineri sunt pe primul loc in Liga.

Academia Rapid, echipa care vrea banii primariei Sectorului 1, are lotul format doar din fotbalisti „cu experienta”, ca sa nu zicem batrani. Ei nu investesc deloc in juniori. Nu promoveaza juniori. Nu transfera juniori. Dar de ce ar deranja-o acest lucru pe Maria Andries? Pana la urma, cel care o plateste nu este in conflict cu Academia Rapid, ci cu Steaua Bucuresti.

In timp ce sclavii ciobanului ataca Steaua si jucatorii Stelei, sefii clubului nostru se relaxeaza

Ma asteptam ca sefii Stelei sa dea un comunicat luni, prin care sa ii informeze pe suporterii stelisti ca Gsp a mintit. Dar nu. Conducerea Stelei accepta in continuare minciunile pe care mercenarii de la Gsp le scriu zilnic despre clubul nostru. Nu vor sa ia masuri impotriva lor, desi e evident acum ca gesepistii vor sa ii faca rau Stelei. Cea mai mare parte a articolelor pe care le scriu despre echipa noastra sunt negative. Echipa lui Becali e numita in mod constant Steaua, ii sunt atribuite istoria si palmaresul Stelei, si intotdeauna e prezentata intr-o lumina pozitiva, atunci cand e comparata cu Steaua, care a fost botezata „CSA”, pentru ca asa ii spune Becali.

Acum sunt atacati jucatorii Stelei. Vorbim despre fotbalisti tineri, aflati la inceput de drum. Pentru gesepisti nu conteaza varsta lor. Nu conteaza nici faptul ca echipa lui Becali isi bate joc in mod constant de tinerii sai, pe care ii arunca ca pe niste masele stricate. Tot ce vor ei e sa faca rau Stelei. Iar conducatorii clubului nostru continua sa accepte.

Sunt curios daca vor accepta si acest atac la adresa lui Camara. Tind sa cred ca vor accepta.

Suntem in 2018, dar Gsp, ziar care se mandeste cu investigatiile sale jurnalistice, nu a prezentat si explicat nici acum cele doua decizii din dosarele pentru marca si nume. De facut o investigatie, pentru a vedea cum s-a inscris echipa lui Becali direct in Liga 1, nici nu se pune problema. Gsp continua sa-l pupe-n fund pe Becali si sa dezinformeze. Iar sefilor Stelei le convine acest lucru. Ca doar nu degeaba i-au interzis sa vorbeasca singurului om care chiar isi dorea ca publicul stelist sa afle adevarul.