steaua bucuresti academia rapid

Steaua Bucuresti – Academia Rapid, 1-3 (1-1)

Emotie. Adrenalina. Magie. Meciul Steaua Bucuresti – Academia Rapid a fost fara dar si poate cel mai important eveniment sportiv al anului. A fost un exemplu. A fost o amintire adusa la viata, o amintire frumoasa, din vremea cand in Romania se juca fotbal.

Steaua Bucuresti – 22. Iancu(cpt.) – 14. Boierean, 4. Paduret, 20. Sitaru, 3. Grigore – 17. Rasdan, 15. Olaru, 16. Vilcea – 26. Zeciu, 9. Mirea, 10. Predescu

Cele doua echipe au inceput puternic inca din primul minut. Academia, cu multi jucatori cu experienta, a incercat sa preseze mai mult in prima repriza, pentru a se feri de tineretea lotului stelist. „Militarii”, in schimb, au ales sa joace pe contraatac.

A fost un joc dur in teren, academicienii neezitand sa intre puternic si agresiv la minge. Victima le-a cazut tricoul lui Predescu, sfasiat in partea din fata. Stelistii s-au impus insa in tribune, acolo unde au fost mult mai galagiosi decat fanii academicieni, dar si mai puternici, reusind chiar sa-i puna pe fuga pe cei care au sustinut ca au venit in numar mai mare la meci. Nu, in tribune au fost mai multi stelisti.

Tensiunea din tribune s-a transferat in teren, cele doua echipe simtind seriozitatea partidei. Primii care au raspuns au fost academicienii. In minutul 41, Vlada a facut o cursa pe flancul drept al atacului academician, a reusit sa centreze pana la Niculae, iar capitanul Academiei a inscris din fata portii. Steaua Bucuresti – Academia Rapid, era 0-1.

Golul i-a trezit insa pe tinerii stelisti. Acestia au raspuns aproape imediat. In minutul 45, Predescu, care a schimbat tricoul rupt, cu numarul 10, cu unul nou, cu numarul 7, a batut o lovitura de pe partea stanga. Mingea s-a dus in careul Academiei, unde a dat nastere unui adevarat razboi intre stelisti si academicieni. In cele din urma, Zeciu a sutat, mingea l-a lovit in mana pe unul din fotbalistii Academiei, iar arbitrul a dat penalty. Nervos, portarul Academiei a lovit un jucator stelist cu capul in gura, insa arbitrul nu i-a dat rosu.

A batut Predescu, „noul septar”, si a inscris. La pauza, Steaua Bucuresti – Academia Rapid a fost 1-1.


Televiziune de Liga 12

Daca meciul Steaua – Academia a fost un meci de Liga 4, cei de la Digi Sport au dovedit ca nu ar merita sa transmita nici macar un meci de la Liga 5. Cu Marian Rada pe post de comentator, laudele pentru galeria Academiei au curs aproape fara oprire. In schimb, in ceea ce priveste galeria Stelei, Digi Sport s-a chinuit sa dea cadre cat mai stranse si cat mai rare.

Nu au putut insa sa le inchida gurile stelistilor prezenti la meci: „Ale ale, ale ale, echipa Steaua-i pe gazon, Ale ale, de cantece, rasuna-ntregul stadion.” Si asa a si fost.

Talpan printre suporteri

Colonelul Florin Talpan nu a stat la loja. S-a dus la meci si a stat printre suporteri, adica printre oamenii care il sustin.

„In aceasta zi decisiva pentru Steaua, as putea spune istorica, sunt cu sufletul si trupul alaturi de echipa de fotbal Steaua Bucuresti, adevarata echipa, asa cum am fost si voi fi intotdeauna. Aceasta echipa a luat nastere ca urmare a muncii mele, neavand alaturi decat sustinerea suporterilor, fara de care nimic nu ar fi fost posibil. Am incercat in 2015 sa reactivez echipa. Din pacate, din cauza unor persoane rau voitoare, nu a fost posibil. Sunt mandru de echipa noastra draga, de suporterii ei, cu care am venit aici azi, pentru a obtine o victorie. Nu sunt in loja, sunt alaturi de sportivii si suporterii pe care ii iubesc,” a declarat Talpan in exclusivitate pentru Steaua Libera.

pui de cupaSe pare ca ofiterul nu a primit invitatie la loja, din partea conducerii steliste. O rautate care nu le face cinste. Si e pacat, pentru ca, pana in acel moment, au dat dovada ca sunt capabili sa organizeze un eveniment frumos.

Conducerea Stelei a inceput bine meciul, aducand la stadion puii de cupa, pentru a demonstra din nou ca palmaresul Stelei apartine doar echipei care se numeste Steaua. Excelente au fost si initiativele de a implica fostele glorii in promovarea meciului, in trimiterea unor mingi cu autografe in tribune sau frumoasa fanfara militara. Pacat ca nu au mers tot asa pana la capat.

La pauza, Florin Talpan a fost aplaudat de suporteri minute in sir.

Repriza a doua

Academicienii au inceput mult mai bine repriza secunda. Acestia au reusit sa marcheze rapid 2 goluri, in minutele 55 si 60, dupa doua gafe ale apararii steliste. Au marcat Burlanu si Vlada.

Ion Ion a mutat imediat, trimitandu-i pe teren pe Batfoi si Camara, in locul lui Vilcea si al lui Mirea. In minutul 70, dupa un contraatac rapid, Rasdan a ramas singur cu portarul Academiei, dar a tras in el. Mijlocasul stelist a fost faultat, insa arbitrul nu a vrut sa dea penalty.

Pana la final, Ion Ion i-a mai trimis pe teren pe Curt si Constantinescu, insa acestia nu au reusit sa schimbe cu ceva soarta partidei.

Academia a castigat un meci, spre bucuria suporterilor rapidisti, care au sustinut o echipa care nu e Rapid.

Rezultatul este unul cat se poate de prost pentru Steaua, a carei tineri fotbalisti au fost coplesiti de atmosfera din tribune. Cu toate acestea, echipa noastra ramane favorita la promovare. In aceasta saptamana, judecatorii au respins cerere facuta de Rapid Redivivus, entitatea din spatele Academiei Rapid, de a desfiinta AFC Rapid. Astfel, e greu de crezut ca Academia va primi personalitate juridica si ca va putea participa la barajul pentru promovare.

Meciul Steaua Bucuresti – Academia Rapid va ramane in istoria fotbalului romanesc. Un meci de Liga 4, la care au participat peste 36.700 de oameni.