FRF si AMFB trebuie sa dispara!

Ieri am primit o informatie, de la un bun prieten. AMFB i-a cerut Stelei sa plateasca 20 de mii de lei ca sa poata juca „finala” play-off-ului, cu Academia Partid, o suma imensa. Nu am putut verifica informatia si nu am vrut ca anumite persoane sa sara din nou si sa ne acuze pe noi, Steaua Libera, ca facem rau echipei. Din pacate, informatia a fost adevarat.

ProSport a confirmat totul in aceasta seara. Si probabil ca si la ei au ajuns tarziu toate datele problemei, din moment ce articolul a fost publicat in data de 1 iunie, la ora 00.54. Stirea e revoltatoare, e dezgustatoare, te face sa urasti tot ce inseamna fotbal organizat in Romania lui 2018.

Conform ProSport, Steaua a primit factura pentru cei 20 de mii de lei ieri, la ora 14.00, la nici 24 de ore dupa ce Talpan a depus memorii impotriva abuzurilor AMFB si FRF. Coincindenta nu e. E un nou abuz. E o razbunare din partea unei organizatii care stie sa functioneze doar ca un clan mafiot.

Regulamentele AMFB spun ca fiecare echipa care participa in play-off-ul de promovare trebuie sa plateasca o taxa de 5000 de lei. Suma e imensa, avand in vedere ca vorbim de echipe de Liga 4. Si oricat de revoltatoare ar fi suma, mai revoltator e faptul ca AMFB a scos acest articol de pe propriul site.


Da, daca accesati acest link, http://amfb.ro/2018/05/22/play-off-liga-a-4-a-editia-2017-2018-regulament/, o sa primiti o eroare 404, adica pagina nu e gasita. Dar pagina a functionat pana recent. De altfel, a fost publicata chiar in data de 22 mai, dupa cum se poate vedea chiar in link. A stat pe site-ul AMFB timp de 8 zile, apoi a disparut. Din fericire, nimic nu dispare niciodata de pe internet. Asa ca ne-a fost usor sa o gasim cacheuita prin sertarele google-ului. Priviti mai jos ce spune regulamentul de participare in play-off-ul de promovare in Liga 3:

amfb

Uitati-va atenti la poza. E inclusa in categoria comunicate. Si nicaieri nu e mentionata suma de 20 de mii de lei.

ProSport spune ca pe factura primita de clubul Steaua scrie ca e vorba de o suprataxa pentru meciul 3. Problema e ca aceasta suprataxa, care a venit de nicaieri, nefiind aprobata de nimeni, e doar pentru Steaua si, in teorie, pentru Academia Partid. Desi inca nu am aflat daca au primit si ei o asemenea hartiuta. Cel mai probabil nu au primit. Pentru ca ei oricum nu au personalitate juridica. De unde sa plateasca o asemenea suma? Din ce bani? Stim din ce bani. Din bani de culoare rosie, dar nu are rost sa mai discutam acum.

Dinamo si Tricolor nu sunt obligate sa plateasca nicio suprataxa. Si nici Steaua nu ar trebui. Pentru ca nu Steaua organizeaza meciul de pe Arena Nationala. Nu Steaua baga in buzunare castigurile din vanzarile de bilete. Nu Steaua a ales Arena Nationala. In zona Bucuresti sunt destule stadioane pe care s-ar fi putut juca acest meci. Dar aici nu e vorba de stadioane. Aici e vorba de Steaua, care NU TREBUIE SA PROMOVEZE.

Inca de la inceputul acestui sezon FRF si AMFB si-au batut joc de echipa noastra. Si la fel fac si cu aceasta factura, care trebuie platita in 24 de ore. Cine a facut afaceri cu statul stie ca e imposibil pentru un club sportiv de drept public sa obtina o suma atat de mare intr-un timp atat de scurt. E nevoie ca multe documente sa fie completate, e nevoie sa treaca ceva vreme, e nevoie sa treci printr-un intreg proces birocratic. E aproape imposibil sa primesti 20 de mii de lei de la stat intr-un timp atat de scurt. Iar cei de la AMFB stiu asta.

Suprataxa aceasta este doar o asigurare ca Steaua nu va promova. Este doar un nou ajutor pentru Academia Partid, echipa pe care AMFB si FRF au carat-o in spate tot sezonul, ajutand-o sa incalce legi ale statului si regulamente sportive. Acum, baietii acestia vor sa se asigure ca nu au loc surprize neplacute in weekend.

Steaua nu e bataia de joc a nimanui!

Memoriile depuse de Talpan i-au lovit pe Academicieni fix in moalele capului. Talpan i-a lovit fix unde ii doare mai tare. Cum fotbalistii Academiei nu sunt legitimati la Academie, nu pot juca Duminica. Iar daca vor juca, vor pierde meciul cu 3-0, la comisii. Asta o spune regulamentul. Nu o spune Steaua Libera, nu o spune Talpan, nu o spune Lacatus.

AMFB si FRF stiu asta. Asa ca au inventat suprataxa. Daca Steaua nu o plateste, nu poate juca in meciul de Duminica. Si, daca nu poate juca, nu poate nici sa faca plangere impotriva jucatorilor academicieni care nu au drept de joc.

E revoltator! Si este timpul ca echipa noastra sa spuna „DESTUL”!

Daca FRF si AMFB nu vor ca Steaua sa promoveze, fie. In aceasta situatie, noua ne ramane un singur lucru de facut, ceea ce ar fi trebuit sa facem inca din 2015, cand FRF a refuzat sa puna in aplicare decizia din dosarul cu marca. Steaua trebuie sa actioneze in judecata atat AMFB cat si FRF, pentru abuzuri si pentru discriminare. Cele doua trebuie neaparat desfiintate!

Fotbalul romanesc este prea murdar. Steaua nu are cum sa poata realiza ceva in aceasta mocirla. Cel mai bine e sa distrugem totul si sa speram ca, daca o luam de la 0, vom scapa de acesti hoti.

AMFB si FRF trebuie sa dispara!