academia rapid frf

Avocat: Steaua trebuie sa faca plangere penala impotriva FRF!

Scandalul dintre Steaua Bucuresti si grupul Academia Rapid + AMFB + FRF este deja arhicunoscut. Totusi, ca o ultima incercare de a intelege ce s-a petrecut la comisiile AMFB si FRF, am cerut parerea unui avocat, pe care l-am rugat sa ne explice cazul in termeni pe care sa ii intelegem si noi, cetatenii fara pregatire legala. Concluzia la care am ajuns in urma discutiei a fost una singura: Steaua trebuie sa faca plangere penala impotriva Academiei, a FRF si AMFB.

Avocatul cu care am discutat are o vasta experienta in dreptul comercial, este un fan al fotbalului si al Stelei, si a urmarit cu atentie cazul pana acum. Nu are experienta in dreptul sportiv, asa cum singur a recunoscut, dar sustine ca aspectul sportiv este complet irelevant in acesta situatie: „Nu vorbim despre folosirea intr-un meci oficial a unui fotbalist care a fost suspendat in urma primirii unui cartonas rosu. Contractele si actele Academiei sunt singurele lucruri care conteaza.”

Conform avocatului nostru, Talpan ar fi trebuit sa castige atat la AMFB cat si la FRF: „O instanta mai serioasa i-ar fi dat fara dreptate fara dar si poate. ” L-am rugat asadar sa ne explice care sunt problemele Academiei. Ne-am uitat impreuna peste actul constitutiv al asociatie respective, peste contractele jucatorilor, asa cum au fost prezentate in presa, dar si peste regulamentele si statutele FRF si AMFB.


1. Conform Contractului de Societate pentru Constituirea Asociatiei Sportive „Asociatia Sportiva Academia Rapid Bucuresti”, echipa lui Pancu:

  • Nu are personalitate juridica;
  • Doar membrii sai o pot reprezenta in activitati sportive.

Dupa cum stim deja, Academia are doar 3 membri: Burca, Olariu si Asociatia Redivivus. Niciunul dintre ei nu a jucat in acest sezon pentru Academie. In ceea ce priveste lipsa personalitatii juridice, de aici izvorasc mult mai multe probleme. In primul rand, Academia nu putea sa semneze contracte cu jucatorii profesionisti pe care i-a folosit in acest sezon sau cu alte parti. In al doilea rand, tot din cauza lipsei personalitatii juridice, Academia nu poate transfera nimic catre FC R, societatea pe actiuni care i-a luat locul. Nu poate, deci, sa transfere nici dreptul de participare in competitii. Acesta ii apartine doar Academiei.

2. Conform contractelor incheiate de fotbalistii profesionisti care au jucat pentru Academie, acestia au fost platiti pentru serviciilor lor. Insa aceste contracte sunt nule de drept. Ceea ce inseamna ca jucatorii au primit ilegal acei bani.

Lipsa personalitatii juridice e cea mai mare problema a Academiei. Aceasta ii impiedica sa semneze contracte cu jucatori, sa joace la nivel judetean, sa promoveze in Liga 3, etc. In momentul in care Academia, care nu are personalitate juridica, s-a comportat ca o entitate cu personalitate juridica, a incalcat legea.

3. Conform regulamentelor fotbalului romanesc, neavand personalitate juridica, Academia nu are nici dreptul de a promova sau dreptul de a juca in Liga 3. Daca nu are acest drept, nici nu-l poate transfera mai departe catre  noua FC R.

„FC R ar fi putut prelua locul Academiei daca ar fi cumparat Academia sau daca ar fi fuzionat cu ea. Insa aceste lucruri sunt imposibile, din moment ce Academia nu are personalitate juridica. Nu poti vinde ceva ce nu ai. Daca faci asta, atunci comiti o infractiune, pentru ca vorbim de inselaciune. In cazul acesta, transferul dreptului de participare este o gluma dar si o hotie.

FRF si AMFB stiu ca nu e in regula. Daca au acceptat acest furt, atunci au devenit complici,” ne-a spus avocatul nostru.

„Nu se pune problema ca Academia Rapid sa fi putut semna contracte cu jucatori sau cu alte firme. Daca ar fi putut, nu s-ar fi zbatut atat prin instante, pentru a capata personalitate juridica. Faptul ca atatea instante le-au respins cererile de a primi personalitate juridica dovedeste ca Steaua are dreptate si ca acele contracte semnate de Academie cu jucatorii profesionisti sunt nule.”

„TAS-ul e o pierdere de vreme”

In ciuda deciziilor date de AMFB si FRF, razboiul nu s-a terminat, Steaua putand sa ceara TAS-ului sa analizeze cazul. Totusi, omul nostru e de parere ca totul ar fi degeaba.

„Daca FRF si AMFB au ignorat legile, pentru a ajuta Academia, e putin probabil ca Steaua sa primeasca vreun loc in Liga 3. Chiar si cu o decizie favorabila de la TAS, FRF tot ar putea sa faca ce vrea. Sunt foarte multe nereguli aici. FC R nu e Academia si nici nu stim daca Academia mai exista in acest moment. Daca Steaua e numita campioana play-off-ului, va trebui sa joace barajul. Dar nici cei de la Singureni nu sunt in regula. Asadar, cu cine ar juca Steaua barajul de promovare?

Numarul mare de nereguli face ca toata situatia sa fie foarte complicata. Steaua trebuie sa treaca peste foarte multe obstacole ca sa ajunga in Liga 3. Iar asta e o arma de care FRF se va folosi cu siguranta.

Cea mai inteligenta si cea mai sigura miscare ar fi ca Steaua sa faca o plangere penala impotriva FRF, AMFB si a Academiei. Legile au fost incalcate. Talpan trebuie doar sa depuna documentele pe care le are si totul se va rezolva de la sine. Ei au ras de Talpan, dar eu va asigur ca niciun procuror nu va rade, in momentul in care se va uita peste acest caz.

TAS-ul e o pierdere de vreme. Daca Steaua vrea sa se protejeze de orice abuzuri viitoare, sa faca acum o plangere penala impotriva acestor oameni. Ei sunt cu totii vinovati. Au incalcat legile impreuna. Nu s-ar fi ajuns atat de departe fara ajutorul FRF si AMFB.”

Mai merge Steaua la TAS?

Florin Talpan a declarat imediat dupa aflarea deciziei Comisiei de Recurs a FRF ca va merge la TAS. Insa, de atunci, au trecut destule zile, iar clubul Steaua nu a comunicat nimic oficial. Lipsa de comunicare e una din marile probleme ale clubului nostru, problema care speram sa fie rezolvata in sezonul urmator.

Si speram si ca Steaua sa joace in Liga 3, in sezonul 2018-2019. Colonelul Petrea ne-a asigurat ca clubul nostru a luat toate masurile necesare pentru a promova. Vom vedea in zilele urmatoare daca e asa.

Totusi, daca FRF va continua sa isi bata joc de Steaua, plangerea penala va deveni nu doar o idee buna, ci o masura necesara.