progresul spartac amicalele stelei steaua bragadiru amical stelistii

Amical: Steaua Bucuresti – Progresul Spartac: 1-2(0-2)

Pentru Steaua, meciul amical cu Progresul Spartac a reprezentat o sansa de a le da o palma tuturor hotilor fotbalului romanesc, care au luptat din rasputeri in ultimul an, pentru a nu lasa echipa noastra sa promoveze. Iar baietii lui Lacatus s-au folosit din plin de ea.

Steaua Bucuresti: 1. Horia Iancu – 25. Alin Iordache, 4. Ștefan Pădureț, 20. Bogdan Sitaru, 3. Andrei Ioana – 7. Florin Răsdan, 21. Ghiță Constantinescu, 8. Giovanni Petcu – 17. Alin Robu, 9. Cătălin Mirea, 19. Vlad Nițu

Rezerve utilizate in repriza secunda:12. Alexandru Vlase – 2. Mihai Butoi, 24. Cristian Jitaru, 23. Alexandru Ogică, 5. Alexandru Tudor, 6. Alexandru Aldea, 16. Adrian Vîlcea, 26. Alexandru Mărgărit, 10. Alin Predescu, 11. Daniel Tîrnăcop.

Prima repriza

Progresul Spartac a terminat sezonul trecut pe locul 2, in Liga 3. A ratat promovarea in Liga 2, acolo unde a mers SSC Farul Constanta, echipa care trece si ea in aceste zile printr-un atac al politicului care-si doreste sa puna mana pe club.

Mult mai experimentati, oaspetii au reusit sa deschida primii scorul, dupa o eroare a defensivei steliste. Insa baietii lui Lacatus nu s-au pierdut cu firea. Au continuat sa joace agresiv, ofensiv, deschis, iar tinerii promovati de la U19 au reusit din nou sa se faca remarcati.

Nu putem sa nu mentionam ca amicalul cu Progresul Spartac a scos din nou in evidenta incompetenta conducerii clubului nostru. La sfarsitul sezonului 2017-2018, acestia au dat afara mai multi jucatori, printre care si Cadolar Curt si Andrei Grigore, oameni de baza anul trecut. Deloc surprinzator, cei doi si-au gasit rapid o echipa, chiar una buna. Au ajuns la Progresul Spartac si, la anul, se vor bate pentru promovarea in liga secunda. Roberto Chivu si Eduard Radu, doi fotbalisti folositi mai putin sezonul trecut, s-au transferat si ei la adversara de azi a Stelei.

Incetul cu incetul, Steaua a reusit sa ii impinga pe cei de la Progresul Spartac in propriul teren. Din pacate, un nou contraatac si o noua eroare defensiva au facut ca oaspetii sa marcheze din nou. Astfel, la pauza, Progresul Spartac a intrat la cabine in avantaj, cu 2-0 pe tabela.

Steaua Bucuresti – Progresul Spartac in a doua repriza

In amicalele Stelei de pana acum, a folosit mereu un alt prim 11 dupa pauza. Asa s-a intamplat si azi.

Intrarea golgeterului Predescu s-a vazut imediat. Dupa o pasa lunga din partea lui Adi Vilcea, decarul stelist a ajuns in careul Progresului, a driblat, a tras la poarta si a inscris, reusind sa reduca din diferenta.

Scorul a ramas neschimbat pana la final. Cele doua echipe au jucat de la egal la egal, Steaua demonstrand ca locul ei nu este in Liga a IV-a.

Cu acest meci, s-a incheiat prima serie de amicale al Stelei, din aceasta vara. Urmeaza inca patru meciuri, cu Viitorul Domnesti (8 august), CSO Bragadiru (11 august), Viitorul Berceni (15 august) si FC Voluntari 2 (17 august).