steaua handbal seha league

Steaua Bucuresti a fost invitata sa participe in SEHA League

Veste excelenta pentru Steaua Bucuresti. Echipa noastra, vicecampioana nationala la handbal masculin, va participa in acest sezon nu in trei competitii, ci in patru. Pe langa Liga Nationala, Cupa Romaniei si Cupa EHF, Steaua a fost invitata sa participe si in SEHA League.

Ros-albastrii si-au dat deja acceptul pentru a juca in noua competitie. Mai este, insa, necesara si aprobarea Federatiei Romane de Handbal, care nu are niciun motiv sa se opuna. In SEHA League, Steaua va juca alaturi de alte noua formatii europene: Vardar Skopje, Metalurg Skopje (Macedonia), Brest Meshkov (Belarus), Tatran Presov (Slovacia), PPD Zagreb, Nexe (Croaţia), Izvidac (Bosnia), Vojvodina, Zeleznicar (ambele din Serbia).

South East Handbal Association sau SEHA League e o liga regionala de handbal, infiintata in 2011. Include echipe din Belarus, Croatia, Slovacia, Slovenia, Macedonia si Serbia. Daca FRH isi va da acordul, de anul acesta, o noua tara se va alatura ligii, Romania.

Participarea in SEHA League va insemna inca 18 meciuri pentru Steaua in sezonul 2018-2019. Insa aceste meciuri in plus nu vor afecta cu nimic programul competitional al jocurilor din Liga Nationala.

Pentru Steaua, aceasta invitatie reprezinta o oportunitate cat se poate de mare. Toate cele noua adversare din SEHA League vor participa in cupele europene in acest sezon. Asadar, echipa noastra poate fi sigura ca isi va masura fortele cu echipe de top. SEHA League se desfasoara in sistem campionat. Primele patru echipe vor participa intr-un Final Four.

Pana la SEHA League, Steaua a inceput pregatirile pentru noul sezon

Handbalistii stelisti au trecut peste infrangerea dramatica din finala campionatului si au inceput acum pregatirea pentru noul sezon. Titlul este obiectivul principal.

Pana la meciurile oficiale, insa, Steaua va juca si cateva meciuri amicale. In 10 si 11 august va intalni CSM Fagaras, de doua ori, apoi va pleca in Bosnia-Hertegovina, pentru un turneu international care va avea loc la Doboj, intre 14 si 18 august. La intoarcere, Steaua va mai juca doua amicale, cu Bucovina Suceava, in 24 si 25 august.

Primul meci oficial va avea loc la 1 sau 2 septembrie. Baietii vor face deplasarea la Varazfin, in Croatia, pentru un meci de cupele europene.