Steaua Bucuresti Carmen Bucuresti 3-0

Steaua Bucuresti – Carmen Bucuresti, 3-0(0-0)

Tinuti cu forta in Liga a IV-a de AMFB si FRF, Steaua Bucuresti a pornit astazi din nou la drum, intr-o noua incercare de a promova si de a ajunge cat mai repede in Liga 1. Prima etapa a sezonului 2018-2019 i-a adus inainte echipa Carmen Bucuresti, una din formatiile puternice ale Ligii a IV-a bucurestene. Dupa o prima repriza dificila, stelistii au reusit sa se impuna si sa castige cele trei puncte.

Steaua Bucuresti: 22. Iancu (cpt.) – 5. Iordache, 4. Paduret, 20. Sitaru, 23. Ogica – 21. Constantinescu, 8. Aldea, 7. Rasdan – 17. Robu, 9. Mirea, 10. Predescu

Rezerve: 1. Chis – 24. Jitaru, 16. Vilcea, 15. Olaru, 26. Margarit, 11. Tarnacop

Antrenor: Marius Lacatus

Carmen Bucuresti a rezistat in prima repriza

Desi nici macar nu a prins play-off-ul de promovare in sezonul trecut, Carmen Bucuresti a anuntat in aceasta vara ca doreste sa promoveze. Si nu doar ca a anuntat, dar a si luat masuri, intarindu-se cu jucatori cu experienta. Astfel, Carmen a inceput meciul cu Steaua avand in teren doi fosti fotbalisti din Liga 1, Liviu Ganea si Stelian Stancu. Fostul fundas al Timisoarei si al Sportului a fost chiar capitanul echipei.

Asadar, Steaua a avut in fata un adversar dificil, care s-a batut din toate puterile. Chiar daca nu au marcat, baietii lui Lacatus au dominat prima repriza, avand cateva ocazii importante prin Mirea, in minutele 14 si 30.

Repriza secunda

Scorul de pe tabela nu l-a multumit pe Lacatus. Acesta a schimbat la pauza, trimitandu-l pe Alex Margarit in locul lui Mirea. Creativitatea si rapiditatea Stelei in atac au crescut. A crescut si presiunea la poarta celor de la Carmen, stelistii fiind impinsi din spate de o tribuna arhiplina.

In cele din urma, a venit si golul. In minutul 55, Iordache a urcat pe partea dreapta, a centrat rapid la Rasdan, iar noul septar stelist a trimis mingea cu capul pe langa portarul Carmenului.

Steaua Bucuresti a continuat sa puna presiune si a reusit sa inscrie al doilea gol al meciului in minutul 70. Noul venit Margarit i-a pasat altui nou venit, Robu, iar acesta a marcat, spre fericirea celor peste 4.000 de stelisti prezenti la meci.

A fost momentul in care Steaua s-a descatusat. Morisca din atacul echipei lui Lacatus a distrus in totalitate Carmenul lui Adi Matei si a marcat al treilea gol in minutul 80. A inscris Florin Rasdan, din pasa lui Alin Robu.

Partida s-a incheiat cu scorul de 3-0 pentru Steaua Bucuresti, la fel ca meciul din sezonul precedent.