csa steaua bucuresti

Antrenorul de care Steaua are nevoie

In urma stirii de ieri, cum ca Ion Ion ar putea fi antrenorul Stelei, mai multi prieteni stelisti m-au abordat, pentru a-mi spune parerile lor si pentru a ma intreba ce parere am eu. Cei mai mult s-au aratat neincrezatori, spunand ca Steaua ar avea nevoie de un antrenor consacrat, cu un CV beton, un nume mare, care sa ia echipa si sa o duca direct in cupele europene. Desi planul acesta suna bine, eu unul nu sunt de acord cu el.

Trebuie in primul rand sa intelegm ca Ion Ion inca nu a semnat nici un contract cu Steaua. Poate sa fie viitorul antrenor al echipei, dar la fel de bine poate sa nu fie. De altfel, chiar el a zis urmatoarele:

„Au fost nişte discuţii preliminare, nu s-a semnat nimic. Vorbesc tot timpul cu Marius Lăcătuş. Pot să spun clar după ce semnez. Într-o lună de zile trebuie să găsim antrenor secund, antrenor cu portarii, preparator fizic. Profilul îl ştiţi: trebuie să fi activat în cadrul clubului. Obiectivul va fi promovarea an de an, dar nu va fi uşor.”

Asadar nimic nu e clar. Dar, daca Ion Ion va fi urmatorul antrenor al Stelei, asta nu ar fi un lucru rau.

Steaua nu are nevoie de un antrenor cu nume

Trebuie sa fim realisti. Echipa noastra va juca in ligile inferioare. Foarte putini antrenori cu CV-uri puternice ar fi de acord sa vina si sa ne antreneze, chiar daca e vorba de Steaua Bucuresti, cea mai galonata echipa din Romania. Din pacate, fotbalul modern nu mai produce azi jucatori loiali unui singur club, ci mercenari care acolo unde primesc mai multi bani. Regula aceasta e valabila atat pentru jucatori, cat si pentru antrenori.

Daca, totusi, un antrenor cu un CV impresionant ar veni la Steaua, nimic nu ar garanta ca el ar ramane la echipa noastra pana in momentul in care aceasta s-ar intoarce in prima liga. Un astfel de antrenor poate primi oricand o oferta mai buna, de la o echipa dintr-o liga superioara, unde ar putea castiga mult mai multi bani. Daca ar pleca si ne-ar parasi la jumatatea cursei, puteti fi siguri ca proiectul nostru ar face multi pasi inapoi.

Toti ne dorim o reintoarcere cat mai rapida in prima liga. Iar pentru asta e nevoie de cap si de un plan pe termen lung.

Antrenorul de care Steaua are nevoie

In primul rand, antrenorul de care Steaua are nevoie trebuie sa fie stelist. El trebuie sa inteleaga ce inseamna clubul sportiv al armatei, ce inseamna sa joci si sa antrenezi Steaua, ce istorie are acest club si care sunt asteptarile. Doar un fost stelist poate sa bifeze toate aceste cerinte.

Mai mult, merg pana acolo incat sa spun ca echipa noastra are nevoie de un antrenor care sa creasca odata cu ea. Recunosc ca mi-as dori ca Steaua sa fie antrenata de un antrenor tanar, ca Ogararu, nascut si crescut la Steaua. Iar George are multe alte calitati, pe langa cea de stelist pursange. E un om foarte inteligent, cu un bun simt cum rar vezi, iar experienta pe care a acumulat-o la Ajax este incredibil de valoroasa.

Noul antrenor al Stelei va trebui sa stie sa lucreze cu tineri. Pentru ca el va primi o echipa in formare, pe care el va trebui sa o creasca, sa o transforme intr-o masinarie puternica, care nu numai sa poata promova in ligile superioare, dar si sa faca performanta odata ajunsa acolo.

Steaua are nevoie de un antrenor care sa fie pregatit sa ramana imbracat in rosu si albastru timp de 4-5-6 ani. Altfel, daca alegem unul care sa caute doar sa isi mai treaca o echipa in CV, riscam sa ne sabotam singuri.

Performanta e obligatorie la Steaua

Ca suporteri, noi suntem alaturi de Steaua la bine si la rau. Rezultatele nu reprezinta cel mai important lucru pentru noi. Insa jucatorii si antrenorii care vor veni la Steaua trebuie sa inteleaga ca aceasta echipa este cea mai mare din aceasta parte a Europei. Trebuie sa inteleaga ca performanta e obligatorie la Steaua. Istoria ne obliga. Numele acestei echipe ne obliga.

Noi am fost, suntem si trebuie sa fim mereu SEMPER SVPERIORES!