peluza sud Steaua ultra

Steaua Bucuresti, echipa ultrasilor

Ceea ce s-a intamplat la meciul de baschet dintre Steaua Bucuresti si CSU Sibiu a fost un eveniment foarte rar intalnit in Romania, poate chiar unic. Ultrasii stelisti au umplut sala si au facut o atmosfera infernala, despre care se va mai vorbi foarte mult timp de acum inainte. A fost incredibil, un mesaj puternic catre cei care si-au batut joc de fani pana acum. Dar, in acelasi timp, este si o mica mostra, care ne arata la ce ne putem astepta in sezonul viitor.

Steaua se afla acum intr-o situatie fantastica. Desi a fost fortata sa isi reinceapa activitatea din liga a patra, echipa noastra poate sa bata un record in sezonul viitor. Poate sa devina o echipa sustinuta doar de ultras.

Stim deja ca Steaua va juca meciurile de acasa pe un teren care dispune doar de 600 de locuri pentru spectatori. Si mai stim si ca ultrasii stelisti au cerut toate abonamentele pentru sezonul viitor. Asta inseamna ca echipa noastra va avea parte, la fiecare meci jucat acasa, de o atmosfera asemanatoare cu cea de la meciul de baschet jucat in aceasta saptamana.

Sigur, nu vor fi afisate bannere si nu vor fi facute coregrafii pentru fiecare meci. Asa ceva e imposibil, lipsa timpului necesar si finantele fiind doua piedici foarte importante. Dar cantecele cu siguranta nu vor lipsi. Pasiunea nu va lipsi. Atmosfera aceea incarcata de electricitate, care sa iti faca firele de par sa se ridice pe maini, ea cu siguranta va fi prezenta la fiecare meci.

Deja imi pare rau pentru adversarii care vor veni sa joace impotriva Stelei. Nu le va fi usor. Cu siguranta va fi un soc pentru ei, pentru ca nici macar in Liga 1 nu prea intalnesti atmosfere ca cea pe care au facut-o stelistii la baschet, in aceasta saptamana.

Nimeni nu poate ghici viitorul. Insa, de un lucru sunt foarte, foarte sigur. Sezonul 2017-2018 al ligii a patra va fi unul nemaiintalnit pana acum. Va intra in istorie. Si totul datorita Stelei Bucuresti, echipa ultrasilor.