Cristian Petrea

Domnule colonel Cristian Petrea, UEFA va asteapta

A treia luna a anului 2017 se apropie de sfarsit. Si, in ciuda faptului ca decizia in dosarul „Numele Steaua Bucuresti” a fost data inca din decembrie 2016, UEFA inca nu a fost notificata. Am inteles de ce FRF refuza sa o faca. Insa nu intelegem de ce domnul colonel Cristian Petrea, comandantul interimar al CSA Steaua Bucuresti, inca nu a trimis o scrisoare pentru a informa forul continental in legatura cu acest subiect.

Chiar daca presa din Romania, Federatia Romana de Fotbal si Liga Profesionista de Fotbal au ignorat aceasta hotarare judecatoreasca, nu inseamna ca ea e de ignorat. Entitatile mentionate mai sus au un interes anume. Vor sa foloseasca cat mai mult de numele Stelei. Si, din acest motiv, refuza sa puna in aplicare acea hotarare. Cu toate acestea, ea exista si ar trebui sa fie de interes maxim pentru partea care beneficiaza de pe urma ei, adica clubul sportiv Steaua Bucuresti.

Din acest motiv, e surprinzatoare atitudinea colonelului Petrea. Prin refuzul sau de a trimite o notificare catre UEFA, acesta face rau chiar clubului pe care il conduce. Deoarece imaginea clubului nostru e stricata de fiecare data cand Steaua e asociata cu echipa condusa din umbra de Gigi Becali.

Din comunicatele transmise pana acum de MApN si CSA Steaua Bucuresti, am inteles ca cei de la conducerea acestor doua entitati se tem si nu vor sa intre in conflicte cu Gigi Becali. De ce? E greu de inteles, pentru ca, pana la urma, avem de-a face cu ofiteri de armata pe de o parte, in timp ce in partea cealalta se afla un fost puscarias.

Problema e ca aceasta teama a lor seamana foarte mult cu favorizarea infractorului. Pentru ca ofiterii precum colonelul Cristian Petrea, prin lipsa lor de interes pentru solutionarea acestei probleme, nu fac altceva decat sa ii permita lui Gigi Becali sa se foloseasca in continuare de imaginea Stelei. Si totul pe gratis. Gigi Becali nu plateste absolut nici un ban catre Steaua Bucuresti, atunci cand vinde bilete pe care apare numele clubului nostru sau cand incaseaza bani din televizari.

Domnule colonel Cristian Petrea, nu e asa de greu sa trimiteti o notificare catre UEFA. Din ce am inteles de la Florin Talpan, aceasta exista deja, e scrisa si asteapta doar semnatura dumneavoastra, pentru a fi trimisa mai departe. E vorba despre o simpla semnatura, domnule colonel. Cam doua secunde din viata dumneavoastra. E greu de crezut ca nu aveti doua secunde libere, oricat de incarcat ar fi calendarul dumneavoastra.

Steaua Bucuresti nu e o echipa oarecare. E o fosta castigatoare de Cupa a Campionilor Europeni. Pentru o astfel de echipa, imaginea e foarte importanta. Si e foarte important ca imaginea sa sa nu fie tarata prin mocirla de un club asociat cu puscariasi.

Asadar, domnule Cristian Petrea, semnati odata acea notificare!