Cristian Petrea

Ce esti tu, Petreo? Colonel sau Oaie?

Desi Steaua a castigat pana acum fiecare batalie, razboiul contra celor de la FC FCSB continua. Toti vor cate o bucata din echipa noastra. Presa vrea sa o foloseasca pentru „breaking news”-uri. FRF si LPF vor sa o foloseasca pentru banii din televizari. Becali vrea sa o foloseasca pentru a ajunge la banii din Champions League. Si, desi aceasta stare de razboi e destul de evidenta, un singur personaj refuza sa o recunoasca. Acela este domnul colonel Cristian Petrea.

De cand a ajuns comandant interimar al CSA Steaua Bucuresti, domnul colonel Cristian Petrea s-a ferit cat a putut de mult de conflictul cu Becali. Comportamentul sau a lasat pana acum sa se inteleaga nu doar ca nu-i pasa de conflict, dar nici de Steaua, din moment ce clubul nostru s-a judecat si inca se judeca cu echipa fostului puscarias pentru niste lucruri foarte importante. Numele Steaua, marca Steaua si prejudiciul de 38 de milioane de euro nu pot fi trecute cu vederea, mai ales de catre comandantul clubului, fie el si interimar.

Si mai de neinteles sunt insa declaratiile lui Petrea:

„Nu vrem conflict cu echipa lui Becali.”

„Nu avem nimic cu echipa lui Becali.”

„Becali nu este dusmanul nostru.”

Aceste doua declaratii au fost date deja atat in presa din Romania, cat si in presa din strainatate. Probabil ca stiti deja faimosul articol din New York Times, unde se vorbeste despre echipa noastra. Articolul e destul de gresit si evita sa spuna lucruri foarte importante, ca faptul ca suporterii lui Gigi nu sunt ultra, ci doar niste baieti platiti ca sa mearga la meciuri. Insa domnul colonel Petrea a dat interviu si in acest si in acest articol, insistand din nou sa atraga atentia asupra faptului ca nu are nimic cu Becali.

Domnule colonel, dumneavoastra stiti unde sunteti?!

Nu cunosc relatia pe care o are Petrea cu Becali. Poate sunt prieteni. Poate ca nu se cunosc. Asta nu conteaza. Ce conteaza e pozitia ocupata acum de acest domn colonel. El este comandantul interimar al CSA Steaua Bucuresti. Iar CSA Steaua Bucuresti se afla in aceste zile intr-un conflict destul de important cu Gigi Becali.

Domnule Petrea, ca va place sau nu, sunteti in conflict cu Becali. Ca va place sau nu, Becali este dusmanul dumneavoastra. Este dusmanul dumneavoastra macar pentru cele 8 ore de program. Cand luati uniforma pe dumneavoastra si intrati in rolul de comandant interimar al Stelei, Becali devine dusmanul dumneavoastra.

Comportamentul dumneavoastra de pana acum (moliciunea, lipsa de initiativa, refuzul de a trimite notificari catre UEFA sau FRF, ignorarea abuzurilor comise de Becali si presa sau ignorarea atacurilor la adresa imaginii Stelei) ne face sa credem ca dumneavoastra nu ati inteles ce pozitie ocupati.

Poate ca v-ati obisnuit cu perioada in care un alt colonel, prietenul dumneavoastra, Boroi, se dadea peste cap pentru a-i face pe plac lui Becali. Acea perioada a trecut, domnule Petrea. Vremurile acelea nu se mai intorc. Si, daca continuati sa va opuneti progresului, poate ca veti ajunge dumneavoastra sa platiti pentru ceea ce nu a platit predecesorul dumneavoastra.

Nu fiti oaie, domnule colonel!

Echipa lui Becali ne ataca, incearca sa ne fure identitatea si ne murdareste imaginea. Ei sunt dusmanul iar noi suntem in conflict cu ei. Trebuie sa intelegeti asta, domnule Petrea.

Steaua este clubul armatei, domnule Petrea. Nu e o turma de oi. Atunci cand cineva ne ataca, noi ripostam. Nu stam ca mieii, sa fim macelariti. Daca va identificati mai mult cu tabara cealalta, poate ca CSA Steaua Bucuresti nu e locul potrivit pentru dumneavoastra.