petrea becali legea

Legea bate vorba

O vorba din batrani spune ca orice minune tine doar trei zile. Asa a fost si cu GSP-ul. Timp de cateva zile, baietii lui Tolo au respectat legea si i-au spus FCSB-ului pe nume. Apoi au intrat banii pe card si cuvantul interzis, Steaua, a inceput sa fie refolosit.

Si parca nu mai e o surpriza ca acesti baieti ignora hotararile judecatoresti. Pana la urma, stapanul lor, omul care le baga banii pe card, spune zilnic la televizor ca legea nu conteaza si ca doar el are dreptate.

N-am nicio problemă că o să fiu FCSB, că tot Steaua sunt. Din moment ce suporterii zic Steaua, n-am nicio treabă! De ce? Pentru că aia e echipa„, a zis Becali la una din televiziunile unde e invitat permanent. Are vreo logica ce a spus? Deloc. Dar, daca legea nu conteaza, atunci de ce ar mai conta logica?

Doar ati vazut si voi ca cele cateva sute de samantari pe care ii plateste sa vina la meciurile sale striga tot „Steaua”. Acolo e autoritatea, nu la judecatori. Cum suna judecatorii si cum suna peluza ros-albastra?! Nu? Eu chiar as propune ca dosarele sa fie judecata de suporterii lui Becali, ca ei se pricep la fotbal, nu ca judecatorii. Macar asa am fi scutiti de circul grobian din presa.

Cristian Petrea, militarul pacifist

Oricum, nu asta e problema. Ne-am obisnuit deja cu partea asta a vietii. Nu ne pute, insa, obisnui cu atitudinea celor care conduc Steaua.

Dupa declaratiile date de Becali, dupa toate atacurile si jignirile, Cristian Petrea, comandantul interimar al CSA Steaua Bucuresti, a dat un raspuns timid.

Din punctul de vedere al CSA Steaua, nu există niciun conflict între Armată şi FCSB. Discutăm instituţional cu FCSB şi toate celelalte probleme care derivă din neînţelegerile dintre noi vor fi rezolvate instituţional„, a spus Petrea la ceremonia organizata de MApN pentru sarbatorirea a 40 de ani de la castigarea Cupei Campionilor Europeni de catre Steaua, la handbal masculin.

Cand esti prezent la un eveniment asa de important, care iti arata cat de mare e clubul pe care il conduci, e normal sa te caciulesti in fata unui fost puscarias. Nu? Asta a inteles Petrea din tot ce e in jurul sau. Pentru el, Steaua e un club oarecare iar procesele pe care clubul sau le are cu FCSB sunt doar niste micute certuri. Nimic important, ca doar 37 de milioane de euro sunt o nimica toata in ziua de azi.

Chiar ma astept ca distinsul domn colonel sa ne dea intr-o zi acel celebru citat din Becali: „M-am certat si cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat.

El asa vede relatia dintre Steaua si echipa care continua sa fure Steaua. Si e comandant.

As vrea sa intreb cum a ajuns baiatul asta comandant, dar presimt ca o sa primesc un raspuns care sa-mi provoace greata. Asa ca o sa intreb cum a ajuns asta militar. Nu are nici un pic de demnitate in el. Nu are nici un pic de onoare sau spirit de lupta. Cristian Petrea este ultimul las.

Cum sa conduca asta Steaua?! Ca am ajuns sa il inteleg pe Talpan. Cu un asa sef, care lucreaza impotriva mea si a clubului pe care il conduce, as ceda nervos si nu m-as putea abtine sa il iau la palme. Nu comunicate de presa, ci palme.

Si, ca tot am vorbit de comunicate de presa, domnule Petrea, de ce ati vorbit cu presa? Nu era cumva treaba biroului de presa al Stelei sa vorbeaca cu presa? Sper ca o sa fiti consecvent si ca o sa va dati o mica sanctiune. 

Curajul nu e o calitate rara. Altii pot

De multe ori, stelistii din comunitatea Steaua Libera au ajuns sa discute si despre cazul Universitatii Craiova. Unii o considera pe CS Universitatea Craiova ca fiind Stiinta, altii cred ca Mititelu are dreptate. Subiectul nu ma intereseaza si nu o sa-l analizez acum. Dar vreau sa atrag atentia asupra conducerii celor de la CS Universitatea Craiova.

La fel ca Becali, Mititelu s-a apucat si el sa vorbeasca prostii. Ba ca o sa ii dea pe cei de la CS Universitatea afara din oras, ba ca o sa le ia numele si marca, etc. Presa a dat toate aceste porcarii. Nici macar nu le-a pasat ca legea le-a dat dreptate celor de la CS Universitatea.

Dar conducerea acestei echipe nu a stat pe ganduri. I-a dat imediat un raspuns lui Mititelu, punandu-l pe Boovean cu botul pe labe. In comunicatul publicat pe siteul lor, acestia au mentionat urmatoarele idei:

  1. A reamintit ziarelor de sport din Romania ca instanta s-a pronuntat deja asupra legalitatii reafilierii si inscrierii echipei in liga a doua.
  2. A reamintit ca echipa CS Universitatea Craiova este Stiinta, aceasta fiind singura entitate care detine, din punct de vedere legal, marca, palmaresul, emblema si numele acelei echipe.
  3. CS Universitatea a anuntat si ca nu o sa accepte sa fie atacata si ca o sa raspunda de fiecare data cand Mititelu va mai da asemenea declaratii, pentru ca suporterii sa nu fie indusi in eroare.

Am ingrosat cele mai importante lucruri, lucruri despre care ar trebui sa vorbeasca si Steaua. Pentru ca si clubul nostru are tot dreptul legal sa existe si sa practice fotbalul la cel mai inalt nivel, detine marca, palmaresul si numele din punct de vedere legal, si e foarte important sa raspunda pentru ca suporterii sai sa nu fie indusi in eroare.

Dar Petrea si conducerea Stelei refuza sa spuna aceste adevaruri, refuza sa se apere in fata atacurilor unui fost puscarias. Mai mult, cand Talpan a sarit in apararea clubului, Petrea l-a sanctionat, facandu-i pe plac chiar lui Becali. Cei de la CS Universitatea, in schimb, au mers chiar mai departe, interzicandu-le celor de la GSP accesul la orice informatie oficiala legata de activitatea clubului. GSP a avut fata de CS Universitatea exact aceeasi atitudine pe care a avut-o fata de CSA Steaua, dar oltenii le-au dat peste bot, in timp ce conducerea Stelei inca sta cu capul plecat in fata acestor mincinosi.

Legea e de partea Stelei, asa cum e si de partea celor de la CS Universitatea. Lor, legea le da putere sa se apere. In cazul nostru, insa, pare ca legea ii incurca pe conducatorii Stelei.

Cu fiecare zi care trece, Cristian Petrea dovedeste tot mai mult ca nu trebuie sa conduca Steaua. Deciziile lui afecteaza in mod negativ imaginea Stelei. Speram doar ca cei care decid soarta clubului nostru vor vedea acest lucru si ca vor lua masuri.