fantasy football

Campionat de Fantasy Football Steaua Libera

Asa cum am anuntat in episodul 2 al Podcastului Steaua Libera, din sezonul 2017-2018, comunitatea noastra va organiza un campionat de fantasy football. Campionatul este facut de stelisti, pentru stelisti, iar inscrierea va fi gratuita, singurele criterii de admitere fiind decenta si respectul.

Scopul acestui campionat fantastic este de a-i apropia si mai mult pe membrii comunitatii noastre. Astfel, stelistii iubitori de fotbal vor putea concura unul impotriva celuilalt, pentru a-si testa priceperea si inspiratia.

Pentru cei care nu cunosc acest gen de jocuri, fantasy football-ul presupune formarea unei echipe fantastice, prin alegerea unui anumit numar de jucatori de la echipe existente. Acestia joaca pentru echipele lor, in fiecare weekend, si, in functie de ceea ce fac pe teren, primesc un anumit numar de puncte. La sfarsitul etapei, punctele tuturor jucatorilor dintr-o echipa fantastica sunt adunate, totalul fiind folosit de antrenorul fantastic in lupta cu ceilalti antrenori din liga sa.

Fantasy Premier League

fantay footballPentru primul sezon, am ales ca platforma de joc Fantasy Premier League, jocul fantastic oficial al celei mai importante ligi din Anglia. Am facut aceasta alegere deoarece Fantasy Premier League este cel mai popular joc de fantasy football din lume. E un joc simplu, cu o interfata foarte prietenoasa, deschis pentru toata lumea si nu e de mirare ca e apreciat de zeci de milioane de iubitori ai fotbalului.

Pana acum, jocul a oferit posibilitatea organizarii a doua tipuri de campionate:

  1. Unul normal, in care jucatorii trebuie sa stranga puncte, clasamentul fiind stabilit in urma numarului de puncte obtinute.
  2. Unul tip campionat, in care toti jucatorii joaca intre ei, victoria fiind premiata cu 3 puncte, in timp ce egalul cu doar un singur punct.

In functie de preferintele voastre, vom vedea daca vom organiza doar o liga sau daca le vom organiza pe amandoua. In acelasi timp, trebuie sa asteptam si sa vedem ce noutati va oferi jocul in sezonul urmator.

Cum Premier League va incepe de abia pe 12 august, mai avem la dispozitie foarte mult timp pentru a pune totul la punct.

De la Fantasy Football la Fotbal Fantastic

In timp, speram sa mutam acest campionat din Premier League, inapoi in Romania. Cu putin noroc, pana in 2020, anul in care Steaua intentioneaza sa revina in prima liga, si in tara noastra va aparea un joc de fantasy football care sa le ofere suporterilor ceea ce merita.

Speram ca acest campionat sa fie unul de succes, care sa ne permita sa ne relaxam si sa ne distram, in timp ce urmarim sportul pe care il iubim cel mai mult: fotbalul.

Asteptam parerile voastre si, cel mai important, sa ne spuneti daca veti juca in liga noastra sau nu.

Vom reveni cu mai multe amanunte pe masura ce ne vom apropia de startul noului sezon.