conferinta de presa Steaua

Conferinta de presa Steaua – Stadion cu 1000 locuri

Steaua a tinut azi conferinta de presa pe care o asteptam inca de luni. Marius Lacatus, Fane Iovan, Ion Ion, colonelul Petrea si trei dintre tinerii jucatori au fost prezenti in fata camerelor de filmat, pentru a vorbi despre cea mai importanta echipa de fotbal din Romania.

Despre palmaresul Stelei

Inca din primul minut, colonelul Petrea a tinut sa discute din nou despre problema palmaresului. Acesta a explicat ca palmaresul Stelei apartine doar clubului sportiv. E vorba despre toate rezultatele obtinute de echipa noastra pana in 2003.

Steaua Bucuresti detine: 21 de titluri de campioana a Romaniei, 20 de cupe ale Romaniei, o Cupa a Campionilor Europeni, o Supercupa a Europei si 5 Supercupe ale Romaniei. 

Acesta este palmaresul oficial al Stelei Bucuresti. Orice alte statistici sunt irelevante.

Colonelul Petrea a mentionat alte doua lucruri foarte importante. Intai a vorbit despre reactivarea sectiei de fotbal, un aspect pe care multi il ignora. Steaua Bucuresti nu a infiintat o echipa noua sau o sectie noua, ci si-a reactivat o sectie care nu a mai avut activitate din 2003.

In al doilea rand, Cristian Petrea a explicat ca, in momentul in care echipa va fi inscrisa in Liga a patra si va fi afiliata, vor fi luate si masurile necesare pentru a modifica statisticile care apar acum pe siteul LPF, unde palmaresul Stelei e atribuit altei echipe.


Despre lotul de jucatori si amicale

Steaua va juca primul amical al acestui sezon duminica, 23 iulie, de la 10.30, in Ghencea, impotriva echipei Compest. Apoi, din 23 iulie si pana pe 4 august, echipa noastra va merge la Cheile Gradistei, pentru primul cantonament. In 9 august, echipa noastra va pleca in al doilea cantonament de pregatire, la Tarlungeni, unde va juca 5 amicale.

Lacatus a explicat ca tinta lui a fost sa aduca la echipa jucatori talentati, cu potential de crestere, care sa devina vedete. Steaua a pus la dispozitia presei o lista cu jucatori si una cu stafful echipei. Le puteti citi pe amandoua mai jos, pentru a va face o prima parere despre fotbalistii care au venit pana acum. Obiectivul echipei, asa cum a zis si Marius Lacatus, este promovarea cat mai rapida in prima liga.

Fane Iovan – Director Sportiv

In calitate de director sportiv, Fane Iovan va continua sa monitorizeze mai multi jucatori, pentru a putea oferi solutii, in cazul in care echipa are nevoie de intariri pe anumite posturi.


Stadion cu 1000 de locuri

Dupa cum bine se stie, Steaua nu va juca pe stadionul din Ghencea meciurile sale din liga a patra. Templul a intrat in procesul de modernizare si nu va fi redeschis mai devreme de 2020. Pana atunci, Steaua va juca meciurile de pe teren propriu pe Terenul 5, din complexul sportiv din Ghencea.

In aceste zile, acolo au fost instalate tribune. In total, ministadionul Stelei va avea intre 900 si 1000 de locuri. Din acest motiv, colonelul Petrea a anuntat ca intentioneaza sa scoata la vanzare intre 900 si 1000 de abonamente, adaugand ca are deja o solicitare pentru 600 de abonamente din partea Asociatiei Stelistilor 1947.

Tricouri noi si un autocar de stelisti

La conferinta de presa, au participat si trei fotbalisti, portarul Chis, Predescu si Valcea. Cei trei au fost imbracati in echipamentul de prezentare al echipei. O alta surpriza placuta a fost si prezentarea autocarului cu care echipa noastra va face deplasarile.

autocar steaua

Photo credit: Asociatia Stelistilor 1947

Mai jos, puteti urmari conferinta de presa. Vizionare placuta.