stelisti

Stelisti adevarati

Ieri, Steaua a anuntat ca va pune in vanzare 300 de abonamente saptamana viitoare. Aproape imediat, sute de stelisti si-anuntat dorinta de a cumpara unul. Foarte multi ne-au trimis intrebari, si mai multi s-au suparat din cauza numarului mic de abonamente puse la dispozitie. Ce e important, insa, e faptul ca toti acesti oameni iubesc Steaua.

In ultimele luni, dusmanii Stelei au strigat aproape fara oprire ca clubul nostru nu va avea parte de sustinerea stelistilor, dar si ca marea masa il iubeste pe Becali, nu Steaua. Acestea sunt minciuni. Mii de stelisti au fost deja prezenti la amicalele si antrenamentele Stelei, alte mii  si-au exprimat sustinerea pe retelele de socializare si chiar mai multi au anuntat ca doresc sa ajute echipa prin orice fel posibil. Si sa nu uitam ca 600 de abonamente au fost vandute deja. Suporteri din Peluza Sud dar si din alte grupari au achizitionat aceste abonamente fara sa stie sigur in ce liga va juca Steaua. Nu cred ca s-a mai intamplat vreodata asa ceva in istoria fotbalului!

Nu e nimic mai placut decat sa cum stelistii sustin Steaua. Daca nu ati fost pana acum si daca aveti posibilitatea, va sfatuiesc sa mergeti la un meci de-al Stelei, fie ca e unul de rugby, baschet sau fotbal. Nu conteaza sportul. Conteaza sa mergeti in galerie, langa acei baieti care acum cateva luni au speriat Clujul. Stati acolo si urmariti-i. Ascultati-i si uitati-va la ei cu cata pasiune sustin Steaua.  Nu veti intalni nicaieri o atmosfera asemanatoare. Si veti intelege si ce inseamna a fi stelist adevarat, a iubi Steaua cu adevarat.


Asociatia Stelistilor 1947

Acum cateva luni, am facut un interviu cu Asociatia Stelistilor 1947, o asociatie facuta de suporteri stelisti, cu scopul de a ajuta sectia de fotbal a clubului nostru. Asta pentru inceput, deoarece Asociatia isi propune ca, in timp, sa ajute intreg clubul.

In interviu, Asociatia Stelistilor si-a anuntat intentiile. Poate ca multi i-au privit atunci cu neincredere, insa acesti baieti au tacut si au facut. S-au dus langa club, s-au dus langa sportivii stelisti si, cel mai important, i-au organizat pe suporteri in asa fel incat acum, cu cateva saptamani inainte de inceperea campionatului, in conturile clubului au intrat 90 de mii de lei(600 de abonamente * 150 lei), adica aproape 20 de mii de euro. Inca vreo 10 mii de euro vor veni din celelalte 300 de abonamente.  Si iata cum clubul nostru ajunge sa se autofinanteze, ca sa nu mai aiba nopti nedormite toti marii aparatori ai banilor publici.

Dar asta nu e tot. Desi 30 de mii de euro e o suma enorma pentru Liga a IV-a, suma poate sa fie mult mai mare. Asociatia Stelistilor 1947 a anuntat astazi ca ”ne dorim sa oferim posibilitatea tuturor suporterilor stelisti, din tara sau plecati peste hotare, sa isi aduca și ei contributia. Cum? Asociatia Stelistilor a explicat deja si acest lucru, in interviu:

Speram sa devenim sponsori oficiali ai clubui Steaua, in primul an al sectiei de fotbal. Asociatia va incerca sa atraga fani si la meciurile de rugby, basket , handabal, polo… Speram sa reusim sa îi premiem la sfarsit de an pe toti cei care au performanta.- Asociatia Stelistilor 1947

Asadar, cei care isi doresc cu adevarat sa ajute echipa noastra pot sa o faca printr-o simpla inscriere in Asociatia Stelistilor 1947. Toti banii stransi vor merge la Steaua si o vor ajuta sa ajunga si mai repede in top.

Fapte, nu vorbe

Este usor sa zbieri ca esti stelist si sa te bati cu pumnul in piept. Foarte multi o fac. Insa un suporter adevarat nu e acela care are mai multe poze pe Facebook, ci acela care face si sacrificii pentru echipa sa. Daca iubesti Steaua cu adevarat, ajut-o. Nu-i intoarce spatele pentru o minciuna, doar pentru ca acea minciuna e in Liga 1.

Ieri am discutat despre acei suporteri care se dau stelisti, dar care isi bat joc de Steaua. Daca considerati ca nu faceti parte din aceasta categorie, puteti sa o si demonstrati. Haieti langa Steaua si langa Asociatia Stelistilor 1947.

Echipa Steaua Libera sustine Asociatia Stelistilor 1947!