A dat Gigi Becali mita conducerii clubului Steaua?

A dat Gigi Becali mita conducerii clubului Steaua?

Data fiind situatia in care a ajuns azi echipa de fotbal a Stelei, multi stelisti se intreaba cum de conducerea clubului nu a reactionat deloc in 2003, cand Becali a luat abuziv locul echipei noastre in prima liga. Unii sunt de parere ca Gigi Becali a primit ajutor din interior, de la „generali”, iar un pasaj din cartea autobiografica a generalului Laurentiu Rosu pare sa le dea dreptate. In cartea sa, „Clubul  din inima mea – „CSA” Steaua Bucuresti”, fostul comandant al clubului nostru povesteste cum a primit bani de la finantatorul din umbra al FC Fcsbului, prin metode mai putin obisnuite.

Cine este generalul Laurentiu Rosu?

Inainte sa vorbim despre cartea sa, trebuie sa aflam mai multe despre omul Laurentiu Rosu si despre legaturile sale cu Steaua. Generatiile mai tinere cu siguranta nu-l cunosc, insa generalul Rosu a obtinut performante foarte mari, cu echipa de handbal a Stelei. A jucat ca pivot pentru clubul nostru, in anii 70-80, si a castigat 5 titluri nationale, precum si o Cupa a Campionilor (Champions League in handbal – Steaua are doua astfel de trofee in palmares, la acest sport). Dupa retragerea din activitate, acesta a continuat sa lucreze in armata, ajungand in 2000 sa fie numit comandant al Clubului Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti. Laurentiu Rosu a ocupat aceasta functie pana in 2003, cand a fost inlocuit cu George Boroi.


Cateva lucruri interesante care apar in cartea sa, „Clubul  din inima mea – „CSA” Steaua Bucuresti”

Generalul Rosu a lansat aceasta carte luna trecuta. Nu are rost sa discutam aici daca cartea este interesanta sau daca merita citita. Fiecare va decide singur acest lucru. Insa anumite parti ale cartii sunt cu siguranta foarte interesante.

In primul rand, sa ne uitam la titlu. Acronimul CSA este pus intre ghilimele. Nu am mai vazut nicaieri sa fie folosit astfel. Se poate sa fie vorba despre o eroare, dar tind sa cred ca nu este. Cred ca generalul Rosu l-a scris intentionat asa, pentru simplul fapt ca nu prea cunoaste clubul pentru care a lucrat atata vreme.

Pare ciudat, stiu. Vorbim despre un om care a fost legat de clubul Steaua si de armata timp de zeci de ani. Insa Laurentiu Rosu arata si in alte parti ale cartii sale ca nu prea stia ce se intampla in clubul pe care a ajuns sa il conduca.

De exemplu, intr-un inrviu publicat in cartea sa, acesta vorbeste despre infiintarea nonprofitului AFC Steaua Bucuresti. Iata ce spune:

„Spuneam ca Viorel Paunescu a devenit presedinte, cand am precizat cum comandantul Cristian Gatu a format prima data Asociatia Sportiva de Fotbal, cand s-a despartit de Clubul Sportiv al Armatei „Steaua”. Emeric Enei trebuia sa fie presedintele clubului nou infiintat, dar acesta a refuzat pentru ca a fost numit director la echipa nationala de fotbal. Si atunci Cristian Gatu, cunoscandu-l foarte bine pe Viorel Paunescu, drept un iubitor al culorilor ros-albastre, l-a adus pe el presedinte.”

Generalul Rosu ne dovedeste ca nu prea stie nimic despre faimosul AFC Steaua Bucuresti, un nonprofit, nu un club de fotbal, asa cum spune dansul. Daca era vorba de un club de fotbal nou, atunci acela nu avea cum sa mai fie Steaua, fiind vorba de un club nou. Este o prima dovada ca dansul nu a inteles ce s-a intamplat de fapt in 1998. Mai mult, acesta crede ca Gatu l-a numit presedinte pe Viorel Paunescu. O noua eroare. Paunescu a fost ales presedinte de catre ceilalti membri ai asociatiei. Dar macar Laurentiu Rosu a inteles ca AFC Steaua Bucuresti a fost infiintat de catre si cu acordul CSA Steaua Bucuresti. Si e interesant ca in acest paragraf avem de-a face cu Clubul Sportiv al Armatei „Steaua”, nu cu „CSA” Steaua Bucuresti.

„Ajungand la saturatie, George Becali, pentru ca el tot baga bani dar nu avea nicio functie, a spus: „Domnilor, eu in clipa asta vreau sa cumpar clubul, voi nu bagati niciun ban. Uite, va dau banii pe care i-a investit fiecare pana acum”. Asa a avut loc celebra sedinta de predare a Clubului de Fotbal Steaua catre Gigi Becali, la care intr-adevar eu am participat pentru ca ministrul daduse ordin ca din consiliul director sa nu mai faca parte niciun general, nimeni din conducerea Ministerului, nu mai comandantul clubului, prin functia pe care o aveam eram si reprezentantul ministerului in Consiliul de Administratie. Si in contextul asta, a avut loc o sedinta in care George Becali a venit si a anuntat ca din clipa aceea el este noul presedinte al clubului, a venit cu avocati, cu documente facute la notar, totul in regula, in sensul ca a preluat clubul de la Viorel Paunescu.”

E foarte important sa cititi de mai multe ori acest paragraf, chiar daca contine o exprimare greoaie, care iti provoaca migrene. Este plin de lucruri fara absolut nicio logica. In primul rand, nu e destul sa „bagi bani” ca sa cumperi un club de fotbal. Nu asa se face o afacere. Ceea ce a descris Laurentiu Rosu mai sus e mai degraba un furt. Becali a venit, a batut cu pumnul in masa, i-a strans pe cei prezenti cu usa si i-a fortat sa ii dea clubul. „A venit si a anuntat ca din clipa aceea el e noul presedinte al clubului.” Cum a facut Becali acest lucru? AFC Steaua Bucuresti era un nonprofit. El nu avea nicio putere de decizie acolo. Nu putea sa impuna vanzarea clubului, nu putea sa faca nimic. Mai mult, asociatia, nu clubul, nu ii apartinea lui Paunescu. Asadar, ce a preluat Becali de la acesta?! E o intrebare retorica, pentru ca sunt sigur ca generalul Rosu nu cunoaste raspunsul. Nimic. Becali nu a preluat nimic de la Paunescu, pentru ca Paunescu nu detinea nimic.

Este foarte ciudat ca cel care era atunci comandant al CSA Steaua Bucuresti nu stia cum stau lucrurile cu AFC Steaua Bucuresti, un partener de afaceri destul de important in acea vreme. Dar vom reveni la acest aspect un pic mai tarziu.

Cu cat citesti mai mult, cu atat iti dai seama ca logica lipseste in totalitate din cartea generalului Rosu. La un moment dat, acesta povesteste ca Becali „a preluat clubul pentru ca el era cel care baga banii en-gros si atunci a zis ca daca tot da banii, sa preia el clubul”. E o descriere aproape perfecta a modului cum se fac afaceri in tara noastra. Ca e ilegal, asta e alta poveste. Insa acest paragraf a dat nastere unei intrebari:

„Nu v-a surprins faptul ca nu ati fost intrebat?

Laurentiu Rosu: Nu, pentru ca asta nu era treaba noastra, doar daca se intampla ceva in care sa instraineze din patrimoniu, atunci ne puteam sesiza. Dar asa, G. Becali a preluat tot ce i s-a dat in celebrul Protocol semnat cu ministrul Victor Babiuc lui Viorel Paunescu. Da, pentru ca si astazi este o controversa daca Steaua lui George Becali este fosta Steaua, cu tot cu patrimoniu, cu tot ce tine de palmaresul acestei echipe.

In HG nr. 66 din 04.02.1999, Ministrul Apararii Nationale transmite gratuit Asociatiei Fotbal Club Steaua Bucuresti, prin spatiile si terenurile aflate in administratia ministerului, dupa cum urmeaza. Si le-am enumerat acolo, nu mai are rost sa revenim la ele. Dar la punctul 10 in acest protocol exista o fraza foarte interesanta: „Marca de identificare a Asociatiei Fotbal Club Steaua Bucuresti este inregistrata la Oficiul de Stat pentru inventii si marci, conferind asociatie dreptul asupra dobandirii, prin legea numarul 84/15.04.1998”. Asta inseamna ca li s-a dat si marca, atunci,  ministerul nu a avut nicio obiectie. 

Steaua nu si-a schimbat denumirea. Steaua a ramas cu ultma sigla, inspirata din stema tarii, normal, fiind a MApN. Iar George Becali a ramas cu sigla veche, cea care a fost folosita de clubul Steaua si atunci ministerul nu a ridicat nicio obiectie, nu s-a sesizat nimeni, deci George Becali practic a preluat de la Viorel Paunescu toate facilitatile care i s-au dat prin acea Hotarare de Guvern nr. 66.”

afc steaua bucurestiCu totii stim ce a insemnat HG66. Prin acea hotarare, AFC Steaua Bucuresti primea dreptul de a folosi niste spatii. Dar AFC Steaua Bucuresti primea acest drept. Nu Becali, nu clubul sau. Mai mult, HG66 a fost anulata in 2003, deci tot ceea ce a spus generalul Rosu mai sus este egal cu zero.

Cat despre marca AFC Steaua Bucuresti, cea care seamana cu marca clubului Steaua, avand si doua stelute deasupra, pentru cele peste 20 de campionate castigate de echipa noastra, aceasta a fost inregistrata CU ACORDUL CSA Steaua Bucuresti. Altfel ar fi fost ilegal. Stim azi ca Gigi Becali nu a preluat niciodata nici aceasta marca. De unde stim? Din faptul ca acesta semnase in 2003 un contract de inchiriere a marcii, cu AFC Steaua Bucuresti. A folosit-o pana in momentul in care si-a inregistrat ilegal marca sa. Dar aceasta nu i-a apartinut niciodata.


Laurentiu Rosu este prieten bun cu Gigi Becali

„Pot sa spun ca am lucrat bine cu George Becali, a inteles din primul moment cand am discutat cu el ca – pentru aceste faicilitati pe care Ministerul i le-a dat – trebuia sa dea ceva in schimb. Si am discutat cu el in sensul ca era de acord, am facut chiar 2 scenarii: unul era sa i se dea stadionul. El ar fi vrut pe 99 de ani, dar i-am spus ca e prea mult, 55 de ani erau suficienti, in care el se angaja sa acopere stadionul, sa-l faca in stilul Barcelonei, cu resturante si magazine, in care lumea sa vina sa il viziteze, si sa-si scoata bani, iar din ei sa plateasca o chirie Ministerului Apararii Nationale. Mai era o varianta in care el sa sponsorizeze sectiile din cadrul complexului Ghencea(gimnastica, scrima si echipa de rugby) si, in plus, echipa de hochei,” a mai povestit Laurentiu Rosu in cartea sa.

Din nou, ceea ce spune fostul comandant al Stelei nu are sens. Ce facilitati a primit Becali de la MApN? Nu a primit nimic. Si stim azi acest lucru. Faimoasa HG66 fusese anulata, iar Becali nu putea sa foloseasca gratis complexul sportiv Steaua. Si nu a primit nici aprobarea de a folosi marca. Asadar, despre ce facilitati vorbeste Laurentiu Rosu?!

Iar cele doua intelegeri par de o prostie incredibila. Cum sa ii oferi stadionul pentru o perioada de 55 de ani?! Asa ceva nu se poate. O astfel de intelegere e o crima. O crima impotriva statului roman.

Insa, se pare ca Laurentiu Rosu este foarte apropiat de Gigi Becali, pe care chiar il lauda in cartea sa:

„Eu l-am simtit pe G. Becali ca fiind un om deosebit, el chiar iubea acest club, il iubea din suflet, avea sentimente profunde pentru gloriile ros-albastre si spun acestea si din prisma faptului ca a investit foarte multi bani (a ajutat cu o renta pe fostii fotbalisti ai Clubului de Fotbal „Steaua”). Daca nu era el, sa fim cinstiti, echipa Steaua nu ajungea sa faca performantele pe care le-a facut. Se destrama asa cum s-au destramat atatea cluburi din cauza ca foarte multi conducatori de cluburi au dat faliment. El a tinut acest club in viata. Problemele cu Ministerul Apararii Nationale, cred ca au fost de natura politica. Avea un suflet extraordinar, repet, un suflet bun, dar gura l-a stricat, pentru ca vorbea foarte mult si de foarte multe ori „nediplomatic” si atunci eu zic ca toata aceasta tevatura cu stadionul, cu emblema, cu culorile, se datoreaza faptului ca este Gigi Becali. Daca era alta persoana, cred ca se rezolvau de mult problemele.”

Orice sustinator fanatic de-al lui Gigi Becali o sa aiba exact acelasi discurs, daca ii ceri sa vorbeasca despre idolul sau. Acesti indivizi cred ca Becali e un om bun, chiar daca a facut puscarie. Cred ca e corect, chiar daca a fost gasit vinovat in trei dosare diferite. Cred ca are suflet bun si ca „le da la oameni”, chiar daca acesta a lasat sute de familii in strada numai cu nenorocirile pe care le-a facut la Avicola Iasi.

Si nu putem sa ignoram iubirea pe care Becali o are fata de gloriile steliste. Atat de mult le iubeste, incat zilnic le injura la TV. Chiar sunt curios daca generalul Rosu a trait in Romania in ultimii ani sau daca a mai deschis televizorul. Dar haideti sa vedem ce a zis Viorel Paunescu despre generalul Rosu, intr-un interviu dat pentru ProSport:

Viorel Paunescu:  Eu am avut o relaţie foarte bună şi cu clubul, şi cu Armata. Eu am înţeles că nu era echipa noastră. Eu nu eram acţionar, nu eram nimic. Eu eram ales într-un Consiliu de Administraţie care era la început de 23 de persoane.

ProSport: Mai scrie în raport(n.r. – un raport facut de Laurentiu Rosu in 2001, in care spunea ca Viorel Paunescu incerca sa fure Steaua) că aţi pus mâna gratuit pe lotul de jucători, că vi se dăduse şi baza…
Viorel Paunescu: Nu mi-a dat mie nimic. A dat Asociaţiei non-profit, care era sub autoritatea ministerului. Dar, spre deosebire de cum s-au luat alte societăţi comerciale, cluburi, ştiu eu, alte minuni, Asociaţia non-profit Steaua Bucureşti a preluat şi activul, şi pasivul secţiei de fotbal a CSA Steaua.

ProSport:Raportul l-am văzut, l-am citit de la cap la coadă, nu e vorba de vreo informaţie furnizată de altcineva.
Viorel Paunescu: Se poate să fi făcut, nu spun… El era cu Becali bara-bara! M-a luat şi la mişto… Dar se poate să aveţi dreptate.

„Era cu Becali bara-bara”, o expresie interesanta, dar care spune multe. Aceasta explica si partea finala a acestui articol, partea cea mai interesanta.

A dat Gigi Becali mita conducerii clubului Steaua?

In cartea sa, generalul Rosu ne spune ca toate propunerile sale (cea de a-i oferi stadionul lui Becali, pentru 55 de ani, si altele)  au trecut si pe la MApN, dar ministerul le-a ignorat, refuzand sa trimita pe cineva pentru a discuta cu Becali. Iar acest lucru l-a intristat pe generalul Rosu, care inca il considera pe Becali drept un om genial, bun la suflet si toate cele.

„De aceea spun ca eu am lucrat foarte bine cu George Becali, pentru ca m-a inteles si chiar m-a ajutat, a sponsorizat clubul Steaua si am avut contracte de spnsorizare. Clubul avea o Fundatie infiintata de generalul Otelea, care a ajutat foarte mult clubul sportiv. De aici mai puteam lua fonduri din care sa mai premiem sportivi, sa imbunatatim mancarea sau sa rezolvam probleme ivite.

Prin aceasta fundatie a sponsorizat echipa de hochei cu 10000 de dolari, am aici contractul din 14 martie 2003, cu semnatura lui G. Becali si a trezorierului Mihai Dimancea(un fost mare baschetbalist), care conducea fundatia; a sponsorizat tot cu 10000 de dolari echipa de volei si cu 5000 de dolar pentru sectiile de jocuri, bani care au ajuns la echipa de rugby care a castigat campionatul. Pentru toti acesti bani, contrar unor persoane din minister care au spus ca as fi luat eu banii, am dovada pe care o sa o atasam la final. George Becali era un om dintr-o bucata:”Gata Rosule, cat ai nevoie, ti-am dat banii.” Zic: Domnule Becali nu se pune asa problema, trebuie sa facem acte. „Ce acte, eu ti-am dat banii, nu ma intereseaza, faci ce vrei cu ei.” Si am procedat bine ca i-am bagat prin fundatie, pentru a nu fi acuzat ca am luat eu banii. Acestia, dupa ce au intrat in Fundatie, s-au dus la echipe, s-au inmanat banii antrenorilor, care i-au impartit in functie de aportul adus de fiecare la echipa respectiva.”

Aici, avem de-a face cu un autodenunt. Laurentiu Rosu, pe atunci colonel si comandant al CSA Steaua Bucuresti, s-a dus la Becali si i-a cerut o suma de bani. Acesta i-a dat-o. Apoi, Laurentiu Rosu a spalat banii printr-o fundatie. Expresia este cea corecta: SPALARE DE BANI. Daca Becali, in marinimia sa, chiar dorea sa sponsorizeze clubul Steaua, o putea face legal, cu un contract intre el si clubul nostru. Nu era nevoie ca banii sa fie redirectionati prin diferite fundatii. Asa, nu putem fi siguri ca generalul Rosu nu a luat spaga. Stim ce suma a primit el cu adevarat de la Becali? Nu. Se poate ca Becali sa ii fi dat lui o suma, iar el sa fi depus la fundatie alta suma. Nu ne cereti dovezi, pentru ca nu avem. Avem doar cuvintele generalului Rosu, care recunoaste singur ca a apelat la aceasta solutie inutila si ilegala. De ce a apelat la ea? Pentru a nu fi acuzat ca a luat spaga. De obicei, cei care nu vor sa fie acuzati ca au luat spaga sunt exact cei care iau spaga.

In 2003, din motive necunoscute, Laurentiu Rosu a fost dat afara din functia de comantant al clubului Steaua. In locul sau a venit George Boroi, care atunci ii era adjunct. Boroi a continuat relatiile bune cu Becali. I-a dat stadionul pentru o chirie foarte mica, intre 2000 si 3000 de euro pe luna, a ignorat faptul ca fostul puscarias a inregistrat ilegal marca Steaua si chiar s-a opus reactivarii sectiei de fotbal a clubului nostru, in 2015, dupa ce Talpan a castigat procesul pentru marca. Daca nu ar fi plecat de la club, poate ca nici astazi nu am fi avut echipa de fotbal.

Astazi, este destul de clar ca Becali a fost ajutat de cei din interiorul clubului Steaua. Unii s-au facut ca nu vad ca acesta a luat ilegal locul echipei noastre in prima liga, altii au ignorat faptul ca a inregistrat ilegal o marca care nu ii apartinea, altii i-au dat cel mai important complex sportiv din tara pentru o chirie rusinos de mica, iar altii incearca sa-i faca pe plac chiar si astazi, cand stim ca echipa sa nu e Steaua si ca el i-a facut Stelei atat de mult rau.

Vor plati vreodata toti acesti hoti pentru raul pe care i l-au facut Stelei? Nu stim. Putem doar sa speram.