Cristian Petrea

Am aflat de ce a candidat colonelul Petrea la postul de vicepresedinte la AMFB

Alegerea colonelului Petrea in functia de vicepresedinte al AMFB a fost, poate, cea mai mare surpriza pe care a putut sa ne-o aduca sfarsitul lui 2017. Nimeni nu s-a asteptat si nimeni nu a inteles motivul pentru care comandantul unui club cu zeci de sectii sportive a tinut neaparat sa fie vicepresedinte la o asemenea asociatie.

Am reusit astazi, dupa multe cautari, sa aflam in sfarsit adevaratele motive din spatele acestei decizii. Si da, sunt doua motive, unul oficial si unul neoficial.

Oficial

Pentru a putea fi aleasa in functia de vicepresedinte al AMFB, o persoana trebuie sa reprezinte un club afiliat la aceasta organizatie. Aceasta cerinta a pus pe ganduri foarte multi suporteri stelisti. Date fiind necazurile care s-au abatut asupra clubului nostru in ultimii ani, e normal sa ne gandim la ce e mai rau. Steaua Libera a presupus gresit ca Steaua va fi tinuta in liga a patra, pentru ca Cristian Petrea sa poata ramana vicepresedinte la AMFB. Din fericire, ne-am inselat.

Regula mentionata mai sus e adevarat. Un individ trebuie sa reprezinte un club afiliat la AMFB pentru a putea fi vicepresedinte la aceasta asociatie. In acest moment, insa, clubul Steaua Bucuresti este dublu-afiliat, atat la AMFB cat si la FRF.

E afiliat la AMFB prin echipa de fotbal de seniori si la FRF prin echipele de juniori care participa in competitiile organizate de federatie. Dupa ce va promova in Liga a III-a, clubul nostru va ramane afiliat si la AMFB, prin grupele de juniori mai mici, care vor fi inscrise in competitiile organizate de aceasta asociatie. Colonelul Petrea va putea, astfel, sa ramana vicepresedinte la AMFB chiar daca echipa mare a Stelei nu va mai juca in Liga a IV-a.

Si poate ca va intrebati acum de ce a fost nevoie sa fie ales colonelul Petrea, comandantul intregului club, in aceasta functie, de ce nu un alt om din club. Se pare ca aceasta alegere tine tot de regulamentele AMFB. La functia de vicepresedinte al acestei asociatii poate candida doar un individ care ocupa functia de presedinte al unui club afiliat la AMFB si care a fost propus de cel putin un membru afiliat. Colonelul Petrea este presedintele clubului Steaua.

Trebuie de asemenea sa mentionam ca functia ocupata de el nu este una platita.

Neoficial

Am prezentat motivul oficial pentru care Cristian Petrea a candidat la functia de vicepresedinte al AMFB, dar se pare ca exista si un motiv neoficial. Acesta nu va fi, cu siguranta, confirmat nici de cei din clubul Steaua, nici de cei de la AMFB, de nimeni. Dar este cat se poate de adevarat.

Colonelul Petrea a candidat pentru functia de vicepresedinte al AMFB pentru a incerca sa puna o frana influentei tot mai mari pe care o au cei de la Academia Rapid. Conform zvonurilor care circula deja prin Liga a IV-a bucuresteana, Academia si-a pus la punct un grup de aliati, pe care spera sa-i foloseasca pentru a incurca Steaua. Am aflat deja doua nume, Unirea Tricolor si AFC Asalt, dar s-ar putea ca grupul Academia sa includa si alte echipe.

In acest tur de campionat, Academia a dovedit ca detine foarte multa influenta la AMFB. In ciuda faptului ca a folosit jucatori care nu aveau drept de joc, in cel putin doua meciuri diferite, AMFB le-a luat doar 3 puncte. Meciul pierdut de Academie a fost cel cu Unirea Tricolor, care a trecut pe locul 2. Daca reuseste sa ramana in primele 4 pana la sfarsit, Tricolorul va intra in play off-ul de promovare.

In ceea ce priveste Academia, exista foarte multe intrebari legate de capacitatea sa de a juca play off-ul de promovare. Asa cum stiti, echipa lui Pancu nu are voie sa se numeasca Rapid si nu a primit personalitate juridica. La sfarsitul anului trecut, FRF a schimbat cateva reguli care tin de promovarea in Liga a III-a. Astfel:

  • Au dreptul să participe la jocurile de baraj numai echipele aparţinând structurilor sportive cu personalitate juridică. Până la data de 15 ianuarie 2018, fiecare asociaţie judeţeană are obligaţia de a trimite, la Departamentul Competiţii al FRF, un tabel cu cluburile/asociaţiile sportive participante la campionatul Ligii 4, ediţia 2017/2018.

Acea data limita, 15 ianuarie, a trecut. Academia nu apartine nicunei structuri sportive cu personalitate juridica. Asadar, conform regulamentelor, nu ar trebui sa poata intra in play off. Insa, din moment ce Pancu si ai lui au calcat deja peste niste regulamente, nu ar trebui sa ne surprinda daca vor calca si peste altele.

Lipsa de comunicare – Problema cea mai mare

E greu de inteles de ce conducerea clubului Steaua nu a putut da un comunicat de presa in care sa explice motivele pentru care comandantul Petrea a ales sa candideze la functia de vicepresedinte al AMFB. Sigur, n-ar fi fost nevoie de motivul neoficial. Cel oficial ar fi fost suficient pentru a linisti suporterii si a-i asigura ca obiectivul numarul 1 al Stelei este promovarea.

Din pacate, lipsa de comunicare dintre club si suporteri ne omoara. Colonelul Petrea trebuie sa inteleaga ca, desi clubul sau are indicativ de unitate militara (UM 02301), acesta NU ESTE UNITATE MILITARA. Clubul Steaua este un club profesionist, cu sportivi profesionisti. In acest an, 2018, clubul nostru ESTE OBLIGAT sa comunice cu fanii. O poate face prin intermediul site-ului propriu, prin retelele de socializare (Facebook, Twitter, Youtube) prin comunicate sau conferinte de presa. Dar trebuie sa o faca.

Poate ca secretele sunt importante pentru o unitate militara dar, asa cum am zis, clubul Steaua Bucuresti nu este o unitate militara. Si in niciun caz nu trebuie condus ca o unitate militara.

Speram ca domnul colonel Petrea va tine cont de acest sfat.