Steaua Bucuresti

Mergem pe Arena Nationala. Dar, dupa meci, incotro o luam?

Suporterii stelisti au inregistrat azi o victorie importanta in lupta impotriva celor care administreaza clubul Steaua. Sefii Stelei au cedat si au acceptat sa joace meciul cu Academia Rapid pe un stadion unde sa poata veni cat mai multi suporteri stelisti. Fiind vorba de meciul anului pentru Steaua, interesul va fi cu siguranta foarte mare. De altfel, un numar mare de stelisti din strainatate si-au si anuntat deja intentiile de a veni la meci.

Este evident ca Steaua avea nevoie de un stadion mare pentru meciul cu Academia. Si nu doar pentru ca intre cele doua echipe ar exista un protocol care cere ca suporterii academicieni sa primeasca 1000-1500 de bilete. Ambele echipe trec prin niste situatii ciudate, prin niste scandaluri care le propulseaza de multe ori in topul celor mai citite stiri ale zilei. Cel mai important, ambele echipe te trimit cu gandul la o vreme cand in Romania se juca fotbal adevarat.

In ciuda racelii din presa, si cu siguranta gradele vor scadea si mai mult sub 0, pe masura ce meciul se va apropia, Steaua Bucuresti – Academia Rapid este, fara indoiala, cel mai interesant meci al sezonului. Cu aceasta ocazie chiar o sa ii provoc pe cei care citesc acest articol si care nu sunt de acord cu el sa ne dea exemple de meciuri care au avut loc sau care vor avea loc in acest sezon si care sa aiba atata electricitate in jurul lor. Nu veti gasi. Nici chiar daca va veti uita la meciurile de cupe europene.

Acesta este motivul pentru care Steaua trebuia sa joace meciul cu Academia pe Arena Nationala. Acesta este motivul pentru care Peluza SUD si multe alte grupari de stelisti au protestat impotriva conducerii clubului nostru, atunci cand acestia ne-au trantit in fata varianta Chiajna, o insulta. Victoria obtinuta azi de suporteri este foarte importanta. Dar mai exista o intrebare: Ce vom face dupa meciul de pe Arena Nationala?

Pe ce drum o luam acum?

Faptul ca cei din conducerea Stelei au cedat in fata vointei suporterilor este o mare victorie. Dar, din pacate, nu e una decisiva. Este un foarte mare pas in fata si, din acest motiv, trebuie neaparat urmat de un alt pas, cel putin la fel de mare, facut obligatoriu in aceeasi directie.

In comunicatul publicat acum cateva zile, Peluza SUD a atras atentia asupra lucrurilor care nu merg la Steaua: mediocritatea si falsitatea, lipsa de implicare, incompetenta managerilor, lipsa de respect fata de fanii care fac sacrificii adevarate pentru Steaua si multe altele. Nu ai nevoie de ochelari ca sa vezi ca decizia de a juca meciul la Chiajna a fost doar picatura care a umplut paharul. Dupa toate prin cate au trecut, acesti suporteri au rabufnit. Si nimeni nu are niciun drept sa le reproseze acest lucru. Cand vine vorba de suporterii stelisti sunt mereu prezenti la meciurile din Liga a IV-a, conducerea Stelei trebuie sa taca si sa faca.

Au rezolvat Arena Nationala. Foarte bine. Acum trebuie sa rezolve si celelalte probleme. Le-am enumerat deja. Sunt multe, sunt enervante, sunt mari si mici. Toate trebuie rezolvate. Pentru ca asa functioneaza un club profesionist. Iar Steaua Bucuresti trebuie sa fie un club profesionist.

Avem, asadar, doua optiuni. Ori ne multumim cu Arena Nationala, uitam totul si speram ca o sa fie bine. Ori continuam sa punem presiune pe cei care decid destinele Stelei.

Suporterii trebuie sa decida acum pe care drum vor merge in continuare.

Lamurire din partea echipei Steaua Libera

Inca din prima zi a existentei sale, Steaua Libera si-a asumat rolul de critic dur si neobosit al tuturor problemelor din jurul clubului Steaua. Informatiile publicate de noi ne-au adus multe laude, dar si critici, pentru ca, de multe ori, multi stelisti nu au fost de acord cu pozitia noastra, mult mai radicala.

Noi am format aceasta comunitate pentru a putea discuta, pentru a dezbate idei. De asta nu ne deranjeaza si chiar ii incurajam pe stelisti sa ne critice. Vrem sa existe discutii argumentate, care sa ne ajute sa aflam toate datele problemei, pentru a putea sluji Steaua cat mai bine.

Astazi, unora nu le-a placut sugestia noastra de a nu ne multumi cu Arena Nationala si de a cere chiar mai mult. In alta zi, alti suporteri au fost deranjati de un articol care incerca sa priveasca Chiajna din alt unghi. Asa cum am zis, e bine ca exista pareri diferite. Dar haideti sa le si discutam, nu doar sa huiduim ideile care nu ne plac.

Comunitatea noastra este locul unde puteti dezbate aceste idei si speram sa o si faceti.

In ceea ce priveste Steaua Libera, noi in continuare nu suntem multumiti de conducerea Stelei. In continuare suntem de parere ca domnul colonel Cristian Petrea ar trebui sa se dea la o parte si sa lase in locul sau un conducator competent, corect, care sa iubeasca Steaua si care sa respecte suporterii stelisti. L-am criticat puternic inca din prima zi si il vom critica la fel de dur de fiecare data cand va gresi.

Noi nu uitam si nu putem uita ca, acum cateva zile, domnul Petrea a declarat:

Naţional Arena ar fi fost totuşi un stadion mult prea mare pentru un meci din Liga 4.

Doar pentru a se contrazice astazi:

În total estităm că vom avea 25.000 de spectatori.

Consideram ca o astfel de atitudine nu este buna. Consideram ca nu e bine sa ignoram aceasta atitudine periculoasa. Totusi, suntem pregatiti sa facem un pas inapoi.

Asa cum am spus, Steaua Libera si-a asumat inca din prima zi rolul de critic. Stiam ca ne va aduce injuraturi, amenintari si altele. Asa se intampla de fiecare data cand stai ferm pe pozitie. Mai devreme sau mai tarziu, cineva va fi deranjat ca nu te misti de acolo. Astazi, unii suporteri ne-au cerut sa fim constructivi si sa ajutam constructiv proiectul Steaua. O putem face si o vom face, dar cu o singura conditie. Vrem ca cineva, oricine, fie ca e vorba de un individ sau un grup de oameni, sa isi asume raspunderea pentru acest drum pe care multi vor sa o luam. Daca acest lucru se va intampla, daca cineva isi asuma raspunderea pentru asta, atunci noi vom putea sa le facem pe plac celor care isi doresc acum pace si prietenie cu conducerea pe care ieri o injurau. Ne vom incolona in spatele acestui individ/grup si il vom sustine. Nu vrem sa fim laudati, daca totul merge bine. In acel caz, meritul va fi al celui care si-a asumat raspunderea. Dar, daca ne vom lovi din nou de piedici precum Chiajna, atunci acel cineva trebuie sa raspunda pentru esec.

In anul 2003, noi am ignorat niste probleme mari din jurul Stelei Bucuresti. Stiti cu totii ce s-a intamplat. Atunci, am fost cu totii vinovati. Astazi, Steaua Libera nu isi doreste sa mai  treaca prin asa ceva.

Haideti sa umplem Arena Nationala, dar haideti sa le si aratam sefilor Stelei ca nu ne-au adormit!