Steaua Bucuresti AS Termo 9-0

Steaua Bucuresti – AS Termo: 9-0(2-0)

Inainte de meciul-eveniment Steaua Bucuresti – Academia Rapid, baietii lui Ion Ion au mai avut de trecut un obstacol. Din fericire, desi a fost o partida oficiala, meciul cu AS Termo a semanat mai mult cu un amical, un meci de pregatire.

Steaua a inceput meciul in superioritate numerica, deoarece AS Termo nu a putut sa trimita in teren unsprezece jucatori. Motivul? Cativa fotbalisti de la Termo au fost implicati intr-un accident in drum spre stadion. Astfel, oaspetii de azi au inceput meciul fara niciun jucator pe banca de rezerve. Egalitatea numerica din teren a fost totusi restabilita dupa jumatate de ora de joc, unul din fotbalistii de la AS Termo reusind sa ajunga la meci. Insa, Steaua isi asigurase deja cele trei puncte.

Steaua Bucuresti: Chis – Boerean, Paduret, Sitaru, Grigore – Rasdan, Constantinescu, Olaru, Vilcea, Predescu – Camara

Rezerve: Iancu – Radu, Curt, Mirea, Batfoi, Jitaru, Zeciu

Antrenor: Ion Ion

Profitand de superioritatea numerica, Steaua a deschis scorul rapid, in minutul 7, prin Olaru. Emotiile, putine, cate erau, au disparut in totalitate in minutul 23, cand Adi Vilcea a facut 2-0. Pana la pauza, stelistii nu au mai inscris. Au linistit jocul, preferand sa se pastreze pentru meciul cu Academia Rapid, si ascultand frumoasele cantece ale celor de la Peluza SUD.

Suporterii stelisti merita felicitati din nou. In ciuda faptului ca meciul a fost programat in timpul saptamanii, de la ora 17.00, cand multi oameni inca sunt la serviciu, cei din Peluza SUD au reusit sa fie din nou prezenti in numar mare.

Dupa pauza, Steaua a facut spectacol. Relaxati, baietii lui Ion Ion au inscris inca 7 goluri. Predescu le-a marcat pe primele doua, in minutele 53 si 70, ambele din penalty. Zeciu a facut 5-0 in minutul 75, iar Curt a marcat pentru 6-0, in minutul 82. Catalin Mirea a iesit la rampa pe final, marcand doua goluri, in minutele 89 si 90, iar Zeciu a stabilit scorul final in minutul 91, cand a inscris pentru 9-0.

Steaua s-a distrat cu AS Termo. A fost un meci de pregatire excelent. Acum, baietii lui Ion Ion sunt gata pentru meciul cu Academia Rapid, cel mai important eveniment sportiv al sezonului, in Romania.