FRF i-a cerut secretarului general al MApN sa ii scape de Talpan

Probabil ca ati aflat deja ca FRF a respins cererea facuta de Florin Talpan, pentru a le putea permite celor de la Academia Partid sa joace meciul cu Singureni, pentru promovarea in Liga 3. Insa, ceea ce nu stiti e ca federalii isi rod acum unghiile de frica colonelului stelist. Acesta a bagat spaima in ei atat de tare, incat oamenii lui Burleanu au pus mana pe telefon, l-au sunat pe secretarul general al MApN, Codrin Munteanu, si i-au cerut ca Talpan sa fie inlocuit si ca Steaua sa renunte la plangere.

Astazi ar fi trebuit sa va prezentam un interviu, cu un sportiv stelist. Interviul va veni, insa peste cateva zile. Astazi, am aflat stiri mai ingrijoratoare. Si anume faptul ca, intr-adevar, oameni din conducerea MApN fac presiuni pentru ca Talpan sa renunte la procesul deschis impotriva Academiei, AMFB si FRF. De altfel, se pare ca acesta a si fost bagat deja in sedinta si certat pentru ca a luat aceste masuri. Mesajul este unul cat se poate de clar: Sefii Stelei nu vor Liga 3, Liga 2 sau Liga 1, ci Liga 4. Si nu sunt singurii.

Politicul controleaza federatia

In timpul alegerilor pentru presidentia FRF, multi au spus ca Lupescu e sustinut de PSD, in timp ce Burleanu nu are sustinere politica. Intre timp, s-a dovedit ca nu e asa. De altfel, e destul de clar ca Burleanu nu ar fi putut niciodata sa ajunga presedinte la FRF daca nu ar fi fost sustinut de cine trebuia. Iar sustinatorii cer acum sa fie rasplatiti. Academia, echipa partidului, trebuie neaparat promovata, iar Steaua, echipa care-i face probleme simpaticului „nea” Gigi, nasul cuplului Pandele-Firea, trebuie tinuta cat mai departe de primele ligi.

Deja, FRF a bagat in Liga 3 cateva echipe care „de care e nevoie”. Una din ele ar fi urmasa Gloriei Bistrita, adica a echipei care a pus bazele cooperativei. Cum a reusit aceasta echipa sa intre direct in Liga 3? Simplu. Adversara ei de la baraj s-a prezentat fara CIS. Adica As Energia Negresti Oas, fiindca despre ea e vorba, NU A VRUT sa faca o smecherie precum cea facuta de Academia Partid, devenita azi FC R SA. Ar fi putut sa o faca, dar daca jocurile erau deja facute pentru noua Gloria, ce rost mai avea?!


Insa, in cazul FC R SA, federatia vrea sa le dea oamenilor una cu de toate. Si asta pentru ca FC R SA e cunoscuta, a avut parte de publicitate, peste tot prin tara. Sa fi fost in aceeasi situatie ca si ACS Unu Fotbal Club Gloria (Ia ziceti, asa-i ca hotii din fotbalul romanesc stiu sa aleaga cele mai tari nume?!), erau si ei promovati direct. Insa FRF are nevoie in cazul lor sa ne bage bine de tot pe gat gogoasa meritului sportiv.

E irelevant ca FC R are o echipa buna. E irelevant ca FC R poate bate pe oricine pe teren. Meritul sportiv e irelevant atunci cand tu incalci toate regulile jocului. La fel ca in cazul sportivului olimpic care a castigat „pe teren” medalia de aur, dar care a fost prins dopat si lasat fara pretiosul premiu, si Academia trebuie sa plateasca.

Trebuie, dar nimeni nu vrea ca Academia Partid sa plateasca. Si, cu siguranta, nimeni de acolo, de sus. Pentru ca de acolo a venit ordinul la FRF, iar FRF s-a conformat. Astazi, federalii i-au respins lui Talpan cererea, desi astfel de cereri au mai fost facute si chiar aprobate. FRF a acceptat sa amane cu o saptamana nu mai putin de 8 meciuri. Ar fi putut sa faca si cu Academia la fel, dar acolo e o situatie speciala.

Mai jos, puteti citi refuzul federatiei:

frffrf

Adica FRF ne spune ca, desi exista un proces care poate schimba clasamentul final al Ligii a IV-a, pe ei nu-i intereseaza, pentru ca ei vor sa promoveze Academia Partid. Mai mult, acestia mint, sustinand ca Comitetul Executiv al AMFB a aprobat clasamentul final al Ligii a IV-a. De ce nu e aceasta parte adevarata? Pentru simplul fapt ca cei care au „aprobat” clasamentul Ligii a IV-a nu sunt membri in Comitetul Executiv al AMFB.

Iata adevaratii membri ai comitetului executiv al AMFB, asa cum apar trecuti in Registrul Special – Asociatii:

Vasile Avram e dat drept presedinte al AMFB, desi toata tara stie ca Marian Luminare e presedintele acestei asociatii. Dar asta nu e stire noua. Intreaga tara stie de ani buni ca AMFB functioneaza ilegal, de pe vremea cand Tudor Iacov, de la Progresul, a tras primul semnal de alarma. Insa, in Romania, nimanui nu-i pasa daca legile sunt incalcate. Astfel, AMFB a continuat sa functioneze ilegal, pe principiul „lasa ca merge si asa”.

A gresit si Steaua. Trebuie sa spunem acest lucru. Clubul nostru stia de aceste probleme inca din prima clipa. Nu a luat masuri. Mai mult, s-a lasat transformat intr-o victima si a patit ce a patit.

De fapt, clubul nostru a fost transformat intr-o victima chiar de catre colonelul Petrea, care inca este vice-presedinte la AMFB si care nu s-a opus DELOC aprobarii clasamentului care dadea Academia drept castigatoarea campionatului.

Talpan a bagat rau de tot frica in ei

In Romania, Florin Talpan e cunoscut pentru un singur lucru: castiga toate procesele. Federalii stiu asta si nu le place. Imediat dupa ce au respins cererea facuta de colonelul stelist, au sunat la secretarul general al MApN, Codrin Munteanu, pentru a-i cere sa-i scape de Talpan. Acesta, la randul lui, l-ar fi amenintat pe Talpan ca il schimba si ca va aduce in locul lui un nou jurist.

Daca va e cunoscut numele Codrin Munteanu e pentru ca acest individ, desi e secretar general al MApN, isi petrece foarte mult timp pe la clubul Steaua. Anul trecut, impreuna cu comandantul Stanel Petrea, Codrin Munteanu a incercat sa-i inchida gura lui Talpan. Insa, se pare ca cei doi au comis fals in inscrisuri oficiale si, drept urmare, Talpan i-a dat in judecata si a obtinut trimiterea lor in fata Parchetului Militar.  Daca vor fi gasiti vinovati, vor primi intre 1 si 5 ani de inchisoare. Insa, chiar daca dovezile sunt in totalitate in favoarea lui Talpan, e greu de spus ce se va intampla la Parchetul Militar. Vom trai si vom vedea.

Pana atunci, trebuie sa ne concentram asupra prezentului si a Stelei. De ce e atat de prezent Codrin Munteanu in viata clubului Steaua? Si, cel mai important, de ce continua sa il sicaneze pe Talpan? Colonelul si-a facut treaba in mod exemplar pana acum. A castigat toate procesele pe care le-a avut. Si chiar a reusit sa salveze Steaua in cateva situatii foarte delicate. Mai mult, a fost singurul om din conducere care chiar a aratat ca isi doreste ca echipa de fotbal sa promoveze.

Talpan ar fi putut foarte usor sa nu isi faca viata grea. Nu era treaba lui sa investigheze situatia Academiei, nici ceea ce se intampla la AMFB sau la FRF. El duce in spate oricum destule procese importante (pentru prejudiciu, pentru recunoasterea palmaresului, etc.) iar sefii Stelei chiar nu se feresc sa ii incarce si mai mult tava. Recent, Talpan a primit sarcina de a rezolva un caz in care Federatia Democrata a Romilor a facut plangere impotriva Stelei la CNCD, pentru un banner afisat de suporteri la meciul cu Academia Partid. De ce e asta treaba lui Talpan, asta nu stim. Insa el va trebui sa o rezolve. Si nu ar fi exclus ca, in cazul in care nu reuseste sa castige, cei de sus sa se foloseasca de acest esec pentru a-l schimba.

Lupta continua

In ciuda tuturor acestor presiuni, va spunem ca Talpan nu vrea sa se dea la o parte. Conform ProSport, acesta a actionat rapid si ca a si facut o noua notificare catre FRF. In ea, Talpan a atras atentia asupra faptului ca regulamentul FRF trebuie sa fie in concordanta cu Codul de Procedura Civila, ca o hotarare nu e niciodata definitiva atat timp cat mai exista o cale de atac (apelul, in cazul nostru), dar si ca incalca legea in mod direct, prin acceptarea actului trimis de „Comitetul Executiv” al AMFB, Comitet Executiv care nu e validat. 

Insa ceea ce e cu adevarat interesant e faptul ca Academia a incalcat chiar si regulile pe care FRF le-a facut special pentru ea. Conform acestor noi reguli, FRF poate accepta la baraj o echipa noua, daca aceasta echipa detine toate drepturile si elementele echipei pe care o inlocuieste (jucatori, conducatori, etc.). Doar ca, pentru a putea transfera ceva catre FC R SA, Academia Partid trebuie intai sa aiba personalitate juridica. Si ne intoarcem de unde am plecat.

Talpan le-a cerut celor de la Federatie sa anuleze meciul dintre FC R si Singureni. Acestia nu au facut-o. Asadar, ramane de vazut ce se va intampla in continuare. Zvonurile din jurul AMFB spun ca Comisia de Apel va incerca sa mai amane cazul cel putin o saptamana, pentru a-i permite FC R-ului sa joace si returul cu Singureni.

Vreti sa promvam sau nu?

Intrebarea aceasta nu e pentru sefii Stelei, care cu siguranta vor citi acest articol, ci pentru suporteri. Anul acesta, suporterii stelisti au fost foarte cuminti in ceea ce ii priveste pe oameni ca Petrea sau Codrin Munteanu, care si-au batut joc si isi bat joc in continuare de clubul nostru.

Rezultatele proaste obtinute la mai toate sporturile de echipa (doar la polo am luat titlul national) nu au dat nastere niciunei reactii din partea noastra. Nici chiar mizeria de la AMFB nu ne-a suparat asa cum ne-am fi suparat in alti ani. Trebuie sa ne punem serios aceasta intrebare. Vrem sau nu ca Steaua sa promveze?

Daca da, atunci trebuie sa luam atitudine impotriva oamenilor precum Stanel Petrea sau Codrin Munteanu. Acestia fac rau Stelei. Acestia trebuie sa stea cat mai departe de Steaua.

 

P.S. Steaua are toate sansele sa castige, in civil, un proces impotriva AMFB si FRF. La fel, poate castiga si la TAS. Insa e nevoie ca aceste procese sa existe. Si nu uitati un lucru. Noi vorbim acum despre promovarea in Liga 3. Insa locul nostru e in Liga 1. Inca e acolo. E ocupat ilegal de o echipa pentru care incalcarea legilor este singura lege.