cristian petrea

Asa grait-a Petrea

Nu sunt prea multe asemanari intre supraomul lui Nietzsche si Stanel Petrea. De fapt, nu exista nicio asemanare. Noul comandant al Stelei nu are nimic in comun cu omul nou. Nou e doar numele de pe usa. In rest, omul e acelasi, cu aceleasi apucaturi, acelasi caracter, aceleasi efecte negative asupra clubului pe care il iubim.

Ieri, colonelul Petrea a fost prezent intr-o emisiune live, pe Facebook, facuta de ProSport. A mintit, a vrajit, ne-a dus cu zaharelul si ne-a spus ca totul e perfect la Steaua. Nimic nu e perfect la Steaua. Nici macar nu e bine. Si, fie ca vrea domnul Petrea sau nu, ”pestele de la cap se-mpute”, asa cum a zis si bannerul prezent in aceasta vara pe gardurile din Ghencea.

”Fake news”, ”buffer”…wtf? Petrea e milenial acum?

In interviul sau, colonelul Petrea a folosit foarte multe cuvinte in engleza. M-as fi asteptat la acest lucru de la tanarul Scutariu, pe care mi-l pot imagina avand zilnic discutii in limba engleza sau citind articole scrise in limba lui David Beckham(Chaucer si Shakespeare vorbeau alta engleza). Nu mi-l pot imagina pe comandantul Stelei ca citeste articole in limba engleza despre cum sa conduca un club de fotbal, despre marketing, despre management. Nu pentru ca n-ar putea, ci pentru ca nu arata ca ar citi astfel de articole.

Dar s-ar putea ca domnul colonel sa citeasca povesti in limba engleza. Si asta pentru ca povesti ne-a servit si noua, ieri, in interviu. Iar povestile erau toate cu happy ending… pentru el. Daca stai si-l asculti pe Stanel Petrea vorbind despre Steaua, nu ai cum sa nu ajungi la concluzia ca cel mai mare club din Romania este foarte sarac, ii lipsesc oportunitatile, e foarte greu de condus, dar ca el, colonelul Petrea, se descurca de minune. In viziunea sa, comandantul Stelei este propriul sau supraom. Se lupta cu toti si cu toate, de unul singur, si mai si invinge tot. Fictiune fara indoiala, deoarece realitatea ne spune ceva in totalitate diferit.

Steaua a castigat multi bani din vanzarea de bilete si abonamente, dar nu are bani

Cu gura lui, fostul aruncator de greutati a recunoscut ca Steaua face bani. A scos 35 de mii din bilete si abonamente. Dupa cheltuielile cu meciul cu Academia Rapid, a ramas cu 80-90 de mii in banca. Si a mai scos vreo 65 de mii si de la sponsori. Avem aici 180-190 de mii DE EURO, nu de lei. E o suma la care nu viseaza nici echipe de Liga 2. Dar Petrea continua sa se planga ca nu sunt bani pentru marketing, pentru merchandising, pentru a le oferi fanilor mici avantaje, care sa-i fidelizeze, care sa-i faca sa vrea sa stea si mai mult langa echipa.

Cu gura lui, colonelul Petrea a spus ieri ca Steaua nu a putut sa mai plateasca 1000 de euro anul trecut, pentru a adauga 1000 de locuri noi la stadionul improvizat de la Terenul 5. 1000 de euro pentru 1000 de locuri inseamna, cum v-ati dat singuri seama, 1 euro pe loc. Pretul unui bilet la meciurile Stelei e de 10 lei, adica 2 euro si ceva. Nu trebuie sa fii om de stiinta ca sa iti dai seama ca, pentru acei 1000 de euro dati, Steaua ar fi putut sa castige peste 30 de mii de euro (2 euro biletul * 1000 de locuri * 15 meciuri). Avem aici o oportunitate ratata? Avem.

Cu inca 30 de mii de euro in cont, Steaua si-ar fi permis chiar si sa plateasca taxa de protectie ceruta de AMFB pentru a difuza meciurile echipei de fotbal si pentru a le permite suporterilor din tara sa fie aproape de ea. Nu ca ar trebui sa fie platita acea taxa, deoarece ea este ilegala. AMFB nu are niciun drept asupra imaginii Stelei. Nu are voie sa vanda trepturile TV la meciurile echipei noastre si nu are nici voie sa ceara taxa de televizare. Si, daca domnul Petrea chiar ar fi interesat de binele Stelei, ar fi luat masuri impotriva acestui furt!

Petrea ii jura credinta Stelei, dupa care o injunghie pe la spate

”Niciodata, o actiune sau o inactiune de a mea nu va produce prejudicii Clubului Sportiv al Armatei Steaua.” – Asa graita-a Stanel Petrea, comandantul clubului Steaua

Cititi din nou citatul de mai sus. Apoi mai cititi-l de doua ori. Daca tot nu va vine sa credeti ce cititi, e in ordine. E foarte greu sa crezi o asemenea minciuna. Si asta deoarece avem deja in fata dovezi ca actiunile sau inactiunile domnului Petrea au produs prejudicii clubului nostru.

Actiuni: 

  1. A semnat contracte de inchiriere cu Claudiu Baboia, contracte in urma carora Steaua pierdea bani.
  2. S-a opus utilizarii stadionului Steaua in sezonul trecut.
  3. A incheiat contracte cu terte parti, pentru comercializarea produselor cu marca Steaua.

Inactiuni:

  1. Le-a permis celor de la FC Fcsb sa foloseasca in continuare marca Steaua, la patru ani distanta de la decizia ICCJ.
  2. Le-a permis sa folosesca si numele Steaua.
  3. Nu s-a opus deloc abuzurilor comise de Academia Rapid si AMFB, desi este vicepresedinte la AMFB.
  4. A refuzat sa duca procesele impotriva AMFB, FRF si Academia Rapid in civil.
  5. A refuzat sa-si puna semnatura pe multe acte de care Florin Talpan avea nevoie.

Toate aceste actiuni si inactiuni au produs prejudicii Stelei. Si nu sunt toate. Acestea sunt doar cele mai cunoscute. Iar legat de ultima inactiune, chiar daca domnul colonel ne-a asigurat ca Florin Talpan a facut totul cu sustinerea conducerii, stim deja ca acest lucru nu e adevarat. Este destul sa cautati pe google imagini cu documentele lui Florin Talpan. De cele mai multe ori, semnatura comandantului lipseste de pe ele.

”Din pozitia de comandant al clubului, trebuie sa-mi exercit toate prerogativele pentru a apara acest club,” a mai spus domnul Petrea. Data viitoare cand veti vedea ca Mironica foloseste cuvantul ”Steaua” pentru a vorbi despre FC Fcsb, sa va amintiti ce a zis comandantul clubului.

In viziunea domnului Petrea, Talpan ramane omul rau

Comandantul Stelei incearca sa para acel bunic intelept si echidistant, care isi trateaza toti nepotii la fel. E insa destul de evident conflictul dintre el si Talpan, chiar daca il neaga, chiar daca il numeste Fake News.

Talpan a castigat procese pentru Steaua, i-a facut bine. Petrea, inca n-a facut nimic bine. In loc sa promita si sa dea vina pe Fake News, comandantul Stelei ar putea invata ceva de la Florin Talpan si ar putea sa incerce sa fie un om de actiune. Sa puna intai cateva realizari in CV-ul sau, iar apoi va putea vorbi si se va putea lauda. Pana atunci, vorbele lui au doar valoarea unei glume. Una proasta, bineinteles.

Prietenos cu FC Fcsb

Deranjant e faptul ca domnul Petrea inca nu a inteles ca FC Fcsb e dusmanul Stelei. Inca nu vrea sa inteleaga ca acea echipa a produs prejudicii grave imaginii Stelei. A spune ca FC Fcsb poate inchiria stadionul Steaua este o noua dovada ca nu-i pasa e clubul pe care-l patroneaza.

Da, legea ii permite si FC Fcsbului sa inchirieze noul stadion al Stelei. Dar nimic nu-l obliga pe Stanel Petrea, in calitate de comandant, sa faca afaceri cu echipa lui Becali. Dintre toate oportunitatile economice, aceasta ar fi, pana la urma, cea mai proasta.

In ultimii 20 de ani, la conducerea clubului Steaua au fost numiti oameni pentru care functia de comandant a fost o palarie mult prea mare. Din pacate, domnul Petrea face parte din aceeasi categorie.