amical steaua bucurești vedița colonești

Amical: Steaua București – Vedița Colonești, 5-1 (2-1)

Steaua București a jucat astăzi un nou amical, ca parte a pregătirii pentru returul campionatului. De data aceasta, adversar a fost Vedița Colonești, echipă de Liga 3.

Steaua București: 22. Horia Iancu – 16. Antonio Vlad, 89. Ovidiu Morariu, 5. Sergiu Bactăr, 14. Robert Neacșu – 99. Vlad Nițu, 6. Mădălin Mihăescu, 10. Rareș Enceanu, 7. Florin Răsdan – 31. Cezar Mihalache, 17. Philippe Nsiah

Rezerve: 12. Raul Bălbărău – 55. Walace da Silva, 13. Adrian Ilie, 15. Valentin Bărbulescu, 77. Remus Chipirliu, 30. Liviu Băjenaru, 18. George Călințaru, 11. Dragoș Huiban, 9. Emilian Pacionel

Contrar așteptărilor, Vedița Colonești a fost echipa care a deschis scorul. În minutul 12, la un atac, apărarea Stelei și-a arătat din nou limitele, un atacant advers a profitat de spațiile lăsate libere, a tras de la marginea careului și l-a învins pe Horia Iancu.

Însă pe cât de tare scârțâie apărarea, pe atât de bine merge atacul. Steaua a răspuns imediat și a restabilit egalitatea în minutul 15, când Enceanu a transformat o lovitură de pedeapsă.

Au urmat câteva minute în care jocul a fost unul echilibrat, însă Steaua a reușit în cele din urmă să marcheze din nou. În minutul 34, după o acțiune pe stânga, Florin Răsdan a pasat în centru, pentru Nsiah, iar atacantul francez a înscris primul său gol în tricoul Stelei. Tot Nsiah a ratat o mare ocazie de gol doar 2 minute mai târziu, când a scăpat singur cu portarul. Până la pauză, scorul a rămas neschimbat

Steaua a început în forță repriza secundă și Nsiah, care pare să își fi dat drumul la joc, a făcut 3-1 în chiar primul minut de joc. Militarii au început să pună stăpânire pe partidă pe măsură ce minutele au trecut, iar pe final au reușit să înscrie din nou. Răsdan a marcat pentru 4-1 în minutul 69 iar Enceanu a realizat dubla în minutul 73.

Meciul amical Steaua București – Vedița Colonești s-a terminat cu scorul de 5-1 pentru echipa antrenată de Oprița.