mourinho

Ce s-a intamplat acolo?

Intr-o zi, Chivu s-a intalnit cu Mourinho. Nu, nu e inceputul unei glume. E chiar invers, pentru ca situatia despre care urmeaza sa scriu este de plans, nu de ras. Cei doi s-au intalnit la meciul Celta Vigo – Manchester United, din semifinalele Europa League, si au discutat despre Steaua.

Nu ar trebui sa ne surprinda ca Mourinho, unul dintre cei mai mari antrenori ai zilelor noastre, daca nu cel mai mare, l-a intrebat pe Chivu despre Steaua. Clubul nostru este cel mai mare din aceasta parte a Europei. Si eu, recunosc, nu ma satur sa scriu acest lucru. Suntem mari si suntem de interes pentru ceilalti granzi.

Dialogul dintre Mourinho si fostul capitan al Nationalei a fost unul scurt:

Mourinho: Steaua sau FCSB?

Chivu: FCSB.

Mourinho: Dar ce s-a intamplat?

Chivu: Au avut unele probleme. 

Patru propozitii scurte care au descris perfect cat de mult stie vestul despre faimosul deja razboi dintre Steaua si FCSB. Fotbalul din vest, UEFA si chiar restul Europei sunt in intuneric in ceea ce priveste acest subiect. „Ce s-a intamplat?” „Au avut unele probleme.” Atat se stie dincolo de granitele tarii noastre. UNELE PROBLEME!

Este destul de clar acum ca FRF nu si-a facut treaba si ca nu a informat corect forul European. Vestul ar fi trebuit sa stie deja povestea, pentru ca e una simpla. Clubul Steaua a dat in judecata echipa condusa de Becali, a castigat si, drept urmare, FC FCSB a pierdut atat dreptul de a folosi marca Steaua, cat si numele Steaua si Steaua Bucuresti.

Vi se pare complicat? Nu e. Este foarte simplu. Doua decizii judecatoresti spun ca FC FCSB nu e Steaua. Sa ne apucam acum sa traducem in engleza? Poate in franceza sau germana? Putem face si asta, pentru ca explicatia e la fel de simpla si in acele limbi. Si e si mult mai clara decat raspunsul: „Unele probleme”.

UEFA nu stie cum sta treaba. FRF nu si-a facut datoria. Avem aici doua fapte care afecteaza clubul nostru. Sefii clubului nostru, adica Petrea & co., ar trebui sa ia masuri, pentru a rezolva aceste probleme. Ce masura? Una foarte simpla: sa trimita o notificare oficiala catre UEFA.

Noi stim deja cum stau lucrurile. Aceasta notificare sta pe biroul lui Petrea de luni bune. Talpan a facut-o deja si acum asteapta doar semnatura comandantului. Iar semnatura nu vine. De ce nu vine semnatura? La intrebarea asta ne poate raspunde doar colonelul Petrea.

Atat timp cat el va ezita sa trimita acea notificare, clubul nostru va suferi. UEFA va fi in ceata, FCSB va fi lasat sa se foloseasca in continuare de imaginea Stelei, iar Becali isi va freca mainile de fericire. Si probabil ca si altii vor fi fericiti, daca si stapanul e fericit.