fotbalisti

Cine sunt cei 28 de fotbalisti propusi Stelei

Asa cum am anticipat, articolul din ProSport, care sugera ca Steaua ar urma sa achizitioneze echipa ACS Regal Sport Club Ferdinand I, a fost unul fals. Insa nu a fost in totalitate fals. Se pare ca intre cele doua echipe au existat totusi discutii, dar doar pentru transferul unor fotbalisti.

Gazeta a profitat de lenea celor de la ProSport si a investigat povestea mai in amanunt. Astfel, cum era si normal, au dat rapid peste o oferta de colaborare intre cele doua cluburi. Am zis si in articolul de ieri, in care ii acuzam pe sefii Stelei ca nu vorbesc cu fanii, ca o astfel de stire nu poate fi ascunsa mult timp. Iar GSP a demonstrat ca nu am mintit. Articolul lor este unul foarte bun pentru stelisti, pentru ca ne ajuta sa intelegem mai bine ce fel de planuri au sefii Stelei.

Din fericire, se pare ca in fata un plan sanatos. Steaua urmareste jucatori tineri, de valoare, cu potential mare si cu dorinta de a demonstra ceva in fotbalul profesionist.

Scrisoarea trimisa de ACS Regal Sport Club Ferdinand I catre Steaua Bucuresti

Din scrisoarea publicata de GSP am aflat ca sefii Stelei au stat la discutii cu Mihai Badea, presedintele celor de la Regal Sport Club Ferdinand I, inca din data de 15 martie. Atunci, cele doua parti au discutat o posibila colaborare, cu Regal Sport Club Ferdinand I facand o prima oferta. A urmat o a doua discutie, in 10 mai, dupa care Steaua a primit o oferta revizuita pentru transferul a 28 de fotbalisti de la clubul infiintat in 2011.

Ce presupune oferta?

Steaua ar urma sa primeasca un numar de 28 de fotbalisti nascuti in 1999 si 2000, care joaca in Liga 4 si in Campionatul National de Juniori B Elita, toti cu CONTRACTE DE JUCATORI PROFESIONISTI.

Dintre cei 28, 4 fotbalisti ar veni la Steaua sub forma de imprumut. Acestia ar putea sa se transfere definitiv la echipa noastra, in cazul in care nu vor primi oferte din strainatate.

Clubul Ferdinand I ar urma sa primeasca si un procent din transferurile viitoare ale jucatorilor. In acelasi timp, oferta discuta si despre prime de promovare pe care ar urma sa le primeasca Ferdinand I dar si despagubiri, in cazul in care au loc anumite nereguli (faliment, excluderea din campionat, neplata salariilor pentru o perioada mai mare de 3 luni, etc.)

Cine este ACS Regal Sport Club Ferdinand I Bucuresti?

Oferta pare, cel putin la prima vedere, una foarte buna pentru Steaua. Ferdinand I este acum pe locul 2, in Liga 4 a AMFB. Deci lotul de fotbalisti are o oarecare valoare. Daca accepta, Steaua va trebui sa plateasca 27 de mii de euro pentru cei 28 de fotbalisti, deci in jur de 1000 de euro/om. Marturisesc ca nu cunosc costurile ligii a patra, insa suma de mai sus ar reprezenta 9% din bugetul de 300 de mii de euro al Stelei. Asta ar insemna ca clubului nostru ii mai raman multi bani la dispozitie, bani care sa poata fi investiti in alti jucatori sau in alte parti ale afacerii.

Clubul Ferdinand I pare si el, la prima vedere, unul serios.  Asociatia Regal Sport Club Ferdinand I Bucuresti functioneaza sub motto-ul „Familie, Educatie, Fotbal”. Scopul sau e sa promoveze educatia fizica, in special fotbalul, ocupandu-se cu „descoperirea, selectia, initierea, educarea si indrumarea tinerelor talente pentru practicarea sportului de performanta si participarea la competitii interne si internationale, in conformitate cu reglementarile si strategiile elaborate de Autoritatea Nationala pentru Sport si Tineret si de federatia romana de specialitate.”

In prezent, clubul are 110 jucatori legitimati, la urmatoarele categorii de varsta: U9, U10, U11, U12, U14 si U15. Acestia beneficiaza de antrenori specializati, licentiati UEFA. De-a lungul timpului, au participat la diferite turnee in tara si strainatate: Spain Trophy 2012 (Barcelona, Spania), IberCup 2013 (Estoril, Portugalia), Morlaix 2013 și 2014 (Bretania, Franta), Belgrad 2014 (Serbia).

Poate cel mai important aspect al Regal Sport Club Ferdinand I este parteneriatul pe care il are cu Atletico Madrid. Conform siteului clubului bucurestean, intreaga sa activitate va fi „condusa/supervizata de catre un coordonator general al Academiei, care va fi numit de clubul din Madrid in Bucuresti. Metodologia de antrenamente si pregatire in afara terenului a tinerilor fotbalisti va fi in totalitate preluata de la Atletico Madrid”.

ACS Regal Sport Club Ferdinand I Bucuresti ar putea fi un bun partener de afaceri pentru Steaua. Cel putin pana cand echipa noastra va reusi sa se reobisnuiasca cu fotbalul. Totusi, pentru ca traim in Romania, trebuie sa fim si precauti.

Daca cele doua cluburi vor bate palma, Lacatus si Ion Ion vor raspunde, deoarece ei i-au evaluat pe jucatori.

Cei 28 fotbalisti

Iata si numele celor 28 fotbalisti propusi pentru a fi transferati la Steaua:

Portar: Andrei Voican – nascut in 1999, transferat pentru 1000 de euro.

Fundasi: Mihai Butoi (1999, 1500 euro), Andrei Grigore(1999, 500 euro), Sergiu Chirila (1999, 2500 euro), Eduard Radu (1999, 2500 euro), Stefan Paduret (1999, 4000 euro), Mihai Lolescu(1999, 2000 euro), Razvan Prodan(1999, gratuit), Alexandru Badea(2000, 1000 euro), Alexandru Moldoveanu (2000, 1000 euro), Alexandru Preda(2000, 1000 euro), Alexandru Steritov(2000, 1000 euro), Andrei Ioana(2000, 1000 euro).

Mijlocasi: Curt Cadolar(1999, 2000 euro), Alin Turbatu (1999, 500 euro), Matei Silvian(1999, imprumut), Adrian Dorobantu(1999, gratuit), Cosmin Neagu (1999, gratuit), Roberto Chivu (1999, 1000 euro), Gabriel Pieptanus(1999, gratuit), Vlad Mogian(2000, 1000 euro), Razvan Milea(2000, imprumut), Tudor Moldovan(2000, imprumut), Robert Ion(2000, imprumut), Giovanni Petcu (2000, 1000 euro), Vlad Nitu (2000, 1000 euro).

Atacanti: Bogdan Precup(2000, 500 euro), Alexandru Izvoranu (1999, 1000 euro).

Oferta includea si 2 antrenori, Andrei Nagy si Mihai Chirita, insa situatia lor nu este clara. Steaua are deja un antrenor, pe Ion Ion. Si putem presupune ca acesta va avea propriul sau staff.

In aceasta luna, clubul Ferdinand I a inregistrat o performanta importanta: s-a calificat in finala Cupei Romaniei, faza municipala. Elevii antrenorului Andrei Nagy au reusit sa invinga Progeresul Spartac, liderul Ligii 4, cu scorul de 2-1. Marius Lacatus a fost si el prezent la meci

Echipa care a reusit performanta: Voican – Moldovan, Chirila, Paduret, E. Radu – Butoi, Matei, Yerkhov, Lulescu, Turbatu – Izvoranu. Au mai intrat: Vlad Nitu, Grigore, Chirita si Chivu. Rezerve neutilizate: Cezar (portar), Neagu si Prodan.

Photo credit: regalsport.ro