Steaua

Steaua ramane Steaua, oriunde ar juca

Exista in aceste zile o frica intre suporterii stelisti. Acestia se tem ca prezenta Stelei in liga a patra ar putea afecta prestigiul clubului, facandu-l mai putin atractiv pentru fotbalistii care ar putea fi tintele unor viitoare transferuri. Au ajuns la aceasta concluzie cu ajutorul unei stiri recente, care spune ca Steaua ar dori sa cumpere un numar mare de jucatori de la o echipa de liga a patra.

Suporterii Stelei si-ar dori ca Steaua sa se orienteze catre jucatori de Liga 1 sau, in cel mai rau caz, de Liga 2. Cu astfel de fotbalisti in lot, promovarea ar fi garantata in fiecare sezon. Totusi, o astfel de miscare nu are sens in acest moment. Mai mult, ar putea chiar sa faca rau echipei.

Fotbalistii buni costa bani multi. Chiar daca acestia te-ar ajuta sa promovezi rapid, investitia tot nu ar fi una inteligenta. Chiar daca am ignora salariile mari, cerute de fotbalistii de prima liga, salarii pe care Steaua ar fi nevoita sa le plateasca in ligi inferioare, nu putem ignora fotbalistii. E posibil ca un fotbalist de prima liga sa vrea sa joace la Steaua, in liga a patra. E greu insa de crezut ca acesta va fi de acord sa petreaca 3 ani in ligi inferioare. Cel mai probabil, un astfel de fotbalist ar cere sa fie lasat sa plece, dupa cel mult un an.

Intr-un astfel de caz, Steaua s-ar vedea nevoita sa caute un inlocuitor. Omogenitatea lotului ar scadea, la fel si puterea echipei. Iar banii investiti in respectivul fotbalist ar fi pierduti.

A transfera fotbalisti consacrati pentru a promova din liga a patra sau a treia e doar exces de zel. Un exces de zel care poate sa faca mai mult rau decat bine.

O astfel de investitie ar face sens doar daca echipa s-ar afla in liga secunda. In ligile a patra si a treia, insa, cel mai bine este sa transferi jucatori tineri, cu potential, care sa creasca pe masura ce echipa promoveaza. Pe langa acesti tineri fotbalisti, clubul ar mai putea transfera acei fotbalisti consacrati, pe masura ce acesta urca tot mai sus. Si ar avea si bani pentru astfel de fotbalisti, deoarece tinerii sunt mult mai ieftini, atat in ceea ce priveste transferurile, cat si salariile care ar trebui platite.

Numele „Steaua” nu are cum sa-si piarda din putere, chiar daca echipa noastra joaca in liga a patra. In momentul in care va ajunge inapoi in prima liga, echipa noastra va deveni, cu siguranta, cea mai atragatoare din Romania. Fie ca e vorba de fotbalisti romani sau straini, niciunul nu va refuza Steaua, pentru ca toti isi doresc sa treaca in CV-uri numele unei foste castigatoare de cupa europeana.

Steaua are acum in fata un drum lung, dar care poate sa fie foarte usor, mai ales daca nu ni-l face chiar noi dificil. Fiecare pas trebuie facut cu cap iar ochii trebuie sa ramana mereu atintiti asupra obiectivului, revenirea in prima liga.