FRFrauda

Bine ati venit la FRFrauda

Ne-am obisnuit sa tot castigam procese in ultimul timp, mai ales in lupta cu hotii si coruptii, Asa ca, decizia data in aceasta saptamana ne-a luat prin surprindere. Nu ar fi trebuit, deoarece Romania inca este o tara cu probleme. Iar de aceste probleme trebuie sa tinem cont permanent, mai ales daca vrem sa schimbam ceva in bine.

Decizia este nedreapta. Acest lucru trebuie spus. Sandu, Dragomir, LPF si FRF trebuie pedepsiti. Si vor primi ceea ce merita, mai devreme sau mai tarziu. Insa, acum, trebuie sa tinem cont de un lucru: justitia nu inseamna dreptate.

Nu ii acuzam pe judecatorii care au judecat procesul de absolut nimic. Suntem siguri ca ei au judecat corect, cu legea in mana. Doar ca, aici e problema. Legile tarii noastre permit foarte mult.

Desi i-au achitat, judecatorii nu au spus niciodata ca Sandu si Dragomir sunt nevinovati sau ca ceea ce au facut ei a fost corect. Nu. Chiar invers. Sandu si Dragomir sunt vinovati, iar ce au facut ei e abuz. Din pacate, insa, intre 13 iunie 2016, cand Tribunalul Bucuresti i-a gasit vinovati pe cei doi, si 15 iunie 2017, cand a fost data decizia Curtii de Apel, a aparut o decizie a Curtii Constitutionale care clarifica statutul abuzului in serviciu. In motivarea acestei decizii, Curtea Constitutionala a spus ca se poate vorbi de abuz in serviciu doar daca discutam despre legislatia primara, adica legi ale statului. Statutul FRF nu este, insa, legislatie primara. Asadar, incalcarea sa nu mai inseamna abuz in serviciu. Este un abuz, dar nu mai face nimeni puscarie de acum inainte.

Daca va enervati acum, amintindu-va de larcimile de crocodil ale lui Mitica sau de aroganta lui Sandu, cand au primit decizia, dati-ne voie sa va spunem ca asta nu e nimic. Raul de abia de acum incepe.

FRFrauda

Am inceput articolul cu un joc de cuvinte: FRFrauda. Cuvantul este inventia unuia dintre cititorii nostri, pe care il felicitam pentru istetimea si umorul de care a dat dovada. FRFrauda descrie perfect organismul care conduce azi fotbalul romanesc. Si simtim ca i se va potrivi si mai bine in anii ce urmeaza.

Acum cateva luni, Florin Talpan dadea nastere unui scandal, acuzand federatia ca functioneaza ilegal. Mai mult, acesta a atras atentia si asupra faptului ca anumite echipe joaca ilegal in Liga 1. Din pacate, presa a ignorat aceste subiecte. Iar Burleanu si federatia au considerat ca o solicitare oficiala din partea celui mai important club sportiv din Romania nu merita bagata in seama.

Daca vi se pare nedrept, asa si este. Si nedreptatile vor continua, pentru ca federatia chiar va putea fi stat in stat, de acum inainte. Vor putea sa comita cate abuzuri vor dori, fara sa pateasca ceva. Totul datorita unei legi care cauta sa ii scape pe marii corupti.

FRFrauda va continua pana cand legile vor fi schimbate si abuzurile de orice fel vor fi interzise.

Pana atunci, noua nu ne ramane decat sa luptam in continuare impotriva hotilor din fotbalul romanesc. Putem sa o facem, stand aproape de echipa noastra, aratandu-le ca nu ei fac legile in aceasta tara.

Steaua va incepe in acest sezon din liga a patra si cu siguranta va fi atacata din toate partile, pentru a nu promova, dar si pentru a-i permite echipei lui Becali sa insele in continuare. Fotbalul romanesc nu atrage, iar asta s-a vazut dupa desfiintarea Cupei Ligii. Federatia nu ar mai reusi sa vanda nici macar un meci daca nu ar mai minti ca Steaua joaca in Liga 1.

Avem in fata, asadar, un dusman puternic si disperat. Mai mult ca niciodata, e nevoie sa fim alaturi de echipa noastra!