amfb academia partid

Steaua nu trebuie sa se prezinte la meciul de cupa!

Asa cum am anuntat inca de ieri, AMFB a comis azi un nou abuz grav, pentru a ajuta Academia Partid sa promoveze. Comisiile au procedat la fel ca in cazul Muscalu. Au analizat plangerea, s-au uitat la probe, apoi au aruncat totul la gunoi si i-au dat castig de cauza Academiei, batandu-si din nou joc de Steaua.

AMFB si-a batut joc de Steaua pe durata intregului sezon. Sigur, nu doar echipa noastra a fost dezavantajata. Au fost dezavantajate si celelalte echipe, insa Steaua a fost luata la tinta de AMFB.

In prima parte a sezonului, meciurile echipei noastre au fost programate in timpul saptamanii, desi AMFB stia ca Steaua are peste 1000 de abonati (singura echipa din competitie cu atatia abonati). Pentru transmiterea meciurilor Stelei, AMFB a cerut sume imense. 13.800 lei a costat doar transmiterea meciului cu Academia. Asta in timp ce Academia a platit 6900 lei pentru drepturile TV pe intreg sezonul.

Mai grave au fost insa abuzurile care au privit incalcarile de regulamente. AMFB i-a permis Academiei sa foloseasca jucatori pe care nu-i poate folosi din punct de vedere legal. A ajutat Academia sa ascunda nereguli in ceea ce priveste contractele unor jucatoriv si chiar sa inregistreze jucatori in fals (cazul Muscalu). Si pentru ca asta nu a fost destul, a cerut si sustinut modificarea regulamentelor de promovare DOAR pentru aceasta echipa. Aici a participat si FRF. Am avut astfel de-a face cu un caz unic in istorie. Federatia si-a incalcat propriile regulamente doar pentru ca Academia sa promoveze.

Intreg sezonul, AMFB si FRF au sustinut Academia PSD. De asta nu trebuie sa ne surprinda ca i-a aparat si azi.

Cine sunt vinovatii?

Fotbalul romanesc este putred. Asta e un adevar pe care nimeni nu-l poate nega. E putred si murdar si, daca nu esti si tu putred si murdar, nu ai nicio sansa. E greu sa vorbesti despre vinovati cand AMFB si FRF au comis abuzuri atat de grosolane. Insa vinovati exista.

1. Conducerea clubului

Conducerea clubului este cel mai mare vinovat. Din decembrie 2014 si pana acum, aceasta a actionat doar impotriva intereselor Stelei. Am spus decembrie 2014 nu pentru ca atunci a castigat Talpan procesul pentru marca. Ci pentru ca, in luna acelui an, comandantul de atunci al Stelei, Boroi, le-a permis celor de la FC Fcsb sa foloseasca gratis marca Steaua, pentru a nu fi dati afara din Europa.

Cu ce drept i-a dat Boroi unui privat, un bun al statului, gratis? Nu stim. Si nimeni nu vrea sa ne spuna. Iar Boroi i-ar fi dat in acele lui marca de tot lui Becali, daca ar fi putut. Dar s-a opus Talpan. Si pentru ca Talpan le-a incurcat atunci socotelile, au incurcat si ei socotelile lui, interzicandu-i sa reactiveze sectia de fotbal, in 2015.

Un an mai tarziu, cand Boroi s-a retras si Talpan a reusit sa reactiveze sectia de fotbal, i-au pus in spate o ancora, pe Petrea, ca sa-l incurce in continuare. Iar mizeriile au continuat.

Petrea s-a dus la AMFB, dar nu a facut nimic. I-a lasat pe academicieni sa fure. I-a lasat pe cei de la AMFB sa ajute Academia sa fure. Ba chiar le-a dat o mana de ajutor hotilor, facand afaceri necurate cu ei, afaceri care au avut in centru chiar clubul Steaua.

Pentru Steaua, Petrea nu a facut nimic. Si-a batut joc de stadion, si-a batut joc de suporteri, si-a batut joc chiar si de echipa de fotbal. E haos in intreg clubul. Iar singurul lucru pe care Petrea il face bine e sa-i puna piedici lui Talpan, pe care nu l-a sustinut si nu l-a ajutat cu nimic.

Chiar ieri, in timp ce Talpan se zbatea pentru a obtine promovarea Stelei, Petrea vorbea despre viitorul sezon pe care echipa il va juca in Liga a IV-a. Ce sa mai spui, in aceste conditii?!

2. Suporterii

Si noi suntem vinovati. In timp ce AMFB a furat, iar Petrea a sabotat clubul din interior, noi nu am facut nimic. I-am lasat pe acesti nenorociti sa-i faca rau Stelei si suntem, fie ca ne place sau nu, la fel de vinovati ca ei. Suporterii stelisti nu au invatat nimic din toate necazurile pe care le-am avut cu Becali. Asta e adevarul.

Steaua nu trebuie sa se mai prezinte la meciul de cupa

Ca sa fie clar. Academia putea sa faca totul corect. Ai nevoie de doar cateva zile sa iti faci o firma si sa primesti personalitate juridica. Oricine o poate face. O puteau face si ei. Puteau sa infiinteze foarte usor un FC Redivivus, cu personalitate juridica si cu CIS. Nu ar fi avut nicio problema. Dar pe ei nu i-a interesat sa promoveze sau sa respecte regulamentele. Scopul lor principal a fost sa-si fraiereasca fanii.

Si nu le-a fost greu, deoarece rapidistii s-au dovedit a fi niste suporteri de carton. S-au lepadat rapid de adevarata lor echipa si au trecut la acest nou FC Fcsb.

Proiectul Academiei a fost o teapa de la inceput. A fost si va fi si in continuare. A furat si a inselat inca din prima secunda a existentei sale si va continua sa faca acest lucru pana cand PSD nu va mai fi la putere. Atunci se va inchide.

Anul acesta, Steaua a fost victima lor. La anul, vor fi victime alte echipe. Asa cum am zis, acesta e fotbalul romanesc.

E greu sa te bati cu acesti hoti. Dar nu e imposibil. Iar Steaua trebuie neaparat sa se bata cu ei. Altfel, s-ar putea sa ne trezim ca AMFB va dori sa-l ajute pe Badea in sezonul urmator.  Si poate ca va dori sa-l ajute pe Adi Matei, in sezonul care va veni dupa.

Steaua trebuie sa spuna un mare „NU” acestor abuzuri. Steaua nu trebuie sa se prezinte la meciul de cupa, din aceasta saptamana. Nu are de ce sa o faca. Academia ne va fura din nou. Prezenta Stelei acolo nu va face altceva decat sa bage si mai multi bani in buzunarele hotilor de la AMFB. Echipa noastra nu e vaca lor de muls. Echipa noastra este Steaua Bucuresti, cea mai mare echipa din istoria fotbalului romanesc.

NU MERGETI LA MECIUL DE CUPA!

 

Photo credit: CSA Steaua Bucuresti Fans