csa steaua bucuresti

Steaua nu vrea bani?!

Asa cum era de asteptat, doua dintre cele mai mari probleme ale clubului Steaua Bucuresti au iesit la suprafata. Ambele sunt rezultate ale managementului slab.

Despre prima mare problema a clubului Steaua au scris cei de la ProSport. E vorba de faptul ca un numar foarte mare de sportivi stelisti au jucat in acest sezon fara isi primeasca salariile. E astfel usor de inteles de ce rezultatele din acest sezon nu au fost chiar cele la care ne asteptam, pe care le doream. Nu ii poti cere unui sportiv sa isi faca datoria fata de clubul pe care il reprezinta, atat timp cat clubul nu isi face datoria fata de el.

Colonelul Petrea a declarat pentru ProSport ca, in aceste momente, se lucreaza la rezolvarea acestor probleme. Acesta a spus ca totul va intra in normal de la 1 iulie. Astazi e 2 iulie, dar clubul Steaua nu a dat inca niciun comunicat prin care sa explice ca a rezolvat problema si ca le-a virat sportivilor toti banii datorati.


Despre a doua problema a scris Ziarul Puterea. Aici e vorba de proasta si dubioasa administrare a banilor Stelei. Cele doua probleme sunt, evident, legate. Nu poti sa platesti salarii daca nu ai bani sau daca administrezi prost banii pe care ii ai.

Din Ziarul Puterea am aflat ca Steaua a primit in jud de 18 milioane euro de la bugetul statului. In jur de jumatate din acesti bani se vor duce pe cheltuieli administrative, adica salarii, plata utilitatilor, intretinerea bazelor sportive, etc. Banii ramasi, in jur de 9 milioane euro, vor fi apoi impartiti celor 36 de sectii.

Daca vi se pare ca numarul de sectii sportive e prea mare iar suma e prea mica, aveti dreptate. Desi cele 9 milioane euro nu vor fi impartite intre cele 36 sectii in mod egal, e greu de crezut ca exista vreo sectie care sa primeasca o suma considerabila, care sa o ajute sa atinga inalta performanta. Totusi, bani mai sunt.

Tot Puterea a scris despre veniturile extrabugetare ale Stelei, adica banii primiti din sponsorizari, donatii, etc. E vorba de o suma de aproape 572.000 euro. Suma este foarte mica. Si devine si mai mica atunci cand realizezi ca sectia de fotbal, care a avut in acest an un buget de 150.000 euro, a adus aproape 280.000 de euro in acest an, adica aproape jumatate din toate veniturile extrabugetare ale Stelei.

Steaua putea sa castige si mai multi bani, dar nu s-a vrut

Ca o paranteza, ziarele de ”sport” din Romania au scris la inceputul sezonului precedent foarte multe atacuri la adresa Stelei, criticand decizia clubului nostru de a redeschide sectia de fotbal. Argumentul lor era povara financiara prea mare. Oamenii ca Maria Andries sustineau ca reactivarea sectiei de fotbal e o miscare proasta, care va duce doar la aparitia unei gauri negre pentru banii statului. Nu a fost asa. Sectia de fotbala produs aproape dublu cat a cheltuit. Dar suntem siguri ca Maria Andries si ceilalti iubitori ai bugetului statului nu vor spune absolut nimic despre acest lucru.

Important este ca sectia de fotbal a produs bani. Si a produs bani chiar foarte buni, avand in vedere ca vorbim despre o echipa care a participat in Liga 4. Mai mult, noi stim deja ca suma castigata de Steaua putea fi mult mai mare.

Comandantul Petrea si ceilalti oameni care s-au ocupat de sectia de fotbal nu si-au dat deloc interesul in sezonul recent incheiat. Ba chiar si-au batut joc. In loc sa deschida ei un magazin oficial, de unde suporterii sa poata cumpara produse cu insemnele Stelei, au ales sa faca parteneriat cu magazine care vindeau atat tricouri de-ale Stelei, cat si tricouri de-ale FC Fcsbului, dar si tricouri vechi de-ale FC Fcsb, tricouri care foloseau ilegal marca Steaua.

Dar oricat de multi bani ar fi pierdut Steaua prin aceste ”parteneriate”, suma nici macar nu se compara cu banii pierduti pentru ca sefii Stelei nu au dorit ca Steaua sa fie urmarita la TV si pe un stadion normal.

Academia Rapid a jucat tot sezonul pe epava numita stadionul Valentin Stanescu. Steaua, in schimb, a jucat pe terenul 5. Petrea a refuzat si chiar s-a opus ca echipa de fotbal sa joace in Templu, motivand ca vechiul stadion a fost predat la CNI. A fost o minciuna, stadionul fiind predat catre Compania Nationala de Investitii de abia luna trecuta, in data de 13 iunie.

Poate ca batranul stadion Steaua n-ar fi atras cate 20-25 de mii de oameni la fiecare meci de Liga 4, dar cu siguranta ar fi strans mai mult decat cei 2000 care s-au inghesuit in fiecare etapa pe Terenul 5. Iar fiecare om in plus ar fi insemnat un ban in plus.

In final, mai trebuie sa vorbim despre banii din televizari, bani care au intrat in conturile altora, nu ale Stelei. Adica alti oameni s-au folosit ilegal de imaginea Stelei pentru a face bani. Iar sefii Stelei le-au permis. Nu numai ca nu s-au opus furtului, dar nici macar nu i-a interesat sa faca ei aceasta afacere profitabila. La fel ca in cazul stadionului nefolosit, si aici avem de-a face cu bani care ar fi putut fi ai Stelei, bani care ar fi putut fi folositi pentru a plati salariile sportivilor de care sefii Stelei si-au batut joc tot anul.

Sefii Stelei stiau ce urma sa se intample, dar au refuzat sa ia masuri

Sa nu credeti ca modificarile de legi, despre care a vorbit comandantul Petrea, au fost surprize. Conducerea Stelei stia ce urma sa se intample. Stia, dar a refuzat sa ia masuri pentru a-si proteja sportivii. Chiar mai rau, si-a batut joc de acestia.

Sportivii stelisti care s-au dus sa le ceara explicatii sefilor, s-au lovit de raspunsuri incredibile, venite din partea unor oameni precum Petrea, comandantul, sau Roxana Barladeanu, loctiitorul comandantului.

”Daca nu-ti convine, poti sa-ti depui memoriu!”, ”Nu va primiti bani pentru ca a facut ala de la polo scandal.” – acestea sunt doua din raspunsurile primite de sportivii care au cerut sa fie platiti. Sunt raspunsuri nesimtite. La fel de nesimtite ca intrebarea legata de cuvantul „celeritate”, pe care comandantul Petrea i-a pus-o lui Petru Ianc.

In loc de profesionalism, clubul Steaua are parte de nesimtire. In loc de aministratori capabili, sportivii nostri au de-a face cu oameni care trateaza clubul ca pe o mosie personala.

Cand ai in maini un club ca Steaua Bucuresti, e foarte usor sa faci performanta si multi bani. Trebuie doar sa vrei.