Steaua București Tricolor Fotbal Club 5-0

Steaua București – Tricolor Fotbal Club, 6-0 (4-0) – Steaua a terminat sezonul regulat pe primul loc

Steaua București a terminat sezonul regulat al Ligii 4 pe primul loc, după ce a învins fără probleme echipa Tricolor Fotbal Club. Steliștii pot acum să abordeze ultimele două meciuri rămase în acest sezon mult mai relaxați și să se pregătească pentru meciurile importante din play-off.

Steaua București: 12. Alexandru Drăgușin – 5. Alin Iordache, 13. Andrei Nițu, 20 Bogdan Sitaru (cpt.), 2. Victor Manu – 8. Alexandru Aldea, 16. Adrian Vâlcea – 14 Adrian Ilie, 7. Florin Răsdan, 6. Lucas Caetano – 9. Matheus.

Rezerve: 1. Mihai Plăcintă – 3. Mihai Zamfir, 15. Radu Stoica, 24. Alexandru Tudor, 21. Ghiță Constantinescu, 26. Alexandru Mărgărit, 19. Vald Nițu

Antrenori: Marius Lăcătuș și Ștefan Iovan

Steliștii au început mai greu meciul, însă au înțeles rapid că își pot face viața foarte ușoară dacă rezolvă această partidă cât mai repede. Au presat și, în minutul 15, după o bâlbâială a defensivei adverse, Matheus a marcat, ducând scorul la 1-0.

Tricolor Fotbal Club a fost o echipă incomodă anul trecut. Însă, în acest sezon, s-au schimbat multe. Adversarul de azi al Stelei nu a reușit să facă față băieților antrenați de Lăcătuș și Iovan. Cu o dublă rapidă, în minutele 22 și 24, Florin Răsdan a pus capăt partidei, ambele părți părând mulțumite.

Scorul primei reprize a fost stabilit de celălalt brazilian, Lucas, care își continuă forma bună, arătată în ultimele meciuri. Acesta a marcat pentru 4-0, în minutul 30.

Spectacolul a continuat în repriza secundă, chiar dacă partida nu mai avea nicio miză. Intrat în teren la pauză, ”poetul” Stelei, Alex Mărgărit, a dus scorul la 5-0, printr-un eurogol marcat în minutul 52. S-ar fi putut face 6-0, în minutul 65, însă Sitaru a trimis peste poartă penalty-ul obținut de Lucas.

Meciul s-a încheiat, totuși, cu scorul de 6-0 pentru Steaua. A marcat Matheus, în minutul 92.

Steaua a învins Tricolor Fotbal Club și a devenit campioana sezonului regulat cu 2 etape înainte de final.

Steaua e favorită la promovare și la câștigarea Cupei României, faza pe București

Cu victoria de azi, împotriva celor de la Tricolor Fotbal Club, Steaua nu mai poate pierde primul loc. Astfel, va intra în play-off cu 3 puncte. Echipa noastră e în acest moment favorită la promovarea în Liga 3 și poate încheia acest sezon atât cu această performanță, cât și cu câștigarea Cupei României, faza pe București.