turul 4 al Cupei României Cupa României turul 3 turul 2 al Cupei României

Posibilele adversare al Stelei în primul tur din Cupa României

Peste puțin peste două săptămâni, pe 31 iulie, Steaua București va juca primul meci oficial al sezonului 2019-2020. E vorba de un meci în primul tur din Cupa României, competiție câștigată de Steaua de 20 de ori – record național.

Steaua s-a calificat în Cupa României, faza națională, după ce a câștigat faza pe București, 3-1 cu Carmen București. Fiind considerată o ”expertă a Cupei”, Steaua București este obligată să aibă un parcurs cât mai lung în această competiție. Deși nu a fost anunțat încă adversarul pe care echipa noastră îl va înfrunta pe 31 iulie, Steaua Liberă a întocmit o listă cu posibili adversari.

Posibili adversari ai Stelei București în Turul 1 din Cupa României – Sezonul 2019-2020

 • Flacăra Moreni;
 • Agricola Borcea;
 • Sportul Chișcani;
 • Atletic Bradu;
 • CS Oltenița;
 • Sporting Roșiori;
 • Viitorul Domnești;
 • Gura Șuții (DB);
 • Ciulnița (IL);
 • Pasărea (IF);
 • Blejoi (PH);
 • Moștiștea Ulmu;
 • Bradu;
 • Botoroaga;
 • Zărnești;
 • Mihai Bravu.

La prima vedere, acești adversari nu ar trebui să pună probleme Stelei. Totuși, echipa noastră a avut primul antrenament de abia acum 2 zile, iar reuniuna oficială și prezentarea lotului vor avea loc de abia mâine.

Steaua București va avea în sezonul următor un lot schimbat în proporție destul de mare, comparat cu sezonul trecut. Oameni precum Predescu sau Caetano au plecat. Au rămas în schimb jucători precum Răsdan, Pădureț sau Horia Iancu. Acestora li se vor alătura și câteva noutăți, precum Liviu Băjenaru și Robert Elek, jucători cu experiență în Liga 1.

Ciudat e însă faptul că Steaua a ales ca primul meci amical al sezonului să aibă loc cu 4 zile înainte de primul meci oficial, din Cupă. Astfel, în data de 27 iulie, Steaua va juca la Câmpulung, un amical cu Muscelul Câmpulung.

Decizia de a programa un amical atât de târziu și atât de aproape de primul meci oficial al sezonului e una care nu prea are sens. Dar poate că noul antrenor, Daniel Oprița, va explica de ce a făcut această alegere la conferința de mâine.