turul 4 al Cupei României Cupa României turul 3 turul 2 al Cupei României

Adversarii pe care Steaua ar putea să îi întâlnească în turul 2 al Cupei României

După victoria obținută în fața celor de la Mihai Bravu, Steaua București a trecut mai departe, ajungând în turul 2 al Cupei României. Steaua Liberă a alcătuit o listă de adversari pe care echipa noastră s-ar putea să îi întâlnească în această fază a competiției.

Regulile pentru turul 2 sunt aceleași ca în cazul primului tur. FRF va stabili meciurile care vor avea loc, nu prin tragere la sorți ci prin criteriul geografic. Fiindcă vorbim de echipe de Liga 3 sau 4, cu posibilități materiale reduse, Federația se va asigura ca adversarele să nu se regăsească la distanțe prea mari una de cealaltă. Astfel, echipele calificate în turul 2 al Cupei României vor putea evita deplasările lungi și cheltuielile prea mari.

Meciurile nu se vor juca în sistem tur-retur. În schimb, va avea loc un singur meci, pe terenul echipei considerate mai slab cotate. Sunt astfel șanse foarte mari ca Steaua București să joace meciul acasă. Echipa noastră joacă în Liga 4. Chiar dacă, în realitate, deține un lot mai valoros decât al multor echipe de Liga 3, pe hârtie suntem echipa mai slab cotată.

Ce adversari ar putea întâlni Steaua în turul 2 al Cupei României

În turul 2 al Cupei României vor participa cele 26 de echipe calificate din primul tur plus 32 echipe participante în ediţia precedentă a Ligii 3. În total vor fi 29 de meciuri. Steaua București ar putea întâlni una din următoarele echipe:

 • Zărnești (Buzău)
 • Ciulnița (Ialomița)
 • Moșiștea Ulmu (Călărași)
 • Pasărea (Ilfov)
 • Flacăra Moreni (Dâmbovița)
 • Botoroaga (Teleorman)
 • Real Bradu (Argeș)
 • Cârcea (Dolj)
 • CSM Focșani (Vrancea)
 • Metalul Buzău (Buzău)
 • Alexandria (Teleorman)
 • Pucioasa (Dâmbovița)
 • Afumați (Ilfov)
 • Progresul Spartac (București)
 • Unirea Slobozia (Ialomița)
 • Popești Leordeni (Ilfov)
 • CS Tunari (Ilfov)
 • Înainte Modelu (Călărași)

În afară de Progresul Spartac, una din echipele bune ale Ligii 3, celelalte nume de pe listă nu spun foarte multe. Steaua are o datorie morală față de suporterii săi și este astfel obligată să ajungă cât mai departe în această competiție. Dacă va juca meciul din turul 2 acasă (și sunt șanse foarte mari să o facă), echipa noastră va fi cu siguranță favorită.

Fazele următoare ale Cupei României

Dacă va trece mai departe, în turul 3, Steaua va avea ca adversari nu doar celelalte 28 echipe calificate din turul 2, ci și 2 echipe din Liga 2 și ultimele 5 echipe din Liga 3(care nu au intrat în turul 2). În turul 4, vor juca cele 18 câștigătoare ale turului 3 și celelalte 18 echipe din Liga 2.

În cazul în care Steaua va ajunge în turul 4, va fi premiată de FRF, fie că trece mai departe sau nu. Mai departe, in șaisprezecimi, vor intra în competiție și cele 14 echipe din Liga 4.

FRF se face că nu vede

Până acum, FRF s-a făcut că nu observă că, în aceeași competiție, sunt înscrise două echipe care pretind că dețin același palmares. Sursele noastre din federație ne-au spus că situația e una cât se poate de neplăcută pentru Burleanu și ai lui dar că nu o vor adresa. În schimb, aceștia se vor baza pe faptul că Bixi Mocanu, președintele clubului Steaua, și Cristian Neagoe, managerul secției de fotbal, nu vor cere nicio explicație și nicio măsură.

Atitudinea anti-Steaua a federației e una cât se poate de vizibilă. În primul tur al Cupei României, nu mai puțin de 5 meciuri nu s-au disputat. E un rezultat direct al faptului că FRF se luptă pentru a ține în competiție echipe care nu au resursele necesare pentru a participa. La fel se întâmplă și în Liga 3 sau Liga 2. LPS Cetate Deva, echipă care a retrogradat anul trecut în Liga 4, a fost adusă înapoi de FRF, în Liga 3. în primul tur al Cupei României, aceasta a fost învinsă cu 9-0 de către CS Hunedoara, practic o dovadă a faptului că LPS Cetate Deva va fi o victimă sigură și în noul sezon.

Însă FRF preferă să țină cu forța aceste victime sigure în Liga 3, scăzând astfel valoarea competiției. Totul pentru a refuza accesul unei echipe capabile, precum Steaua București, în ligile superioare.