baschet Steaua - Dinamo

Baschet: Steaua – Dinamo, 101 – 97 (26-21, 24-21, 22-25, 29-30)

O întâlnire Steaua – Dinamo e un mare eveniment inderent de sportul unde are loc. Luni, 18 noiembrie, cele două mari rivale s-au întâlnit pe terenul de baschet. La final, după un meci spectaculos, s-au impus roș-albaștrii. A fost a cincea victorie consecutivă a Stelei în Eternul Derby.

Antrenor: Catalin Burlacu

În sala Mihai Viteazul, din București, băieții lui Cătălin Burlacu au început mai bine partida, reușind să se impună în primele două sferturi, pe care le-au câștigat cu 26 – 21 și 24 – 21. Astfel, la pauză, Steaua intra la cabine cu un avantaj de 8 puncte pe tabelă.

A doua jumătate a meciului a fost însă a câinilor. Aceștia au plecat într-o goană nebună după egalare și victorie, reușind chiar să se apropie la un punct diferență (97 – 96 pentru Steaua), cu doar câteva secunde înainte de final. Însă steliștii nu s-au pierdut. Împinși de la spate de o sală plină, băieții lui Burlacu au dus scorul la 101 – 97, prin Mandache și Spasojevic, care au transformat fiecare câte două aruncări libere.

Muntenegreanul Radosav Spasojevici a fost cel mai bun marcator al meciului, cu 23 de puncte. A fost urmat de alt stelist, Karlo Vragovic, cu 22 de puncte. Cu 10 assisturi și 14 recuperări, și americanul Keith Charles Clapton a fost unul dintre jucătorii meciului.

După 6 etape, Steaua ocupă  locul 5 în campionat. În etapa următoare, care va avea loc sâmbătă, 23 noiembrie, băieții lui Burlacu vor întâlni liderul, pe U-Banca Transilvania Cluj-Napoca.