Steaua București Timișoara Saracens

Steaua București a câștigat Cupa României la Rugby

Steaua București și-a trecut în cont al doilea trofeu al sezonului 2019-2020, primul la masculin. La rugby, steliștii au câștigat Cupa României, după o finală intensă cu Timișoara Saracens.

Steliștii au câștigat Cupa, la propriu, în ultimele secunde ale partidei. Chiar dacă au fost mai buni în prima repriză și au intrat în avantaj la cabine (13-9, scorul la pauză), ultimul minut al partidei i-a găsit pe stelști la egalitate cu ”sarazinii” din Timișoara, scor 19-19. Însă, în ultimele secunde, Florin Vlaicu, de departe omul meciului, a transformat o lovitură de pedeapsă și a dus scorul la 22 – 19 pentru steliști.

Bucuria de final a steliștilor a fost imensă și meritată. ”Militarii” au câștigat acest trofeu cu multă muncă și mult sacrificiu.