PSG Steaua

Fabulatiile unui becalist

Astazi, organizatia Societatea Civila Romaneasca, Liga Suporterilor CSA Steaua, prin Jan Pavel, Tudorel Stoica, Miodrag Belodedici, Victor Piturca, Vasile Stanga, Emeric Ienei si alti stelisti au trimis o scrisoare deschisa catre ministrul apararii nationale, cerandu-i sa puna in aplicare hotararile instantelor in litigiile cu societatea lui Becali, dar si promovarea lui Florin Talpan in functia de comandant al clubului Steaua. Imediat dupa publicarea acestei scrisori, Catalin Biris, prietenul lui George Becali si omul care organizeaza protestele pentru sustinerea acestuia, a reactionat, atacand scrisoarea deschisa intr-un interviu dat pentru Gazeta Sporturilor. Asa cum v-am mai spus, noua ne place foarte mult sa lucram cu materialul clientului. Iar domnul Biris ne-a dat si azi foarte, foarte mult material cu care sa lucram.

Nu o sa comentam rapiditatea cu care domnul Biris, care locuieste in Anglia, a intrat in legatura cu GSP. Deja ne-am obisnuit ca cei care il sustin pe Becali sa aiba usa deschisa acolo. O sa comentam insa petitia pe care domnul Biris intentioneaza sa i-o inainteze ministrului Apararii Nationale. Aceasta este plina de minciuni si cerinte amuzante, propunand chiar incalcarea legii.

Suporterii stelisti din intreaga tara dar nu chiar din toata tara si nu chiar stelisti

Comedia incepe chiar din primul paragraf al petitiei domnului Biris. Astfel, acesta ne spune ca „suporterii stelisti din intreaga tara, mai putin Bucuresti” sustin actiunile organizate de el. Domnul Biris a motivat aceasta exceptie prin dorinta de a „evita gesturi si actiuni reprobabile”. Insa noi nu intelegem despre ce actiuni si gesturi e vorba.

Pana acum, acelasi domn Biris a repetat fara oprire ca majoritatea stelistilor sunt alaturi de el si ca cei care i se opun reprezinta un numar insignifiant. Fara dar si poate, Bucurestiul e casa celui mai mare grup concentrat de stelisti din toata Romania. Daca acesti oameni il sustin pe domnul Biris, atunci de ce se teme el?!

Intrebarea este retorica, pentru ca noi stim deja raspunsul, asa cum probabil il stiti si voi. Domnul Biris e sustinut de „suporteri” stelisti care nu merg la meciuri, pentru care Steaua e o distractie de weekend si care se bucura la fel de tare de o calificare in Liga Campionilor cum se bucura de o interventie de-a lui Becali la Sport.ro.

Bucurestiul e populat bine de tot de stelisti. Dar acesti stelisti sunt stelisti adevarati. Cei care nu cred asta sa faca bine sa se uite la meciurile de acasa ale echipei Sporting Becali. Aceasta joaca doar cu 100-200 de oameni in tribuna. Doar o parte din aceia sunt sustinatorii domnului Biris.

Sa atragem putina atentie

In petitia sa, domnul Biris a introdus cateva minciunele pe care noi o sa le demontam rapid aici.

1. Domnul Biris spune ca Steaua a fost fortata sa faca parteneriatul cu AFC-ul lui Paunescu pentru ca a „acumulat o serie de datorii financiare importante” din cauza unui management „defectuos, neprofesionist si sub semnul intrebarii”.

Nimic mai fals. Perioada la care face referire domnul Biris este una dintre cele mai de succes din istoria Stelei. Intre 92 si 98, anul in care s-a facut parteneriatul cu AFC, echipa noastra a castigat 6 titluri consecutive, doua cupe si doua supercupe ale Romaniei. A jucat in grupele Champions League, a cumparat multi jucatori importanti si i-a vandut pe sume foarte bune. In 98, in momentul in care Steaua a facut parteneriatul cu AFC Steaua Bucuresti, nonprofitul condus de Paunescu, vistieria clubului era plina, mai erau asteptati si alti bani, din transferuri facute inainte de 98, iar sponsorul echipei, Dialog, platea cam 2 milioane de dolari pe sezon. La acea vreme, acea suma era imensa. Dar aceasta era valoarea brandului Steaua. Cei care voiau sa isi asocieze imaginea cu noi, trebuiau sa plateasca bine de tot.

Daca au existat datorii, acestea cu siguranta nu reprezentau o problema pentru o echipa care avea bani.

2. Urmatoarea minciuna a domnului Biris este cea cu care presa ne-a obisnuit deja de aproape 20 de ani. Ma refer la minciuna cum ca UEFA nu accepta cluburi departamentale, minciuna demontata recent chiar de un oficial al UEFA, Ionut Lupescu. Se pare, insa, ca stirea nu a ajuns inca pana in Anglia, la domnul Biris.

3. Domnul Biris ne spune ca societatea infiintata de Becali in 2003, SC Fotbal Club Steaua Bucuresti SA, a luat nastere cu acordul MApN, al Clubului Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti si al nonprofitului AFC Steaua Bucuresti. Si aceasta este o minciuna. MApN si clubul sportiv nu au avut nici un contact cu Becali in momentul infiintarii societatii sale. Si nici nu au detinut vreodata vreo parte din FCSB.

4. A patra minciuna din petitia domnului Biris este una destul de mare. Acesta spune ca documentele prezentate public de echipa lui Becali si de CSA Steaua Bucuresti dovedesc ca SC FCSB SA este Steaua.

Nu stim despre ce documente vorbeste domnul Biris. Pana acum, s-a dovedit ca cele prezentate de Becali nu au absolut nici o valoare, judecatorii ignorandu-le in totalitate atat in cazul marcii, cat si a numelui. Iar cele prezentate de locotenent-colonelul Talpan prezinta fix opusul. Mai mult, Talpan a si spus ca documentele celor de la FCSB sunt false si ca nu contin anumite semnaturi cheie.

5. Asa cum ne-au obisnuit deja toti sustinatorii lui Becali, domnul Biris a folosit si dansul un exemplu de copil de gradinita pentru a explica cum marca Steaua Bucuresti trebuie sa apartina de drept fostului puscarias din Pipera. Exemplul este prea amuzant ca sa nu il redam aici:

„Daca cumpar un autoturism Mercedes, si vanzatorul pastreaza semnul, autoturismul ce l-am cumparat tot Mercedes inseamna si se numeste.”

Am transcris aici textul exact asa cum apare in petitia domnului Biris. Te-ai gandi ca, atunci cand vrei sa trimiti o petitie catre un ministru, ai grija sa nu para ca e scrisa de un copil de 5 ani. Insa acum nu suntem la lectia de limba romana.

Argumentul domnului Biris este unul foarte penibil si foarte lipsit de logica. Cand cumperi un autoturism Mercedes, il cumperi fix pentru ca e Mercedes. Prezenta marcii pe autoturism este extrem de importanta, deoarece justifica pretul. Cand stii ca masina ta e un Mercedes, atunci esti linistit, pentru ca aceasta firma are o anumita reputatie, deci esti sigur ca masina ta e sigura, e de calitate, nu o sa-ti faca probleme dupa primii 10 kilometri. Asta inseamna marca.

Mai mult, atunci cand cumperi o masina, platesti o suma de bani si semnezi un contract de vanzare-cumparare. George Becali nu numai ca nu detine un astfel de contract, dar nici nu vrea sa ne spuna cat a platit pentru a achizitiona un bun de-al statului.

6. Domnul Biris spune: „consideram ca marca si sigla puteau si pot fi folosite de ambele cluburi”. Insa, mergand pe acest rationament, de ce sa nu poata fi folosita marca Steaua si de alte entitati, indiferent ca sunt cluburi de fotbal sau nu? Poate doresc si alte echipe sa fie Steaua Bucuresti. De ce sa nu o faca?! Daca domnul Biris spune ca e OK ca echipa lui Becali sa le foloseasca, atunci si restul tarii ar trebui sa primeasca acelasi tratament.

Domnule Biris, speram ca realizati ridicolul a ceea ce ati spus. Un singur club sportiv poate sa fie Steaua Bucuresti. Acela e Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti.

7. Domnul Biris considera si ca banii obtinuti de Becali nu au venit ca urmare a folosirii marcii Steaua, ci datorita investitiilor facute de acesta. Insa domnul Biris uita ca Becali nu ar fi putut sa-si inscrie echipa direct in prima liga daca nu ar fi sustinut ca echipa sa e Steaua. Mai mult, ca orice echipa noua, si SC FCSB SA ar fi trebuit sa astepte cel putin 3 ani pana la primul meci in Europa.

Da, Becali a folosit din plin marca Steaua. Si a facut o groaza de bani de pe urma ei. Din acest motiv el trebuie sa plateasca acel prejudiciu de 38 de milioane de euro.

8. Domnul Biris ne vorbeste si despre desecretizarea anumitor „proceduri de ordin militar din interiorul cladirii ministerului apararii” de catre Florin Talpan. Marturisim ca nu stim despre ce e vorba aici. Ar fi fost frumos daca domnul Biris ar fi adus si niste argumente care sa sustina aceasta acuzatie destul de grava.

9. Domnul Biris considera Steaua Bucuresti ca fiind un bun al tuturor romanilor. Si asa si este. Acest club apartine statului roman, e un bun al statului, un bun de foarte mare valoare. De aceea nu intelegem de ce domnul Biris cere ca statul sa ii dea lui Becali dreptul de a se folosi gratis de acest bun.

O astfel de cerere este incredibil de ciudata, dar si ILEGALA! Pentru ca, prin ea, domnul Biris ii cere ministrului apararii sa faca abuz in serviciu, sa favorizeze un privat.

10. Am lasat cea mai buna parte la final. In incheierea petitiei sale, domnul Biris ii cere ministrului apararii nationale desfiintarea sectiei de fotbal a Stelei. El isi doreste ca Steaua sa poata face fotbal doar la nivel de copii si juniori. Si asta desi, cu doar cateva randuri mai sus, tot el ne spunea ca „marca si sigla puteau si pot fi folosite de ambele cluburi”. Pai, domnule Biris, daca pot fi folosite de ambele cluburi, de ce sa nu aiba si Steaua sectie de fotbal?

Raspunsul este simplu si nu trebuie sa asteptam sa ni-l dea domnul Biris. El nu isi doreste ca Steaua sa faca fotbal pentru ca stie ca asta ar insemna moartea echipei prietenului sau, Becali.

Mai mult, domnul Biris ii cere ministrului sa ii interzica Stelei asocierea cu vreun privat. Dar asta ar insemna inchiderea sectiei de baschet a clubului nostru. Asa cum stiu toti stelistii, echipa de baschet a Stelei a incheiat un parteneriat cu EximBank. Fara acest parteneriat, echipa poate ca nu s-ar putea mentine in tot. Sau poate ca s-ar desfiinta. Domnule Biris, de ce doriti desfiintarea sectiei de baschet a Stelei?

Minciunile la inceput, dezinformarea la final

Domnul Biris si-a incheiat petitia mentionand numele anumitor oameni, despre care dansul spune ca pot dovedi ca echipa lui Becali e Steaua. Printre acele nume se regaseste si numele lui Dan Dumitrescu, un jurnalist, fost purtator de cuvant la Steaua. Acum cativa ani, acesta a declarat pentru ziarul Ring:

De la Oţelea încoace a început să pice clubul. Babiuc a fost cheia. L-a dat pe Oţelea afară. A vrut să-l aducă pe Gaţu, care l-a refuzat, şi l-a numit pe Gheorghe Cernat. În momentul ăla a început distrugerea. Sportivii au început să plece pe la Dinamo. Iniţial, FC Steaua s-a constituit fără vreo nuanţă de privat, fiind condus de o Adunare Generală din care făceau parte 140 de membri: foşti sportivi, antrenori şi nişte oameni de la Armată. Preşedintele Consiliului de Administraţie, la ideea lui Cristi Gaţu, a fost nea Viorică, aşa cum îi spunea Gaţu lui Viorel Păunescu. M-am opus, dar Gaţu mi-a explicat: «Măi, Dane, are hotel în centru, mai ducem echipa acolo, la Lido, mai mănâncă». După ce a venit Viorel Păunescu, încet-încet s-a renunţat la sponsorii pe care-i aveam. Băieţii aveau inscripţionat pe tricou «Dialog», un sponsor care ne dădea două milioane de dolari pe an; erau mulţi bani pentru vremea aia. Ce-a făcut Viorel Păunescu? A strecurat pe blat, în statutul societăţii, un punct prin care fiecare membru din adunarea generală trebuia să cotizeze cu 2.000 de dolari pe an. Normal, nimeni n-a plătit. În consecinţă, membrii au fost excluşi. Adunarea Generală a rămas cu mai puţin de 31 de membri, aşa cum trebuia să aibă o societate fără scop patrimonial – cum era Steaua atunci. Când şi-au dat seama, cei din Consiliul de Administraţie au reorganizat totul: l-au adus pe Alexandru Sassu, pe nu ştiu mai cine ca să fie 31. … Gigi Becali a devenit principalul finanţator pentru că se renunţase la sponsori. Pe vremea aia, Gigi nu avea nicio funcţie în club. Păunescu s-a tot împrumutat la Becali, girând cu contracte ale jucătorilor. La un moment dat, Gigi s-a enervat şi a întrebat: «Unde-s banii mei?». Atunci a fost Adunarea aia Generală. Au făcut tot felul de «rostogoliri» ca să se piardă datoriile – avea şi o denumire acţiunea asta, «tomberonul» parcă se numea – şi astfel au desfiinţat FC Steaua Bucureşti, i-au dat alte denumiri şi de asta profită CSA acum. Şi sunt nişte portiţe de a ataca. Dar când au renunţat la firmă ca s-o «rostogolească» şi s-o reboteze ca să scape de datorii, au pierdut firma. Şi pe asta atacă acum CSA-ul”.

Prin ceea ce a spus mai sus, Dan Dumitrescu recunoaste destul de bine ilegalitatea care a avut loc in acea perioada. Un club de nivelul Stelei, care a castigat Cupa Campionilor Europeni, nu poate fi privatizat cu „rostogoliri” si „tomberoane”. Daca chiar credeti asta, va inselati amarnic.

Cine este Catalin Biris?

Am explicat deja intr-un articol mai vechi cine este acest personaj, Catalin Biris. Este un cetatean roman, stabilit in Anglia, care vorbeste destul de des cu Gigi Becali la telefon si care organizeaza protestul pentru sustinerea fostului puscarias in conflictul cu Steaua Bucuresti.

Dupa publicarea articolului „Ce este Peluza Ros-Albastra„, domnul Biris ne-a contactat si ne-a confirmat ca a dat bani acelei grupari si ca are de gand sa ii finanteze in continuare. Ca urmare a acestei dezvaluiri, Peluza Ros-Albastra a anuntat pe contul de Facebook ca nu se va prezenta la protestul domnului Biris si ca nu il vor sustine in nici un fel.