steaua bucuresti steagul rosu

Amical: Steaua – Steagul Rosu, 10-0 – Stelistii se nasc, nu se inventeaza

Steaua Bucuresti a inregistrat astazi cel mai bun rezultat din toate meciurile pe care le-a jucat in acesata vara. Echipa noastra i-a invins cu scorul de 10 la 0, pe cei de la ACS Steagul Rosu Brasov, in finala mica a memorialului ”Nicolae Pescaru.”

Astfel, militarii termina acest turneu fara infrangere. Meciul de ieri, cu Otelul Galati, s-a terminat 2 la 2, Steaua fiind eliminata din competitie la penaltyuri. Insa baietii lui Ion Ion au invatat din greseli si nu au mai lasat ca acest ultim meci sa ajunga la loviturile de la unsprezece metri.

Echipa noastra a tinut piciorul pe pedala de acceleratie pe toata durata meciului, reusind sa inscrie 10 goluri. Asa cum ne-a obisnuit in aceasta vara, Catalin Mirea a deschis scorul pentru Steaua. A urmat Gabriel Peptanus, apoi acelasi Mirea, ajuns la al cincilea gol in 4 meciuri. Cadolar Curt, Alin Predescu, Adrian Dorobantu, Bogdan Sitaru si Adrian Vilcea, de 3 ori, si-au trecut si ei numele pe foaia marcatorilor. Pentru Steagul Rosu, aceasta e a doua infrangere din turneu, brasovenii pierzand meciul de ieri, cu Petrolul Ploiesti, cu scorul de 5 la 0.

Ros-albastrii au jucat pana acum 4 amicale in aceasta vara. Au obtinut trei victorii si un egal, marcand in total 17 goluri si primind doar 2. Poate ca e prea devreme, insa aceste rezultate ne fac sa fim optimisti in ceea ce priveste noul sezon al ligii a patra. Echipa noastra a dat dovada de valoare, pofta de joc si, cel mai important, atitudine de invingatoare. Prin rezultatele obtinute si prin jocul aratat, baietii lui Ion Ion au demonstrat din nou ca acea vorba cum ca ”Stelistii se nasc, nu se inventeaza” este adevarata.

Felicitari, baieti! Si sa o tineti tot asa! Abia asteptam sa va vedem in meciul urmator.

Photo credit: Asociatia Stelistilor 1947