televizate televizor

Nenea, o lasati pe Steaua la televizor?

Pentru un suporter stelist, nu exista bucurie mai mare decat a-si urmari echipa iubita. Nu conteza ca e vorba de un meci cu o echipa din ultima liga sau cu una din marile forte europene, stelistii il vor urmari mereu cu aceeasi placere. Astazi, din pacate, multi suporteri de-ai Stelei nu pot vedea meciurile ros-albastrilor, indiferent ca sunt din Bucuresti, din tara sau din strainatate. Motivul este unul singur: nimeni nu vrea sa transmita la televizor meciurile echipei noastre.

Ieri, la meciul cu Progresul Spartac II, stelistii au umplut din nou stadionul. Din pacate, doar 250 dintre ei au reusit sa intre la meci, din cauza numarului mic de bilete scoase la vanzare. La stadion, insa, s-au prezentat mult mai multi. Iar cea mai mare parte din ei a ramas sa urmareasca meciul de la poarta. Au facut-o pentru ca iubesc Steaua.

Exista interes pentru meciurile Stelei. Nimeni nu poate nega acest lucru. Aproape 150 de mii de oameni din Romania si din strainatate au urmarit pe Facebook meciul dintre Academia Rapid si Steaua. Iar biletele se vand de fiecare data in totalitate, atunci cand echipa noastra vine in vizita. Mai mult, baietii lui Ion Ion castiga meciuri si o fac cat se poate de spectaculos.

Daca ar trebui vreo echipa sa fie data la televizor, atunci cu siguranta Steaua. Insa asta nu se intampla. Astazi, TVR HD va transmite, de la ora 18.00, meciul dintre Carmen si Academia Rapid. Tot azi, Digi Sport a transmis meciuri din Liga II, meciuri jucate de catre echipe slabe, necunoscute, pe stadioane aproape goale. Doar pentru Steaua nu exista loc.

AMFB cere 3000 de lei pentru fiecare meci transmis. De ce? Nu ne-a explicat nimeni. Toti ne spun ca Liga a IV-a e o competitie de amatori, insa AMFB se comporta ca o liga profesionista. Dar asta nu mai conteaza. Cei 3000 de lei nu reprezinta o suma foarte mare. E vorba de doar 650 de euro, la cursul de azi. Orice televiziune ar reusi sa-si recupereze investitia si chiar sa faca profit, din publicitate.


Cine este „nenea” care nu ne lasa la televizor?

Becali? Am discutat deja despre el si amenintarile lui. Dar adevarul este ca interventiile lui nu ar trebui sa fie piedici chiar atat de mari. Chiar daca televiziunile ii sunt sclave, astazi avem la dispozitie si alte optiuni. Youtube si Facebook sunt doar doua platforme care pot transmite in direct un meci de fotbal.

Steaua Bucuresti are si cont de Facebook, dar si un canal de Youtube. Ultimul se numeste chiar Steaua TV si obisnuieste sa transmita in direct meciurile echipei de hochei. De ce nu si fotbal?

Sa fie cei 3000 de lei singura piedica? Nu ar trebui. E nevoie doar de putina implicare din partea conducatorilor stelisti. Din doar cateva parteneriate, incheiate chiar si cu companii mai mici, nu neaparat cu branduri mari, acel prag de 3000 de lei poate fi atins usor. Tot ce trece peste este un plus financiar pentru club. Dar, chiar daca nu ar fi transmiterea meciurilor echipei de fotbal ar fi o puternica lovitura de imagine, care ar atrage chiar si mai multi fani si chiar si ziaristi alaturi de club.

Steaua are astazi multi dusmani. De la Becali, la sefii fotbalului romanesc, la presa. Insa acestia nu sunt un „Bau Bau”. Si cu siguranta nu prezinta un pericol mai mare ca propria noastra inactivitate. Atat timp cat Steaua va astepta ca anumite probleme sa se rezolve de la sine(si chiar avem destul de multe probleme, de la problema palmaresului, la televizari), progresul va fi realizat foarte, foarte greu.

E nevoie ca sefii Stelei sa dea dovada de initiativa si sa atace aceste probleme fara teama. Transmiterea meciurilor este cruciala. Ca va fi la televizor, pe Youtube, Facebook sau la radio, chiar nu conteaza. Suporterii stelisti de pretutindeni trebuie sa poata sa urmareasca meciurile echipei pe care o iubesc.

Asteptam, domnilor, sa vedem o schimbare din partea dumneavoastra. Nu se poate ca meciul dintre doua echipe fara nume, Carmen si Academia Rapid(si, cu tot respectul, chiar sunt fara nume, pentru ca nu reprezinta prea multe in fotbalul romanesc), sa fie transmis la TVR HD, in timp ce meciurile celei mai mari echipe din fotbalul romanesc sa nu poata fi urmarite nicaieri.