Fiara Marius Lacatus

Fiara

Astazi, 5 aprilie, e ziua lui Marius Lacatus. Cel poreclit „Fiara” implineste frumoasa varsta de 54 de ani. Mai bine de jumatate de veac de viata. Iar, din aceasta cifra, 14 ani i-a petrecut in tricoul Stelei. Au fost 14 ani in care Fiara a „inghitit” 10 titluri nationale, 7 cupe, o Cupa a Campionilor Europeni si o Supercupa a Europei. Dar cel mai important, Lacatus e astazi alaturi de noi, de Steaua. Pentru asta, o sa-i fim mereu recunoscatori. La multi ani, Marius Lacatus!

Fiara ne-a ales

Azi, de ziua lui, am vrut sa povestesc unul dintre frumoasele episoade, multe la numar, cu Lacatus la Steaua. Povesti sunt cu sutele si miile. Goluri, pase de gol, intamplari amuzante si altele. Totusi, anul acesta as vrea sa vorbim despre ceea ce eu cred ca e cel mai important serviciu pe care Fiara l-a facut pentru noi si pentru Steaua.

Intr-un moment in care toti dadeau in noi, intr-un moment in care cei cu influenta ne atacau, pentru a ridica indoieli asupra identitatii noastre, Marius Lacatus nu a ezitat si a ales Steaua. Este un moment special. Este o alegere care arata ca aici e Steaua, poate chiar mai mult decat orice proces castigat.

Acum imi vine un minte un vers de-al celor de la R.A.C.L.A., din melodia „Ochii din sertar”:

„Dar vrei sa afli si ochii s-au deschis in tine,

Fiara te-a ales, Fiara te sustine!”

Veti spune ca exagerez, dar mi se pare ca descrie perfect situatia noastra. Cel care doreste sa vada unde e Steaua, sa se uite la Marius Lacatus. El nu va putea niciodata sa fie altundeva.

Marius Lacatus a ales intotdeauna Steaua

Vom mai discuta despre alegeri saptamana asta, pentru ca e un subiect important. Dar sa revenim la Lacatus. Asa cum multi stiu, in tinerete, Fiara a simpatizat cu Dinamo. Insa soarta a facut ca el sa se transfere la marea rivala a cainilor, Steaua. Da, Lacatus a ales Steaua, desi ar fi putut ajunge la Dinamo. Si stiti cu totii episodul in care Laca, la doar 16 ani, intr-un amical Brasov-Dinamo, l-a injurat in fata chiar pe un general de interne. Nu i-a pasat. Cand intra pe teren, era Fiara. Altceva nu mai conta. N-a mai ajuns la Dinamo. Dar a ajuns la Steaua si cu siguranta nu i-a parut rau.

Si dupa caderea comunismului, Lacatus a ales tot Steaua. A jucat afara, la Fiorentina si Oviedo, dar s-a intors acasa, pentru a lua parte si la ultima perioada frumoasa din istoria Stelei, o perioada in care echipa noastra a calcat in picioare fosta Divizie A.

Inapoi unde ne e locul

Cati antrenori de prima liga ar accepta o provocare in Liga a IV-a? Eu stiu doar un exemplu: Marius Lacatus. A venit la Steaua, cand echipa noastra era la greu, iar acum a luat asupra sa o raspundere de care multi s-ar fi ferit. Fiara vrea sa ne aduca inapoi in prima liga, inapoi in top. Si o sa reuseasca. La Steaua Bucuresti, el a avut doar performante. Asa va fi si acum.

Ii datoram deja multe lui Marius Lacatus. Si presimt ca o sa ii datoram in curand si mai mult. Dar nu e nicio problema. Noi suntem si vom fi mereu oamenii Fiarei!

Multumim pentru tot, Marius Lacatus!

La multi ani!