Liga 2

Concluzii după ultimul amical al iernii: promovarea e tot mai departe

Obiectiv atins pentru conducerea clubului Steaua București. La începutul sezonului, comandantul interimar Bichir a anunțat că echipa noastră nu are ca obiectiv promovarea. Acum, după ultimul amical al iernii, putem spune că Steaua și-a îndeplinit deja obiectivul. E greu de crezut că vom reuși să terminăm în primele 4.

Trebuie să spunem de la început că e puțin probabil ca Steaua să mai aibă parte de un sezon precum acesta, în ceea ce privește adversarii. Asta deoarece, în acest an, atât adversarele care luptă la promovarea în Liga 1, cât și posibilele adversare, care în aceste momente luptă pentru a evita retrogradarea în Liga 2, au mari probleme în afara terenului de fotbal.

Spre exemplu, ultimele 3 din Liga 1, adică Gaz Metan, FC Dinamo 1948 și Academica Clinceni, s-ar putea să nici nu termine sezonul. În acest caz, primele 3 din Liga 2 ar promova automat. Și chiar dacă Liga 1 e plină de echipe cu probleme financiare, e greu de crezut că vom întâlni cazuri atât de serioase și în sezoanele următoare.

O oportunitate irosită, așadar. Să sperăm doar că sezoanele următoare nu ne vor aduce alte echipe foarte motivate să promoveze. Deși, din păcate, toate semnele arată exact acest lucru.

Steaua a făcut o campanie foarte slabă de transferuri

Cristi Bustea pare să se fi integrat bine și să fie o achiziție bună. Din păcate, este singurul jucător despre care putem spune acest lucru. Și chiar dacă Claudiu Dragu și Iustin Răducan vor confirma și ei, vorbim din păcate despre prea puțini jucători transferați.

Ultimul amical al Stelei din această iarnă a fost cu Concordia Chiajna, echipă cu care am terminat le egalitate în tur. De data asta, însă, Concordia ne-a bătut, printr-un gol marcat de unul dintre transferurile sale noi: Carlo Casap.

Aici e, din păcate, marea problemă a Stelei. Nu doar că echipa noastră nu s-a prea întărit, dar adversarele au făcut-o.

Ce au transferat în această iarnă celelalte echipe care vor promovarea în Liga 1

Deși o vorbă veche zice că nu e bine să te uiți în curtea vecinului, trebuie să o facem. Doar așa vom putea înțelege mai bine ce fel de meciuri ne așteaptă în play-off.

Concordia Chiajna

La fel ca în cazul tuturor echipelor de primării, destinul Concordiei Chiajna este strâns legat de primarul Mircea Minea. Când acesta a fost bolnav, vorbindu-se chiar despre cancer în fază terminală, Concordia a luat-o în jos. A retrogradat din Liga 1, s-a chinuit în Liga 2. Însă Mircea Minea și-a revenit miraculos. O veste bună pentru el și pentru Concordia. Și noi chiar îi dorim multă sănătate. Însă vestea bună pentru Concordia este o veste proastă pentru Steaua.

Echipa din Chiajna nu a stat degeaba în această iarnă. A transferat la greu, nu mai puțin de 11 jucători:

 • Paul Batin, atacant, 34 ani, Șomcuta Mare
 • Stjepan Plazonja, atacant, 24 ani, Hermannstadt
 • Carol Taub, fundaș stânga, 28 ani, U Cluj
 • Daniel Pârvulescu, extremă stânga, 25 ani, U Cluj
 • Nemanja Sokovic, atacant, 25 ani, Ripensia
 • Bogdan Barbu, mijlocaș, 29 ani, FC R 1923
 • Andrei Mirica, mijlocaș stânga, 20 ani, Popești Leordeni
 • Denis Moldovan, portar, 17 ani, Viitorul Cluj
 • Răzvan Matiș, extremă, 21 ani, Farul
 • Neluț Roșu, mijlocaș, 28 ani, Voluntari
 • Carlo Casap, mijlocaș, 23 ani, Farul

Indiscutabil, Concordia a întrecut puternic Steaua la transferuri. Partea enervantă este însă că aceste transferuri au fost făcute fără ca echipa din Chiajna să scoată din buzunar vreun ban. Jucătorii au venit ori împrmutați, ori liberi de contract.

Carlo Casap, noul transfer al Concordiei, a înscris golul din amicalul de azi.

Câteva vești bune ar veni de la capitolul plecări. Chiajna i-a pierdut pe veteranii Lazăr și Hamza, dar și pe portarul Chesneau, plecat la FC DDB.

Petrolul Ploiești

Am început cu Concordia deoarece Steaua a jucat un amical azi cu această echipă. Vom continua însă în funcție de clasament.

Nici Petrolul nu a stat, deși ar fi putut. Și-a adus 6 jucători noi, punând accentul pe vârstă. Cinci din cei șase au 23 de ani, cu al șaselea având 22 de ani.

 • Mihai Velisar, fundaș stânga, 23 ani, Gaz Metan
 • Vedran Vrhovac, fundaș, 23 ani, Zeljeznicar
 • Marius Cioiu, mijlocaș dreapta, 22 ani, Clinceni
 • Sebastian Moroz, portar, 23 ani, Astra
 • Dragoș Gheorghe, extremă, 23 ani, Astra
 • Alexandru Sabău, fundaș, 23 ani, Brașov SR

La fel ca cei de la Chiajna, nici Petrolul nu a plătit nimic pentru acești jucători. De plecat, de la Petrolul au plecat doar jucători mai puțin importanți.

Hermannstadt

Și Hermannstadt s-a mișcat bine pe piața transferurilor gratuite. A adus 8 jucători, fără să scoată vreun ban din buzunar:

 • Plamen Iliev, portar, 30 ani, FC DDB 1948
 • Ioan Hora, atacant, 33 ani, UTA
 • Daniel Paraschiv, atacant, 22 ani, CFR Cluj
 • Ciprian Biceanu, mijlocaș, 27 ani, Concordia
 • Andrei Blejdea, mijlocaș stânga, 25 ani, U Cluj
 • Gabriel Șerban, mijlocaș, 21 ani, Astra
 • Alex Negrea, fundaș stânga, 23 ani, Sportul Șimleu
 • Alexandru Vodă, mijlocaș dreapta, 23 ani, CSC Șelimbăr

La plecări, găsim ”vedeta” Alexandru Mățel, care, ajuns la 32 de ani, oricum nu mai reprezenta o soluție.

U Cluj

U Cluj a făcut 10 transferuri în această iarnă:

 • Ioan Filip, mijlocaș, 32 ani, Gaz Metan
 • Ely Fernandes, extremă, 31 ani, Farul
 • Aurelian Păun, portar, 20 ani, Clinceni
 • Florin Ilie, fundaș, 29 ani, UTA
 • Roberto Romeo, fundaș dreapta, 31 ani, Gaz Metan
 • Paul Pârvulescu, fundaș stânga, 33 ani, Clinceni
 • Romario Pires, mijlocaș, 33 ani, Farul
 • Martin Remacle, mijlocaș, 24 ani, Botoșanni
 • Adrian Micaș, mijlocaș, 23 ani, Baia Mare
 • Tudor Telcean, fundaș, 20 ani, FC Argeș

La plecări, U Cluj l-a vândut pe Dican la Botoșani, pe 100.000 euro. De asemenea, mai mulți tineri au fost împrumutați la alte echipe. Însă, la fel ca în cazul celorlalte echipe, nu se poate spune că echipa a pierdut din forță.

FC Buzău

Chiar și Buzăul la făcut ceva în această iarnă. A adus 5 oameni noi:

 • Robert Sălceanu, fundaș stânga, 17 ani, Călărași
 • Dinko Trebotic, mijlcaș, 31 ani, Aguilas
 • Dorin Burlanu, mijlocaș, 29 ani, Aerostar
 • Mihai Neicuțescu, atacant, 23 ani, FC DDB 1948
 • Tudor Oltean, extremă, 18 ani, Gaz metan

Concluzii după ultimul amical al iernii

O spunem cu părere de rău. Steaua avea mai mari șanse de promovare înainte de această perioadă de transferuri. Acum, după mișcările făcute pe piața transferurilor de către Petrolul, U Cluj, Hermannstadt și Concordia, e greu de crezut că Steaua va termina în primele 4.

Avem șanse mari să ajungem în play-off, dar e puțin probabil să ne impunem în fața unor echipe care, în ciuda problemelor avute, au arătat că își doresc să promoveze.

Și aici este, din păcate, diferența dintre Steaua și ele. În cazul Stelei, conducerea clubului nu își dorește promovarea. Iar acest lucru s-a văzut prin transferurile făcute. Sau nefăcute, mai bine zis.

Și Steaua ar fi putut să aducă jucători liberi de contract. Și Steaua ar fi putut să treacă pe la echipe din Liga 1 și să împrumute jucători. Nu a făcut-o. Astfel, atacăm promovarea în Liga 1 cu un lot ale cărui baze au fost puse acum 3-4 ani, în Liga 4.

La anul ne va fi mai greu

Dacă nu vom promova în acest an, vom avea parte de un sezon 2022-2023 extrem de dificil în Liga 2. Presupunând că cele 4, Petrolul, U Cluj, Hermannstadt și Concordia, vor intra în Liga 1, și că FC DDB, Clinceniul și Gaz Metan nu se vor desființa, următorul sezon al Ligii 2 ar putea să ne aducă următoarele adversare:

 • FC Buzău – ne batem cu ei chiar și acum pentru promovare. Cei de acolo au planuri pe termen lung. Vor să refacă Gloria Buzău și vor să revină în prima ligă. Nu se feresc să spună asta.
 • FC Brașov SR – echipa care nu e FC Brașov, dar care vrea să fie FC Brașov, ne-a furat un jucător în această iarnă. E vorba de Răzvan Andronic, care ar fi trebuit să semneze cu Steaua. S-a dus însă la Brașov, unde ”Limoniul” Ion Mărginean își face echipă de promovare. Pentru cei care nu știu, cel poreclit ”Limoniu” este unul dintre cei mai controversați președinți de club din România, un personaj foarte asemănător cu ”Lordul” Pădureanu de la Bistrița.
 • FC DDB – Sunt șanse mari ca această clonă să se desființeze, însă sunt șanse  și ca ea să continue în Liga 2. Dacă o va face, va avea cu siguranță ca obiectiv promovarea.
 • Poli Iași – clona de la Iași, altă echipă de primărie, ar fi trebuit să promoveze anul acesta. Dintr-un motiv știut doar de domnul primar, clubul a mers însă prost. Sau poate că a ales să facă o pauză în acest sezon, ca să scape de concurența cu U Cluj, Hermannstadt și Petrolul.
 • Unirea Constanța – FC Fcsb 2 va avea ca obiectiv promovarea, pentru a înlocui Clinceniul.
 • Csikszereda – Ciucanii sunt blindați financiar, au parte de stabilitate și multă susținere. Nu există niciun motiv ca să nu-și dorească promovarea. De altfel, încă mai luptă pentru a prinde un loc în play-off anul acesta.

Avem astfel cel puțin 6 echipe de la care ne putem aștepta să ne facă probleme. Iar dacă brava noastră conducere va continua cu atitudinea din acest sezon, putem să fim siguri că vom avea parte de o campanie la fel de proastă de transferuri și la vară.